Evde Su Kaçağı Tespiti

Evde Su Kaçağı Tespiti
İçeriği Puanla

Evde Su Kaçağı Tespiti ancak alt dairenin tavanında yahut duvarlarında emareler ortaya çıkınca, banyoda su kaçağı olduğu anlaşılabilir.Banyoda su kaçağını evde kendi imkânlarınızla bulmanız oldukça zordur. Evin başka bir yerinde su kaçağı olduğunda, emareleri kısa müddette ortaya menfaat ve bu vaziyet ayrım edilir. Ancak banyodaki vaziyet farklıdır. Banyodaki sızan suyun alt katta belirmesi uzun vakit alacaktır. Çünkü su sızıntısı, ilk önce duvardan geçer. Duvardan kat betonuna geçer. Bu zaman arasında hem duvarın bununla beraber betonun suya doyması gerekir. Oysa banyodaki su sızıntısı oldukça küçük bir sızıntıysa duvarın ve betonun suya doyması aylar alabilir. Beton suya doyduktan sonrasında alt katın tavanında belirmeye başlar.

Evde Su Kaçağı Tespiti

Evdeki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

 • Evde su kaçağı bulmak için ilk önce su kaçağının olduğu tesisat borusu belirlenmelidir.
 • Hangi tesisat borusunda bulunduğunu belirlemek için, her tesisat sistemi ayrı ayrı test edilir.
 • Temiz su tesisatında su kaçağı olduğunda bu çoğu zaman acele ayrım edilen bir su kaçağı türüdür.
 • Çünkü temiz su borusundaki suyun basıncı yüksek olur.
 • Boruda ayrım edilmeyecek küçük bir çatlak olsa dahi basıncın tesiri ile kısa vakit sonrasında bu çatlak büyür ve ayrım edilir seviyeye gelir.
 • Bu benzer biçimde durumlarda, evimizdeki tüm muslukları kapatıp su sayacının dönerek dönmediğini test etmelisiniz.
 • Bütün musluklar kapalı bulunmasına karşın su sayacı dönüyorsa evinizde su kaçağı olabilir.
 • Temiz su borusunda bulunan su kaçağını belirlemiş olursunuz.
 • Ancak noktasal olarak su kaçağının yerini evde kendi imkânlarınızla maalesef bulamazsınız.
 • Bunun için ustalaşmış su kaçağı tespiti meydana getiren bir firmadan yardım almalısınız.
 • Diyelim ki su kaçağı, temiz su borusunda değil de kirli su borusundadır bu durumda ne yapılır?
 • Pis su borusundaki su kaçakları kurnaz olur.
 • Bir iki alemet haricinde asla emaresi bulunmaz.
 • Bu belirtilerden biri su kaçağının olduğu yerde lağım kokusuna benzer kirli kokular gelir.
 • Ancak lağım kokusu gelmesi, kati olarak su kaçağı olduğu anlamına da gelmemektedir.
 • Belli başlı nedenlerden ötürü tesisat borularından lağım kokusu gelebilir sadece bu mevzu bu makalemizin mevzusu değildir.
 • Diğer bir alemet ise; bir bölgede küflenme yahut kararma meydana gelmesidir.
 • Atık su borularında su kaçağı olduğunda, temiz su borularındaki benzer biçimde püskürme sesi duyulmaz.
 • Çünkü suyun basıncı oldukça düşüktür ve bu vaziyet sızıntıya sebep olur.
 • Duvara yahut betona sızan su zaman içinde o bölgede kararma yahut küflenme meydana getirmektedir.
 • Bu küflenme yahut kararmanın gözle görülür seviyeye gelmesi, dairenin ne kadar su tükettiği ile doğru orantılıdır.
 • Yani dairede su tüketimi fazlaysa küflenme erken ortaya menfaat ve müdahale edilebilir.
 • Özellikle duvar diplerinde olup biten kararmaların tüm bunlar kirli su borusunda su kaçağı olduğu anlamı taşımaz.
 • Kalorifer borularında da su kaçağı meydana gelmektedir.
 • Kalorifer borularındaki su kaçakları derhal derhal hiç bir alemet bırakmaz.
 • Tamamen görünmez su kaçağıdır diyebiliriz, o şekildeki ki seneler sonrasında ayrım edilenleri de vardır.
 • Ancak dikkatli bir kullanıcı bu durumu erken ayrım edebilir.
 • Kalorifer borularındaki su kaçaklarını erken ayrım etmek için kombinin su basıncını test etmek gerekir.
 • Kombi basıncı sık sık düşüyorsa, kalorifer tesisatında su kaçağı olabilir anlamına gelmektedir.

Evde su kaçağını belirledikten sonrasında ustalaşmış bir firmadan yardım talebinde bulunmalısınız. Çünkü duvarın arasında olan borunun çatlak kısmını noktasal olarak belirlemeniz olası değildir.

Profesyonel firmalar, su kaçağını noktasal olarak belirlemek için değişik cihazlar kullanmaktadırlar. Örneğin temiz su borusunda su kaçağı var ise, akustik dinleme aleti kullanılarak su kaçağının sesi dinlenir. Su kaçağının sesini dinleyerek noktasal olarak su kaçağının yerini belirleyebilmektedirler. Üstelik evde tadilat emek harcaması oluşturmaya gerek kalmamaktadır.

Pis su borularında ise; kameralı görüntüleme aleti kullanılarak su kaçağının yeri görülerek belirlenebilir. Bunun için, kameralı görüntüleme cihazını kullanan ferdin deneyimli olması gerekir. Aksi şekilde evde su kaçağı tespiti emek harcaması uzun sürecektir.

Kalorifer borularındaki su kaçakları ise; termal kamera ile noktasal olarak belirlenebilmektedir. Termal kamera, boru içerisinden geçen sıcak suyun görünmesini sağlamaktadır.

Bu sayede su kaçağının nerede olduğu kati olarak belirlenmektedir. Kalorifer borularındaki küçük sızıntılarda termal kamera kullanmak yerine, kalorifer tesisatına hususi bir deva koyulur. Bu deva hem küçük çatlakları onarır bununla beraber kalorifer tesisatının borularını korur böylece ayrım edilmeyen başka su kaçakları var ise giderilmiş olur.

Evlerde banyo ve tuvalet bölgelerinde görülen su kaçağı problemleri oluşturduğu nem veya rutubet benzer biçimde sıkıntıların yanında kaçak olan suyun türüne gore ciddi anlamda esenlik problemleri de yaratır. Aynı zamanda bina içinde sızıntı ile başlamış olan su kaçakları bina yapısını çürüterek betona zarar verir, evin içinde su kaçağı olan bölge rutubetten ve çürümeden kaynaklı kullanılamaz hale gelir, alt komşulara akarak ciddi sorunlar ve sıkıntılar yaşamanıza sebep olacaktır.

Banyolarda oluşan su kaçakları ilk başlangıçta ayrım edilemese de alt komşunuzun banyosuna damlaması ile birlikte kendini göstermeye başlar. Eğer alt komşunun banyosuna su gitmeye başladıysa duruma acele müdahale edilmesi gerekmektedir. Kısa vadede komşularınız ile yaşayacağınız sorunlar ileride olacak hasarın boyutu arttıkça hukuki yollara veya alt komşunuzun da zararını karşılamaya kadar gidebilir. Kimi vakit problemin nereden kaynaklandığını algılamak imkansızlaşır. Eski dönemlerde makineyle su kaçaklarına bakan usta bulmak zor olduğundan bu problemlerin çözülmesi zaman almakta ve meşakkatli olmaktaydı. Şimdi ise gelişen teknoloji ile beraber kullandığımız cihazlar ve internetten rahatlıkla yazışma kurulması yardımıyla birçok değişik hane de su kaçağı tespit amacı ile çalışmaktayız.

Binalar da görülen su kaçağının nedeni birçok değişik kaynaktan olabilir. Bunlar içinde kalitesiz araç-gereç kullanılması, tesisatın döşenmesi sırasında meydana getirilen hatalar, tesisatı döşeyen ustanın yanlışlıkla boruları çatlatması yada zelzele de bu sebepler arasındadır. Ufak çaplı gelişen artçı depremler dahi su boruların da çatlaklara ve su sızıntılarına sebep olabilir.

Su Kaçağı Olan Bölgelerde Görülen Belirtiler

Su kaçağı olan bölgelerde ilk önce nem oluşmaktadır. Küflenme ile görülen bu çürümeler ile birlikte duvarın sıvası ve boyası dökülür hasar görür. Binayı içten içe cerh eden bu su sızıntıları duvarın tüm mukavemetini yok ederek depremde öncelikle bu bölgelerin yıkılmasına sebebiyet verecektir. Küflenme yada çürüme benzer biçimde fizyolojik olayların haricinde değişik şekillerde de kaçaklar anlaşılabilir. Örnek olarak su faturasının lüzumsuz yere fazla gelmesi su kaçağı belirtilerindendir.

Evinizde bir bölgede yada alt komşunun tavanında su damlaları görülmesi de su kaçağına işaret eder. Su damlaları devamlı ise temiz su, şayet bazen geliyorsa da atık su tesisatı kaçağı demektir. Su kaçak tespiti için yapabileceğiniz öteki bir test sayaç kontrolüdür. Bütün çeşmeler kapalı haldeyken sayaç dönmeye devam ediyorsa kaçak var demektir. Eğer kalorifer tesisatında su kaçağı saptamak istiyorsanız kombi su miktarına göz atın. Eğer su miktarı devamlı azalıyorsa kaçak var demektir. Aynı zamanda kombi etrafında kararmalar ve rutubette oluşabilir. Bütün bu sebepler su kaçağı olmasının başlıca sebeplerindendir.

Uzman Kadrolardan Yardım almak

Evinizde ki kaçak olması olası yerleri gördükten ve kaçak olmasından şüphelendikten sonrasında yapılacak olan muamele uzman ekibi ile çalışacak bir takım çağırarak işi bilenlere teslim etmektedir. Evde su kaçağı bulma işlemi yaptırmak istiyorsanız cihazlı tesisat ustaları çağırarak tespit yaptırabilirsiniz. Uzman ve deneyimli teknik bilgisi olan ustalar evinizde hiçbir hasar yada kırıp dökme işlemi yapmadan noktasal olarak kaçak olan noktayı tespit edecek ve müdahale edecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara