Elektrik Prizlerinden Su Geliyor

Elektrik Prizlerinden Su Geliyor
İçeriği Puanla

Elektrik Prizlerinden Su Geliyor su kaçakları olması mülkte kabarmaya, boyaların atılmasına ve parkelerin kabarmasına neden olmaktadır. Bu saydığım sebepler genel olarak hane sahibinin canını sıkabilecek türdendir. Elektrik Prizlerinden Su Geliyor olması ise tamamıyla can sıkıcı olarak tadilatı zor gözüken sorunlardandır. Bu durumun can sıkıcı olmasının nedeni ise elektrik tesisatında oluşabilecek bir sorunun suyla beraber yangın çıkarma ihtimalinin yükselmesidir.

Nedeni tespit edilmeyen çoğu yangın kısa devreden kaynaklı olarak çıkmaktadır. Prizlerin İçinden Su Çıkması Durumu Genellikle apartman dairelerinde çoğunlukla karşılaşılan bir sorundur. Üst kat komşunun su borusu patladığı vakit alt kattaki lamba ve prizden su gelmesi elektrik tesisatına su girmesi kadar bu su sızıntısı oluşabilmektedir. Su sızıntısı elektrik aksamlarına geldiğinde muhtelif arızalara niçin olur. Kısa dönem yapması ve elektriksel arıza işlemleri bu işin başlangıcındaki aşamalardır.

Elektrik Prizlerinden Su Geliyor

Elektrik Prizlerinden Su Geliyor

Elektrik Prizlerinden Su Geliyor İstanbul

Üst katlarda su borusu patladığında elektrik prizlerinin içerisinden su gelmesi olabilir bir durumdur. Su kaçakları istanbul ancak elektrik prizlerinden değil, avizelerden bile damlatma yapabilir. Binayı dolaşan elektrik kablolarını koruma amaçlı meydana getirilen hortum kılıfları, inşaat sırasında yapılmaktadır. Üzeri sıva yahut alçı çekilerek kapatılmış olduğu için neyin nereye gittiğini görmek olası olmamaktadır. Bazı boru patlakları tavandan, bazıları dik duvar içinden geçen hortumların içerisine su dolduğunda prizlerin içerisinden su çıkmaya başlar.

Su kaçakları oluşum durumlarına nazaran avizelere kadar gelebilir ve alt kata sızıntı benzer biçimde damlatma yapabilir. Elektrik kabloları bu benzer biçimde negatif önlemlere karşı korunma esnasında bina inşaat halindeyken düzenlenebilmektedir. Koruma amaçlı elektrik kabloları üstüne meydana getirilen hortum kılıfları da ciddi problemler ile karşılaşıldığında binanın elektrik devrelerini sadece bir yere kadar koruyabilmektedir. Tecrübelerimize dayanarak çoğu zaman tavana monte edilmiş sıva üzeri lambaların içerisine su dolduğuna tanık olduğumuzu söyleyebiliriz.

Resimde de görüldüğü benzer biçimde ampulün içi tamamen su dolmuştur. Bunun nedeni ise üst kat tuvaletindeki soğuk su borusunun fazla basınçtan ötürü dayanamayıp patlamasıydı. Betonun içerisinden inen elektrik kablolarını takip eden kaçak su, damla damla ilerleyerek lambayı su doldurmuştu. Özellikle eski binalarda şayet dikkat edilmezse, bu vaziyet yangınlara sebep olabilir. Yeni binaların kaçak akıma karşı koruma bulunurken, eski binalarda sigorta atmayabilir. Dairenin tüm elektrik kabloları yanıp, elektrikli cihazlara zarar verebilir.

Elektrik Prizlerinden Su Geliyor Ustası

Ayrıca bu aksamları bulabilmek de derin bir edinim gerektirmektedir. Firmamız tesisat alanındaki başarılarından ötürü herhangi bir elektrik aksamı bulma ve su kaçağı tespit etme mevzusundaki bina tesisat işlerini düzenlemekte müşterilerine destek olmaktadır. Bu sayede acele tedbir katılımı ihtiyaç duyulan durumlara yönelik kapsamlı bir emek verme gerekir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda üst kattaki komşunuzu ne olursa olsun uyarmanız gerekmektedir. Eğer komşunuz bu sorunla ilgilenmezse, ne olursa olsun siz bir tesisatçı çağırıp patlayan boruyu onarım ettirin.

Çünkü sizin için bir maliyet olarak karşınıza çıksa da ilerde oluşacak daha büyük zararların önüne geçmiş olursunuz. Apartman giriş kısımlarında elektrik sayaçlarının toplu olarak bulunmuş olduğu kısım binanın bütün elektriğini burada toplamış olduğu için fazlaca önemlidir. Su sızıntıları yaşanması niteliğinde ilk korunacak yer burası olmalıdır. Su kaçağı cevabında sızıntı icra eden yer yol oluşturarak bu kanala girmiş olduğu vakit elektrik kablolarına ilişki eder. İlk etapta sigorta atar. Eğer sigorta atmazsa minik çaplı bir yangın çıkmaya başlar.

Bu benzer biçimde negatif durumla karşılaşmamak adına patlayan su borusunun nereden çıktığına bakmak gerekmektedir. Bunun için ilk etapta binanın ana su borusunun vanasının kapatılması gerekir. Ardından firmamız ile kısa zaman için anında buluşma hizmetinden yararlanmanız ve anında bina su kaçağı için kontrole bir takım çağırmanız gerekmektedir. Apartman giriş kısımlarındaki elektrik sayaçlarının olduğu yer fazlaca önemlidir. Binanın bütün elektriği buraya bağlı olduğu için, su sızıntılarında korunacak ilk bölüm sigorta panosunun olduğu kısımdır.

Su damlaları elektrik kablolarına ilişki etmeye başladığında, suyun iletkenliği yardımıyla kısa dönem oluşur. Sigorta atmadığı takdirde en iyi senaryo minik çaplı bir yangına sebep olarak zarara yol açmasıdır. Patlayan su borusunun nerede bulunduğunu bulamadığınızda ilk yapmanız ihtiyaç duyulan şey binaya giren ana su borusunun vanasını kapatmanız gerekir. Vanayı tamamen kapadıktan sonrasında su kaçağını cihazla kabul eden İstanbul Tesisat ile iletişime geçip tamiratını yaptırabilirsiniz.

Elektrik Prizlerinden Su Geliyor

Elektrik Prizlerinden Su Geliyor

11.10.2021
286
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara