Doğal Gaz Nedir ? Neden Doğal Gaz ?

Doğal Gaz Nedir ? Neden Doğal Gaz ?
İçeriği Puanla

Doğal gaz, yeryüzünün alt katmanlarında petrole benzer bir halde oluşan, yanıcı özelliği olan doğal olarak bir gazdır. Doğal gazın bileşiminde  metan gazı bulunur. Kokusuz, renksiz, zehirsiz ve havadan hafiftir. Güvenlik açısından kolayca ayrım edilebilmesini sağlayabilmek için hususi olarak kokulandırılır.Doğal gaz, naturel madde olarak malum nebat ve hayvan artıklarının yeryüzünün alt katmanlarında milyonlarca sene devam eden basınç, ısı şeklinde etkenlerle naturel dönüşümlere uğraması kararı oluşur.Yaklaşık bir tahminle dünya naturel gaz rezervinin B’sinin Rusya’da bulunduğunu söyleyebiliriz. İran, Basra Körfezi, Kuzey Denizi, Norveç İngiltere, Hollanda, ABD, Orta Amerika,

Kanada, Nijerya, Endonezya, Kuzey Afrika ve Türki ülkelerinde de mühim miktarlarda naturel gaz rezervi bulunuyor. Türkiye’de şu an için ortaya çıkartılabilmiş rezervler ise dünya rezervlerinin oldukça minik bir kısmını oluşturuyor.Ülkemize şu anda üç ayrı noktadan boru hatları vesilesiyle naturel gaz geliyor. Bunlardan Trakya ve Karadeniz üstünden gelen hatlarla Rusya’dan alınan gaz, Doğu Anadolu Hattı ile de İran’dan alınan gaz Türkiye’ye ulaşıyor. Ayrıca Tekirdağ Marmara Ereğli de bulunan sıvılaştırılmış naturel gaz (LNG) santraliyle de aynı boru hattı sistemine Nijerya ve Cezayir’den sıvılaştırılmış olarak alınan naturel gaz veriliyor. BOTAŞ tarafınca inşa edilmiş olan ve işletilen milli iletim şebekesi vesilesiyle naturel gaz şehrimize ve ülkemizin birçok yerleşim birimine ulaştırılıyor. İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir ve İzmit’te konutlarla süregelen naturel gaz kullanımı, sektörün hususi sektör yatırımlarına açılmasıyla beraber hızla yaygınlaşarak bugün ülkemizin bütün şehirlerinde kullanılır vaziyete gelmiştir. Ayrıca BOTAŞ iletim hatlarının bulunmuş olduğu birçok şehrimizde endüstri kuruluşları da naturel gaz kullanmaktadır.

Nasıl Daha Az Doğal Gaz Faturası Gelir ?

Doğal gaz metan, etan, propan benzer biçimde hafifçe moleküler ağırlıklı hidrokarbonlardan oluşan renksiz, kokusuz ve havadan hafifçe bir gazdır. En mühim özelliği pak bir yakıt olması ve çevreyi kirletmemesidir. Gaz halinde olması sebebiyle hava ile daha iyi bir karışım oluşturarak rahat yanar, tam yandığında mavi bir alev oluşturur. Doğal gaz boru hattı ile Rusya’dan, İran’dan ve sıvılaştırılmış olarak tankerlerle Cezayir ve Nijerya’dan temin edilmektedir. Gaz halinde olması sebebiyle daha duyarlı test edilebilme imkanı bulunmaktadır. Ucuzluk listesinde senelerdir en ucuz yakıtlardan biridir.Doğal gaz öteki yakıt türlerine gore daha pak bir yakıttır. İçerisinde kükürt ve doğal kükürt bileşikleri yok denecek kadar azdır. Böylece yanma cevabında kükürtlü gazların atmosferi kirletmesi laf mevzusu değildir. Doğal gaz yandığında kül bırakmaz, çöp dağlarında sıkıntı yaratmaz. Kurum, is benzer biçimde atık ürünleri olmadığı için sıcaklık geçirme yüzeyleri pak kalır. Karbon içinde ne olduğunun düşük olması sebebiyle atmosferde sera tesiri gerçekleştiren ve insan sağlığı bakımından zehirleyici olan karbondioksit gazı emisyonu, katı yakıtlara gore ½ oranındadır. Kısaca, petrol ürünleri ve kömürün bilakis kullanması muhit kirliliğine oldukca azca tesir eder.Bütün bu temizlik, depolama, yakıt hazırlama ve kül atma maliyetleri göz önüne alınırsa, doğalgaz yakılmasının gerek yatırım, gerekse işletme maliyetlerinde mühim hasılatlar sağlamış olduğu söylenebilir. Kazan verimlerindeki artışlar da dikkate alındığında doğalgazın öteki yakıtlara gore minimum mertebesinde ilave işletme ekonomisi sağlamış olduğu söylenebilir.Doğalgazlı kazanlarda ısıl verim de yüksektir. Bir kazanın ısıl veriminin yüksek olması, kazanı terk eden duman gazlarının sıcaklığının düşük bulunmasına bağlıdır. Fuel oil yada kömür yakılması halinde, daha ilkin lafı edilen, kükürt oksitlere bağlı asit korozyonu sebebiyle duman sıcaklıkları fazla düşürülmez.Doğalgazın en mühim özelliklerinden birisi zehirsiz olmasıdır. Ancak ortamda oldukça fazla birikmişse solunum edilecek oksijen azaldığından ötürü boğulma tehlikesi vardır.Doğalgaz kullanılan ortamların ne olursa olsun havalandırılması gerekir. Kokusuz bir gaz olduğu için şehre dağıtmadan ilkin doğalgaza Dağıtım Şirketi tarafınca koku verilmektedir. Böylece ortamda gazın varlığını sezmek olası olmaktadır.Doğalgazın öteki mühim bir özelliği havadan hafifçe olmasıdır. Dolayısı ile hava arasında yükselme eğilimindedir.

Gaz kaçakları hava ile karışmadan ilkin yükseklerde toplanır. Bu yüzden havalandırma bacalarından rahatlıkla dışarı atılabilirler.atı izolasyonunuz kifayetsiz ise izolasyonunuzu müsait bir halde yaptırınız. Çatınızdaki sıcaklık kaybınız civarındadır. Bu halde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz. Sistemlerinize vakit ayarlı termostat monte ettirdiğinizde yada vakit ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda gaz tüketiminiz optimize olacaktır. Kapı ve pencerelerinizi yine yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Konutlardaki bütün sıcaklık kaybının i pencere ve kapılardan olmaktadır. Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız. Doğalgaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenizi aleti kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonrasında her ay test ediniz, gerekiyorsa değiştiriniz. Verimli kullanma oda konforu 19 derecedir. Oda termostatı olduğunda 1 aşama düşer ve yakıt tüketiminde %6 tutum sağlanır. Termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız, kapatınız. Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerinizden güneş çekilmiş olduğu vakit perdelerinizi kapatınız. Soğuk havalarda sıcaklığı içeride tutmak için duvar yada pencere klimalarının dış havayla i·lişki eden bölgelerini engelleyiniz. Tüm sıcaklık kayıplarının u yine ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden ötürü gerçekleşir. Fakat bacalı yada bacasız tipte doğalgaz cihazlarının bulunmuş olduğu ortamlarda bulunması mecbur olan 100 cm2 net geçişli havalandırma menfezini mutlaka kapatmayınız. Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar yada perdeler ile engellemeyiniz, kapatmayınız. Radyatörler örtülürse yakıt tüketimi artar. Doğalgaz tüketim aleti satın almak istediğinizde verimi yüksek olanı tercih ediniz. Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız. Bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına müsait olarak ısınma cihazını ayarlayınız.Doğal gaza geçmek için nedenler saymakla bitmez… Yıllardır öteki yakıtlarla ısınmaya çalıştınız. Isındınız diyemiyoruz şu sebeple ancak bir odayı ısıtıp diğerlerinde üşüdünüz. Gün geldi deponuzda kömür/odun kalmadı, yeniden üşüdünüz. Sobayı yak, külü dök, her yıl badana boya yap derken bir sürü zahmete katlandınız. Şofbenin tüpü bitti, duşta kaldınız; ocağın tüpünü getirip şofbene taktınız, o da bitince yemeğiniz de ocakta kaldı. Hepsinin yanında bir de kirli, isli bir havayı solumak zorunda kaldınız.

Kamerayla Tesisata Bakan Tesisatçı

Geceleri Doğal Gaz Kapatılır Mı ?

Tüm bunların cebinizi yakması da cabası.Diğer yakıtlarla karşılaştırıldığında mühim seviyede ekonomiktir. Doğal gaz kullanarak mutfaktaki pişirme amaçlı enerji harcamanızı  oranında azaltabilirsiniz. Banyo için tüp kullanıyorsanız o da naturel gazla kat kat daha ekonomik hale gelecektir. Bunun yanında; hem evinizin bütün odalarını ısıtabilir, aynı zamanda daha bereketli bir enerji kaynağından ekonomik bir halde faydalanabilirsiniz. Doğal gazla ısınırken oda ısı termostatınızı ancak 1 aşama düşük sıcaklığa ayarlayarak moğal gaz tasarrufu yapabilirsiniz.Yakıt gazları tutuşturuldukları vakit havanın oksijeni ile birleşerek yanarlar. Bir gazın yanması, gaz içinde bulunan kimyasal enerjinin güçlü bir ısı ve fer üreterek ortaya çıkmış olduğu kimyasal ve fizyolojik bir olaydır. Doğalgaz tam yandığında, yanma kararı karbondioksit CO2; ve su buharı H2O; açığa çıkarır. Bununla beraber azotoksit, azotdioksit ve kükürtdioksit açığa çıkar, sadece bu emisyon, öteki yakıtların yanması kararı çıkan oranların oldukca oldukca altındadır. Doğal gazın içerisindeki karbon (% C) miktarının öteki yakıtlara gore azca olması mavi ve mat bir alevle yanmasını sağlar. Bu ise ocaklarda ışınım (ışınım) kanalıyla sıcaklık kaybını azaltır. Gazların benzeşik bir yapısı olması dolayısıyla hava ile karışımları daha kolaydır. Bu yüzden yanma verimi de yüksek olur. Küçük endüstri imalathane ve fırınlarda üretim amaçlı olarak kullanılır. Demir-çelik, çimento, kimya sanayinde, cam ve kiremit imalatında da yararlanılan naturel gaz, tekstil sektörü için de mühim bir enerji kaynağıdır.Türkiye’nin elektrik ihtiyacının azımsanamayacak bir bölümü naturel gazla çalışan santrallerde üretilmektedir. Çoğu gaz zehirlenmeleri karbonmonoksite (CO) bağlı olarak gerçekleşir. Karbonmonoksit (CO) kandaki oksijen ile yer değiştirerek kanın vücuda oksijen taşımasını önler ve böylece vücudun zehirlenmesine sebep olur. Doğal gaz karbon monoksit içermediğinden zehirleyici değildir. Ancak havadan daha hafifçe bir gaz olduğu için kapalı alanlarda sızma halinde yukarılarda toplanır. Çok oranda bulunmuş olduğu vakit ortamda oksijen azalacağından boğulmaya sebep olabilir. Bu nedenle naturel gaz kullanılan ortamların ne olursa olsun havanlandırma menfezleri olmalıdır. Doğalgazın kendisi zehirli değildir. Ancak kaçaklarda, havadaki gaz miktarının artmasıyla oksijen azalacağından boğulmaya yol açabilir. Kükürt doğalgazda yok denecek kadar azdır. Yanma cevabında oluşan yanma ürünlerinin arasında kükürt bulunmaması alev yada dumanla i·lişki eden yüzeylerde korozyon problemini ortadan kaldırmaktadır. İçindeki % Karbon miktarının öteki yakıtlara gore azca olması doğalgazın mavi ve mat bir alevle yanmasına niçin olur. Bu ise ocaklarda ışınım sebebiyle oluşan sıcaklık transferini azaltır.

Yanma için lüzumlu hava miktarı daha azdır. Bu yüzden gazların yanma verimleri de yüksek olur. Doğalgazın içerisindeki Hidrojen miktarı çok fazladır (yaklaşık $). Bunun kararı olarak yanma ürünleri içerisindeki su buharı miktarı da fazladır. Doğalgazda bulunan Azot (N2) Oksijenle yüksek sıcaklıklarda (1900–2000 oC) reaksiyona girdiğinde Azot oksitler oluşmaktadır. Korozyona niçin olan bu oluşumu engellemiş olan önlemler alınmalıdır.Doğalgazın taşınması, borular aracılığıyla çok kolaydır. Taşımada, boru kayıpları ve dönüşüm kayıpları (buhar/sıcak su, kızgın su/sıcak su) asla yoktur. Yanma ürünleri arasında kül, is, kurum, katran benzer biçimde artıklar bulunmadığı için hava kirliliği yaratmaz. Ayrıca Karbondioksit (CO2) ve su buharı (H2O) haricinde Karbon monoksit (CO) miktarı da çok düşüktür.Doğalgaz öteki enerji türlerine gore daha ekonomiktir. Doğalgazın yanma toplam verimi birçok öteki enerji çeşitlerine gore daha yüksektir. Merkezi yada bireysel gaz kullanan abone ilkin kullanır, sonrasında kullandığı kadarını öder. Yanma neticesinde kurum, is benzer biçimde atık ürünleri olmadığı için yakma cihazlarında sıcaklık geçirme yüzeyleri pak kalır. Cihazlar öteki cihazlara gore oldukca azca bakım ve denetleme gerektirir. Ekstra temizlik maliyeti çıkarmaz. Ön yakıt hazırlama harcaması yoktur. Bacalı cihazları dolapların içine yerleştirmeyiniz. Bu konum cihazların ortamdan yanma havası almasını engeller ve yanma verimi düşer. Bacalı cihazların bağlı olduğu bacaların temizliğini yılda minimum bir defa olmak koşulu ile yaptırınız. Baca bakımı ve temizliğinin tertipli yapılması yanma verimini arttırır. Uygun izolasyon ile aşağıdaki oranlarda enerji tasarrufu sağlanabilir

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara