Bina Isı Yalıtımı Nedir ?

Bina Isı Yalıtımı Nedir ?
İçeriği Puanla

Isıl iletkenlik katsayısı ne kadar küçükse o malzemenin yalıtımı o denli iyi demektir. Ancak ısıl iletkenlik katsayısını malzemenin kalınlığı ile birlikte değerlendirdiğimiz zaman izolasyon özelliği ile alakalı netice elde ederiz. Yani ısıl iletkenlik katsayısı ne kadar minik olursa olsun araç-gereç ehil kalınlıkta değilse yalıtımı sağlanamaz.Isı yalıtımı, kışın ısınmak yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltmak ve daha huzurlu ortamlarda yaşamak amacıyla binaların dış cephe duvarları, cam ve doğramaları, çatıları, döşemeleri ve tesisatlarında, sıcaklık geçişini azaltan önlemler almaktır.Gaz, müessese ve toz emisyonunu azaltmak ve muhit kirliliğini önlemek için sıcaklık yalıtımı gereklidir. Sağlıklı , huzurlu ve konforlu ömür müsait sıcaklık ve rutubet şartlarına haiz olan mekanlar da mümkündür. Rutubetli alanlar, küf oluşması ve çatlamalar doğru izolasyon çözümünün uygulanması ile önlenebilir.Yönetmeliklere müsait yapılacak sıcaklık yalıtımı, ısınma yada serinleme amacıyla yaptığımız harcamalardan ortalama, sıcaklık izolasyon malzemesi ve kalınlığına bağlı olarak 0-60 tutum ederek yazın serin kalmaya kışın daha iyi ısınmaya olanak sağlar. Dengeli oda sıcaklıkları yaratarak konforlu ve sıhhatli mekanlar oluşturur.

Evlerde küflenme, siyah kir ve mantar oluşmasına niçin olan yoğuşmayı (terlemeyi) önler. Isı yalıtımıyla ek olarak yakıt tüketimi ve dolayısıyla atık gazlar azaltılarak çevrenin korunmasına katkıda bulunulur. Isı yalıtımı yardımıyla duvar birimlerinde incelme sağlanır ve iç mekanlarda fazladan hacim kazanılır.Expanded Polistiren Sert Köpük (EPS-Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük), petrolden elde edilir. Köpük halindeki kapalı gözenekli, tipik olarak beyaz renkli olan karbon takviyelilerinin gri-siyah renkli olduğu bir sıcaklık izolasyon malzemesidir.Isı yalıtımı evlerimizin çatı, döşeme ve dışa bakan bütün duvarlarına sıcaklık geçirmeyen araç-gereç uygulanmasıyla yapılır. Pencerelerde de hususi kaplamalı izolasyon camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılmalıdır. Isı yalıtımı binaların içerisinden yada dışından uygulanabilir. Isı yalıtımının mühim bir unsuru da tesisatların yalıtılmasıdır.Isı yalıtımının binanın imal aşamasındaki maliyeti, bina maliyetinin % 2’si ile 5’i arasındadır. İnşaat aşamasında yalıtımı yapılma bir binada; düşük kapasiteli kazan, klima, minik radyatör ve döşem kullanılacağı için yatırım ve işletme maliyeti de azalacaktır. Isı yalıtımı için yapacağınız harcamalar, sağlanan enerji tasarrufu ile 2-5 sene arasında kendini geri öder.

Yalıtım Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Isı yalıtımı, sıcak yahut soğuk havanın sıcaklık köprüleri vasıtası ile konutların içerisine girmesini yahut çıkmasını engellemek adına meydana getirilen işlemlerdir. Sürekli artan enerji faturaları ısınma için ayrılan bütçeleri de arttırmaktadır. Tüketilen toplam enerjinin 1/3 kadar oranının konutlar için sarf edilmiş olduğu düşünüldüğünde sıcaklık yalıtımı artık bir gereksinim durumuna gelmiş bulunmaktadır. Enerji tasarrufunun yanında sıcaklık yalıtımı, konutların ömrünü uzatmak, kıymetini arttırmak, dilek edilen konfor şartlarını sağlamak, sıhhatli bir ömür sürmek, muhit kirliliğini azaltmak ve sıhhatli bir muhit kurmak için hayata geçirilmesi ihtiyaç duyulan bir uygulamadır. ENERJİ KİMLİK BELGESİ Binaların iç ortamları ile dış ortamlarını birbirinden ayıran ve bina zarfı olarak da malum dış duvarlar, pencereler, kapılar, tavan, çatı ve öteki döşemelerden oluşan yapı elemanları dış etkenlerden korunmalıdır. Binalarda sıcaklık kaybeden yüzeyler doğru yalıtılmazsa sıcaklık kaybı ve buna bağlı olarak da enerji maliyetleri artmaktadır. Özellikle müteahhitler ve kullanıcılar sıcaklık kayıplarını göz ardı ederek konutların ancak dış özelliğine ehemmiyet vermekte, konutların imal aşamasında müsait olmayan yapı malzemeleri tarzı ve yapılmayan fazlaca kolay uygulamalar ile binanın kullanım ömrü boyunca bina sahiplerinin bütçelerine aynı zamanda daha çok yakıt tüketerek çevreye ve ülke ekonomisine zarar vermektedir. Bu olumsuzlukları engellemek amacıyla 2000 senesinde yürürlüğe giren Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği’ne bakılırsa yeni konutlar sıcaklık izolasyon uygulaması gerçekleştirilmiş biçimde projelendirilmek zorunda olup eski binaların da 2020 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Enerji hüviyet belgesi temininin en mühim adımı da konutların sıcaklık izolasyonu uygulamasının gerçekleştirilmiş olmasıdır. Binalarda sıcaklık izolasyon kalınlığının optimum biçimde seçilmesi, ısıl konforun sağlanmasında ve bina enerji sınıfınını belirlenmesinde en mühim etkenlerden biridir. NEDEN ISI YALITIMI YAPTIRMALIYIZ Isı izolasyon uygulamaları ile konutlarınıza bir iyilik yapabilir ve.. gnyapı Kışın soğuğu yazın ise sıcağı geçirmeyen sıcaklık izolasyon sistemleri ile 4 mevsim kusursuz performans için kalıcı çözümlerden faydalanabilirsiniz. gnyapı Doğru izolasyon uygulamaları ile ısıtma ve soğutma giderlerinizde @ -60 oranında tutum sağlayabilirsiniz. Siz konforun keyfini sürerken elde edilmiş enerji tasarrufu yardımıyla sıcaklık izolasyon maliyeti 3 kış sezonunda amortisman süresini dolduracaktır. gnyapı Evlerinizde nem değil rahatlık olsun..

Isı izolasyon uygulamaları ile konutlarınızı küf ve nemden uzak tutarak sıhhatli ve huzurlu yuvanızın tadını çıkartabilirsiniz. gnyapı Isı izolasyon uygulamaları ile konutlarınızda sağlayacağınız konforun yanısıra negatif dış etkenlerden koruyarak bakım, tamir vb. masraflarınızı azaltabilirsiniz. gnyapı Isı izolasyon uygulamaları Türkiye ve Avrupa Standartlarına müsait ve ekolojik dengeyi korumaya destek bir sistemdir. Kömür yahut doğalgaz benzer biçimde fosil yakıtların tüketiminin azaltılması ile cüzdanınız kadar tabiat ananın da yüzünü güldürebilirsiniz. Dış cephe sıcaklık yalıtımı ile zararı olan emisyonların tesirinin azalmasına destek olabilir ve gelecek nesillere daha sıhhatli bir dünya bırakılmasını sağlayabilirsiniz. Isı izolasyon sektöründe yapmış olduğu kaliteli uygulamalar ile liderliğini korumuş olan GNYAPI, sıcaklık izolasyon uygulamaları haricinde müşterilerine sağlamış olduğu ek hizmetlerle de çevresine kıymet katmaktadır. Güçlü tedarikçi ağı ile geniş bir yelpazede ek tatbik hizmeti veren GNYAPI, yenilikçi kimliğiyle dünya ve Türkiye’deki trendleri takip ederek müşteriye hususi çözümler sunmaktadır. Bina inşa etmek tek seferlik bir yatırımdır ve yatırımla alakalı olduğunda zekice düşünmemiz gerekir. Artan küresel ısınma ve sınırı olan enerji kaynakları ile, enerji bakıımndan bereketli binalar üretmek önemlidir. Enerjiden tutum etmek ve korumak için”, birçok araştırmacı mevcut kaynakların kullanımını optimize edebilecek yollar buluyor. Birçok şahıs tarafınca yaygın olarak seçilen bu yöntemlerden biri, sıcaklık yalıtımı şu demek oluyor ki mantolama uygulamasıdır. Binalarda sıcaklık yalıtımı nedir? niçin yapılır? Çünkü sıcaklık yalıtımının sağlamış olduğu yararlardan biri de, enerji tüketiminin P’tepsi düşürür ve iç mekanlarda iyi şartlar sağlar. bu nedenlerden dolayı, sıcaklık yalıtımında kullanılan malzemeler doğru seçilmeli ve kaliteli olmalıdır. Makalemizde, “yapılarda en iyi izolasyon yöntemi” hangisidir? herkesle inceleyeceğiz. Isı yalıtımı şu demek oluyor ki mantolama nedir?; Yapılarda ve tesisatlarda sıcaklık yitik ve kazançlarının sınırlandırılması amacıyla açılan işleme “sıcaklık yalıtımı” denir. Teknik olarak, sıcaklık yalıtımı, öteki bir deyişle mantolama ve söve kaplama uygulamaları “farklı sıcaklıktaki iki bölge içinde sıcaklık geçişini azaltmak amacıyla meydana getirilen uygılamalara sıcaklık yalıtımı denir”. Doğadaki tüm hadiseler enerjinin kalitesinin azalacağı yönde gelişmektedir. Dış cephe mantolama, yalnızca “sıcaklık yalıtımı” değil, Hem de ses yalıtımı da sağlamaktadır. Dış cephe “sıcaklık yalıtımı” yönteminde kullanılan izolasyon levhası, ses yalıtımı mevzusu hakkındaki da oldukça başarılıdır.

Makine İle Tıkalı Su Tesisat Borusu Açan Firma

En Ucuz Dış Cephe Yalıtımı 

Bu biçimde dışardan gelen seslerin yapı içine girmesi engellenmiş olur, aynı biçimde içerdeki seslerin dışarıya çıkması da engellenmiş olacaktır. Genellikle gürültülü ve kalabalık alanlarda tespit edilen yapılarda fazlaca işe yarayacak olan sıcaklık izolasyon teknikleri, izolasyon mevzusu hakkındaki tam bir uzmandır. Bu açıdan bina yalıtımında kullanılacak “sıcaklık izolasyon malzemeleri” doğru seçilmelidir. Binalarda sıcaklık yalıtımından ilkin “sıcaklık yalıtımı analizi” iyi yapılmalıdır. Isı yalıtımı amacı doğruldusunda doğru araç-gereç seçilmeli, her yalıtım malzemesi rastgele kullanılmamalıdır. Isı yalıtımı püf noktaları içinde en mühim kıymet budur. Her malzemenin evinizi yada iş yerinizi izole etmek için müsait olmadığını bilmek önemlidir. Kurulum noktası (çatı, zemin, pencereler, havalandırma delikleri vb.), kullnılacak sıcaklık izolasyon malzemeleri kalınlığı, neme duyarlı, sıcaklık iletkenliği yada R değeri, mantolama malzemesi dayanıklılığı, toksisite seviyesi ve daha pek fazlaca faktöre bağlıdır. Bu nedenle, sıcaklık yalıtımının kurulum işlemine devam etmeden ilkin mantolama firmaları ve uzmanlarından danışmanlık katılımı önemlidir.Yapılarda kışın ısınmak yazın ise serinlemek hedefiyle harcanan enerjiyi minimize etmeye yarayan programlar “binalarda sıcaklık yalıtımı” adını almaktadır. Isı yalıtımı nedir? Bilmeyenler amacıyla yapılara açılan “sıcaklık izolasyon malzemeleri” en çok düzeyde enerji tasarrufu sağlamasının yanısıra bütçenize de sağlamış olduğu katkılarıyla düşük enerjide yaşam alanlarında en çok konfor sağlayabilmektedir. Dış cephe duvarları, cam ve doğramalar, çatılar, döşeme ve tesisatta sıcaklık geçişini önlemeye yönelik alınan önlemler dış cephe kaplama ile yanısıra tasarrufu da getiriyor. Bina ortamında ses, su, nem, sıcak, soğuk benzer biçimde faktörlerin insan sağlığını da negatif yönde etkileyecek boyutlarını en aza indiren dış cephe kaplama modelleri sayeinde ömür alanlarında konforlu bir kullanım olanağı bulabilirsiniz.Binanın kullanım ömrünün de uzamasına destek olarak ileride daha fazlaca tadilat harcamalarıyla yahut yüksek enerjiyle daha azca verim alarak bütçenizi zorlamak yerine hali tam bilakis çevirebilirsiniz. Enerji tasarrufu, yapının kullanım ömrünün uzaması, yapının değerinin artması, yaşam alanlarında konfor şartlarını yerine getirmesi, sıhhatli bir yaşam sürülmesinin güveni, muhit ve tabiat kirliliğini azaltarak sıhhatli bir tabiat ve muhit meydana getirmek benzer biçimde pek fazlaca yararı ile açılan sıcaklık izolasyon uygulamaları, yaşam niteliğinizi yükseltmenize imkân tanıyacak. Isı yalıtımı yapmak için binalarda evvela ihtiyaç duyulan yalıtımın mevzunun uzmanı kişilerce (kaliteli mantolama firmaları) belirlenerek, doğru sıcaklık izolasyon malzemeleri ile doğru bir biçimde dış cephe mantolama programlarının yapılması gerekir.Birbirinden farklı kalınlık ve yoğunlukları değişen sıcaklık izolasyon malzemeleri ile yapılarınızda konforu sağlamanız muhtemel olacaktır.

Yapılara mantolama işlemlerini yanı sıra sonradan da programı uygulanabilecek olan sıcaklık yalıtımı yapmanın püf noktası, ihtiyaçlara en iyi mantolama malzemeleri kullanılarak, sıcaklık yalıtımı programlarını yaptırabilirsiniz. Ses yalıtımı amacıyla tercih edilen malzemeler yapılara sonradan uygulanması ile “sıcaklık yalıtımı” uygulamasına imkân tanımaktadır. Mantolama nedir? yazımızdan da faydalanabilirsiniz.Duvar, tavan, çatı yahut döşemelere programı yapılacak mantolama malzemeleri ile cepheler kaplanarak sıcaklık tasarrufu da sağlanabilmektedir. Genellikle bina için genel bir program prosedürü hesaba katıldığında ise METPOR SÖVE ve MANTOLAMA Sistemleri danışarak binaya yalıtım yapmak için işlemlerinden faydalanabilirsiniz. Hem binanın uzun hayatlı kullanım olanağı amacıyla aynı zamanda yapının korunması adına yapılarınızda sıcaklık tasarrufuna imkân tanıyabilirsiniz. Bu sayede özellikle kış aylarında düşük enerjiyle fazlaca daha bereketli bir sıcaklık konforu sağlamanız muhtemel olabilmektedir. Binalarda sıcaklık yalıtımının önemi adlı makeleye ulaşabilirsiniz.Sürekli çoğalan enerji faturaları ısınma amacıyla ayrılan bütçeleri de arttırmaktadır. Tüketilen toplam enerjinin 1/3 kadarının konutlar amacıyla sarf edilmiş olduğu hesaba katıldığında “sıcaklık yalıtımı” bundan sonrasında bir ihtiyaç haline gelmiş bulunmaktadır. Enerji tasarrufunun yanısıra izolasyon, konutların ömrünü uzatmak, kıymetini arttırmak, arzu edilen konfor şartlarını sağlamak, sağlıklı bir yaşam sürmek, çevre kirliliğini azaltmak ve sağlıklı bir muhit ve tabiat meydana getirmek amacıyla hayata geçirilmesi ihtiyaç duyulan bir uygulamadır. Dış cephe sıcaklık yalıtımı, binaların iç bölge sıcaklıklarını müsait düzeyde tutmak amacıyla dış hava şartlarından, kışın soğuktan yazın ise sıcaktan korunarak yapı bileşenleri ve dış bölge arasındaki sıcaklık kaybını azaltmak amacıyla binaların dış cephe duvarlarına açılan işlemlerdir.İç mekanda sağlıklı ve konforlu bir bölge yaratabilmek adına yaklaşık 20 – 22 aşama ısısı güvenliğini sağlamak amacıyla harcadığımız enerjiyi azaltmak hedefiyle açılan ve aynı vakitte binanın ömrünü de uzatan önlemler olarak da özetlenebilir. Binaların sıcaklık izolasyon tutarları ile alakalıki ayrıntılı bilgiler için mantolama tutarları makalemizden faydalanabilirsiniz.Binaların sıcaklık yalıtımı, çatı ve duvarlarına, katları ayıran döşemelere, garaj, depo benzer biçimde ısıtılmayan bölümlere bakan duvar ve çıkmalara, zemine oturan döşemeler üzerine yapılır. Binanın dış cephesini saran sıcaklık yalıtımı uygulamasına ise “mantolama” denir. Ne kadar müddette ve hangi hava şartlarında uygulanır? Genel olarak içersinde oturulan yapılarda dış cephe sıcaklık yalıtımı uygulamaları, orta büyüklükteki bir bina amacıyla iki ile dört haftalık zaman zarfında tamamlanır. Çok yağışlı ve soğuk dönemler haricinde her zaman uygulanabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara