En Çok Su Kaçağı Olan Yerler

su tesisat kaçak ustası
0

 Su kaçağı bilindiği üzere su tesisatının bulunduğu binalarda kırılma, çatlama ve hasar gören borulardan su sızıntısı yaşanması sorunudur. Su tesisatında su kaçağı sorunu yaşanması belirtilerin gözlendiği anda alanında uzman kişiler tarafından hasar onarımına tabi tutulmalıdır.

 En çok su kaçağı olan yerler binaların su borularının en çok kullanılan alanlarında gözlenirken bu hasarlar bazen binanın yaşına bağlı olarak yıpranması ile bazen de tesisat işlemi yapılırken ustaların hataları sebebi ile oluşmaktadır.

Su tesisatında oluşan su kaçağı sorunu temiz su borularında meydana geldiğinde temiz su kaçağı sorunu, pis su borularında meydana geldiğinde pis su kaçağı sorunu olarak adlandırılır.

Su Kaçağı Sorunu Nasıl Tespit Edilir?

Su tesisatında oluşan su kaçağı sorunu temiz su kaçağı sorunu ve pis su kaçağı sorunu olarak adlandırılırken bu su kaçağı sorunlarının tespit işlemi de gelişen teknoloji ile farklı metotlarda yapılmaktadır.

Su borularında oluşan kırık, çatlak ve hasar yıpranma oranlarının tespiti akustik dinleme cihazları ile tespit edilmektedir. Banyo, tuvalet ve mutfaklarda oluşan su kaçağı sorunu akustik dinleme cihazları ile nokta tespiti yapılarak kırma işlemi olmadan kolay ve pratik şekilde tamir edilir.

Pis su kaçağı sorunu yaşayan kişilerin su tesisat sistemlerinde oluşan su kaçağı sorunu ise kameralı sistemler ile çözülmektedir.

Yalnız borularda meydana gelmeyen su kaçağı sorunlarında özellikle sıcak su boru hattı barındıran kalorifer , kombi ve merkezi sistem su kaçağı sorunlarında yine kırma işlemi yapılmaz. Tespit aşamasında termal kameralar kullanılarak su kaçağı yaşanan bölgenin görüntüsü termal kameralar sayesinde belirlenerek nokta tespit sistemi ile onarım çalışması yapılmaktadır.

En çok su kaçağı olan yerlerde kullanılan bu robot cihazlar ile su kaçağı sorunu zahmetsiz ve pratik şekilde nokta tespit yöntemine göre planlanarak yapılmaktadır.

Alanında uzman kişiler tarafından yapılan bu hasar onarım çalışmaları su tesisatında su kaçağı sorunu yaşayan kişileri büyük bir zahmet ve eziyetten kurtararak kaliteli boru hattı döşemek sureti ile yapılmaktadır.

Hangi Alanlarda Su Kaçağı Daha Çok Olur?

Su kaçağı sorunu su borularının geçtiği her alanda olabilen bir sorundur. Bu sorunun belirtileri gördüğü anda alanında uzman kişilerin su kaçağı sorununu tespit etmesi ve keşfi yapılan yerde bulunan su kaçağı sorununu onarım yapması gerekir.

Su kaçağı sorununda kırma işlemi yapılmadan yapılan bu onarım da oldukça basit yöntemler kullanılmaktadır.

Su kaçağı sorununun daha fazla olduğu alanlar ise;

 • Banyo tesisatında oluşan su kaçağı sorunu
 • Tuvalet tesisatında oluşan su kaçağı sorunu
 • Mutfak tesisatında oluşan su kaçağı sorunu
 • Havalandırma boşluğunda oluşan su kaçağı sorunu
 • Bodrum katında oluşan su kaçağı sorunu
 • Kombi tesisatında oluşan su kaçağı sorunu
 • Kalorifer borularında oluşan su kaçağı sorunu
 • Bahçe hattında oluşan su kaçağı sorunu
 • Yerden ısıtma yani merkezi sistemde oluşan su kaçağı sorunu
 • Petek tesisatında oluşan su kaçağı sorunu

Olarak birçok noktada belli başlı sorunlar görülmektedir. Özellikle mutfak, banyo be tuvalet gibi suyun mecburi şekilde kullanıldığı alanlarda kullanım payındaki aşınma ve yıpranma payları da göz önüne alındığında oldukça sık rastlanan bir sorun halini almaktadır.

En çok su kaçağı olan yerler olarak bilinen bu alanlarda beliren duvar kabarmaları, küflenme ve rutubetlenme, duvarlarda oluşan sarı lekeler su tesisatında su kaçağı sorunu olduğunu gösteren belirtiler olarak bilinmektedir. Su kaçağı sorununu tespit etmek ve emin olmak İçin su saatinin kapatılması ile gözlem yapılmaktadır. Kapanan saat dönmeye devam ediliyorsa binada su kaçağı sorunu yaşanmaktadır.

1 Bilgi Talebi

  • Medet

   Su kaçağı hakkında buradan çok şey öğrendim eğer böyle bir durumla karşılaşırsam hemen ilk sizi arayacam.

Bilgi Talep Edin!

ŞİMDİ ARA