Fayanslardan Alt Kata Su Sızıyor

Fayanslardan Alt Kata Su Sızıyor
İçeriği Puanla

Banyonun yada tuvaletin zemini fayans bulunmasına karşın devamlı alt kata su sızıyorsa, fayans altından geçen döşem borularında su kaçağı olabilir. Fayans altındaki döşem borularının test edilebilmesi için hususi cihazlar kullanılmalıdır. Elektronik cihazlar ile fayanslar yerinden sökülmeden, fayans altından geçen döşem boruları test edilebilmektedir ve sorunlu olan kısa müddette tespit edilebilmektedir.Banyo ve tuvaletler, suyun bolca kullanıldığı bölgeler olduğundan kat betonun sudan etkilenmesini önlemek amacıyla zemini ve duvarları fayansla döşenir. Fayanslar döşendikten sonrasında, fayansların birleştiği noktalar derz dolgu ismi verilen hususi bir kimyasalla kapatılır. Bu kimyasal ilaç, sudan etkilenmez ve suyu geçirmez. Bu sayede dairenin kat betonu sudan korunmuş olur. Derz dolgular zarar görmüş olduğu vakit fayans üzerindeki su, fayansın dibine geçmeye başlar. Peki, fayans arlarındaki derz dolgu dediğimiz kimyasal iyi mi zarar görür? Derz dolgu denilen kimyasalın zarar görmesinin en büyük sebebi temizlik malzemeleridir. Temizlikte bilhassa kullanılan tuz ruhu, derz dolgunun en büyük düşmanıdır. Tuz ruhu hidrojen ve klor birleşiminden elde edilen kuvvetli bir kimyasaldır. Hemen derhal her şeyle kimyasal reaksiyona girebilir. Tuz ruhu fayanslara döküldüğünde, derz dolgu ile derhal reaksiyona girer. Bu tepki cevabında derz dolgu tahrip olur.

Tuz ruhu kullanması devam ettikçe sonucunda derz dolgu hususi durumunu tamamen kaybeder ve fayansın dibine su sızmasına izin verir.Fayans aralarından alt kata su sızmasının bir öteki nedeni ise; fayansların çatlamasıdır. Kazara fayans üzerine düşen ağır bir cisim fayansın çatlamasına sebep olur. Fayansın çatlamasının bir öteki nedeni ise; fayans dibine doldurulan dolgunun terazide olmamasıdır. Bir fayansın altında hafifçe bir boşluk bulunursa bile üstüne basıldığında çatlaması laf konusudur. Fayanstaki çatlak gözle görülemeyebilir fakat tekrar de suyu sızdırır. Yukardaki nedenler fayans aralarından alt kata su sızmasının sebepleridir. Ancak bu tür sorunlarda alt katın tavanından akan suyun sürekliliği yoktur. Fayansların üzerinde su biriktiğinde alt katın tavanından su akıyor olur. Fayanslar kuruduğunda alt kata su sızması da durur. Alt kata su sızmasının bir öteki nedeni ise döşem borularıdır. Tesisat borularında bir çatlak yada kırık laf mevzusu olduğunda alt kata su akması kaçınılmaz olur. Tesisat borularının en oldukca geçmiş olduğu yer banyoda fayansın altıdır. Bu sebeple banyo zemini düşük yapılır. Borular döşendikten sonrasında dolgu yapılıp evin zeminine eşitlenir ve fayans yapılır. Fayans altından geçen pak su borularında delinme laf mevzusu olduğunda alt kata devamlı su akıyor olur. Bu tür bir sıkıntı meydana ulaştığında kısa müddette ayrım edilir. Zaten su sayacı test edildiğinde, bütün musluklar kapalı bulunmasına karşın su sayacı dönmeye devam eder. Ayrıca, pak su borularında su kaçağı laf mevzusu olduğunda derz arasından su çıkıyor bulunmasına da sebep olur.

Su Sızıntısı Neden Olur ?

Fayanslardan su sızıntısı şikayeti çok fazla gelen bir şikayettir. Çoğumuz fayansçıyı bile suçlamaktadır. Fayansçı işini muntazam yapmamıştır diye düşündüğümüz bile olmuştur. Ancak, daire yeniyse ve daha ilk başlarda fayanslardan alt kata su sızıyor ise dediğiniz doğru olabilir. Yani fayansı meydana getiren usta fayans aralarındaki derz dolguyu azca koymuştur veya seyrek bırakmıştır diyebiliriz. Ancak fayanslardan alt kata su sızması, sonradan ortaya çıkmışsa fayans ustasının bu konum karşısında bir kabahati yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz benzer biçimde, daire ilk kullanıldığında bu sıkıntı meydana geliyorsa fayans ustasını suçlayabiliriz. Peki, durduk yere fayanslardan alt kata su sızıntısı niçin meydana gelir. Bu konum aslına bakarsak çoğunla ev kadınla ile alakalı bir durumdur. Ülkemizde ev hanımlarının ciddi bir temizlik takıntısı bulunduğunu herkes bilmekteyiz. Bu temizlik takıntısı bununla beraber birtakım sorunları da getirebilmektedir. Fayanslardan alt kata su sızıyor olmasının nedeni de bu temizlik takıntısıdır. Ev hanımları, banyo yada tuvaleti temizlerken pak olduğuna daire bir türlü doyum olmazlar ve kullanabilecekleri tüm temizlik ürünlerini kullanırlar. Bu temizlik mamüllerinden biri de tuz ruhudur. Tuz ruhu kuvvetli kimyasal formülü yardımıyla su ile reaksiyona girmektedir. Meydana gelen tepki yüzeyi aşındırıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, fayans aralarındaki derz doldu zarar görmektedir. Uzun vakit tuz ruhu kullanılınca fayans arasındaki derz dolgu hususi durumunu tamamen yitirir ve yüzeydeki suyun geçişini engelleyemez.Fayans aralarından geçen su, ilkin fayans dibine birikir. Bu konum ilerleyen dönemlerde fayansların sökülmesine de sebep olabilir. Fayans dibine dolan su az az betona geçer, şayet betonda çatlak var ise bu çatlaklar yardımıyla süratle alt katın tavanında belirir.Banyodan su sızması her vakit fayanslarla ilgili değildir. Banyoda bulunan döşem borularından ötürü da banyodan su sızması meydana gelebilir. Banyodan su sızmasının birçok nedeni olabilir. Banyoda bulunan pak su borusundan olabileceği benzer biçimde atık su borularından da kaynaklanabilir. Hatta havlupanın ısınmasını elde eden kalorifer borularından ötürü da banyodan su sızması meydana gelebilir. Ancak alt katın tavanındaki suyun emaresine bakarak banyodan sızan suyun nedeni azca fazlaca kestirebilir. Çünkü her döşem sistemi değişik emareler göstermektedir.Temiz su borusundan ötürü fayanslardan alt kata su sızıyor ise, alt katın tavanından damlama benzer biçimde kendini belli eder. Damlama olmasa bile ciddi bir ıslaklık meydana gelir. Bu emareleri gördüğünüz vakit probleminin kaynağının pak su borusu bulunduğunu düşünebilirsiniz. Atık su borusunda su kaçağı olduğu vakit ise; alt katın tavanında renk değişimi meydana gelir.

Hatta birtakım zamanlarda fena kokuya da sebep olabilir. Atık su borusundaki suyun miktarı kullanıma bağlı olarak değişmiş olduğu için alt katın tavanında damlama meydana gelmeyebilir. Kalorifer borusunda bir sıkıntı olduğu vakit ise; alt katın tavanında nem, küf yada kararma görülebilir. Bu emareler fayans arasından su sızdığı zamanda görülmektedir. Bu emareleri gördüğünüz vakit, sıkıntı ya kalorifer borularından doğar yahut fayans arasındaki derz dolgudan doğar.Kırmadan cihazla su kaçağı tespiti meydana getiren Anadolu Tesisat’ı arayın, yardımcı ekiplerimizi derhal adresinize gönderelim. Fayansın arasından gelen suyu kamerayla test eden döşem servisi ekiplerimiz yardımıyla, hiç bir alan kırılmadan ve kirlenmeden kısa bir müddet içinde su sızdıran tesisatı yahut daireyi saptamak istiyorsanız, bizleri kontakt numaralarımızdan arayabilirsiniz.Fayanslar zeminde fazlaca hoş dekoratif görsellik yaratsa da aslolan amacı yüzeyi korumak ve altındaki döşem borularını gizlemektir. Pek, fayans aralarından su çıkmasının muhtemel sebepleri nelerdir? İşte, bu makalemizde bu problemi ayrıntılı olarak ele alacağız. Fayanslar döşenirken, aralarına azca çekilen sıvalar nedeniyle yada yapıştırıcı kimyasallar zaman içinde eriyerek fayans boşluklarındaki aralığı arttırırlar. Herhangi bir su tesisatında kaçak olduğunda da bu fayans boşluklarından çıkan sular; yüzeyde bir ekip problemlere niçin olurlar. Evde yaşayanların devamlı su birikintisini silmesi, suyun akmasını durduramaması, hatta suyun yüzeyde ilerleyerek parkelere kadar inip parkeleri kabartması bile görülebilir. Kısacası, fayans aralarından su çıkmasının düşünüldüğünden de fazlaca maddi zarara niçin olabilir! Bu noktada artık değişik şikayetler; aslına bakarsak tek bir döşem arızasına bağlanır; su kaçağı. Günümüzde sık sık rastladığımız parkeler çürüyor, alt kata banyodan su sızıyor benzer biçimde şikayetlerin temel sebebi su tesisatındaki kaçaklarıdır. Kimi vakit görünebilen tesir yaratan su kaçakları, kimi vakit uzun seneler geçse de anlaşılamayabilir. Binanın ana borularından mı kaynaklanıyor yoksa daire içi tesisatından mı kaynaklanıyor olduğu sadece cihazlı bir tesisatçının verebileceği cevaptır. Bunun haricinde; su kaçağının emarelerini ve nedenlerini bilmek tesisatçıyı doğru yönlendirebilmek açısından elbet ehemmiyet taşımaktadır. Fayans aralarından alt kata sızan suyu tespit eden kameralı tesisatçı servisi olarak bizler, su kaçağını her açıdan değerlendiririz.

Dış Mekan Su Kaçağı Tespiti

Su Sızıntısının Çözümü

Görülen su kaçakları benzer biçimde görülmeyen su kaçaklarının da var olabileceği ihtimalini gözden çıkarmayarak, bir tesisatta birden fazla kaçak olabileceğini teste doğal olarak tutarak saptarız.Su tesisatı yakın bir zamanda değişmişse bile, su kaçağına zemin hazırlayacak faktörler vardır. Ustanın sert müdahalesi, cihazların yanlış kullanması benzer biçimde bir stok hatalı işçilik bile niçin olmuş olabilir. Boruların montajlanması esnasında gevşek bırakılan contalar, su sızdırmalarına adım atar ve bu da su kaçağı demektir. Tesisata giren basınçlı su sorunu tesisatı delerek, muayyen noktalardan çıkabilir. Tesisat eski ve uzun senelerdir kullanıyorsa, sağlamlığı azalmış olduğundan, çatlama ve sızdırma yaparak su kaçaklarına niçin olabilir. Fayans aralarından alt kata sızan suyu tespit eden kameralı tesisatçı olarak, sık rastladığımız niçin ise; derz boşluklarına azca oranda meydana getirilen sıva işlemidir.Gelelim, fayans aralarından alt kata su sızması problemi ve çözüm önerileri bölümümüze. Fayans aralarından alt kata su sızması problemi genel anlamda sık görülen bir problemdir. Bu probleme niçin olan kaçağın ise; hangi tesisattan kaynaklandığı son aşama mühim olup, doğru tespit için müsait cihazlar sayeinde ve deneyimli personellerin çabaları gerekebilir. Cihazsız tesisatçının, bütün evi yahut ofisi kırmasından ziyade hiç bir alanı kırmadan su kaçağını bulabilen kişiler yada şirketler artık tercih nedeni. Anadolu Tesisat benzer biçimde aynı gün arasında tespit ve tamir meydana getiren şirketler; yüksek tamir maliyetlerini en aza indirgemiş ve tadilat süresini en az seviyeye çekmiştir. Fayansın arasından su çıkması ve suyun alt kata sızması sorunu ise; sıcak su, soğuk su ve kirli su tesisatından kaynaklanabilen bir problemdir. Hangi tesisatta kaçak arayacağını ve hangi cihazla arayacağını bilen tesisatçı hem kaçağı bulma da bununla birlikte onarımını yapma da 0 başarı yakalayabilir. Örneğin; fayans aralarından alt kata su sızıyor probleminde pak su tesisatındaki su kaçağı, kirli su tesisatındaki kaçakla aynı kriterde değerlendirilebilir. Fayansın altında kalan koku ve tortular, damlarken pak su olarak yüzeye çıkar. Bu nedenle, deneyimsiz ve cihazsız kişiler, bunu pak su tesisatında zannederek muamele yapar. Ancak, sıkıntı çözülmez ve tekrar tespit tutarı, tadilat tutarı istek edilir. İşte bu noktada, fayans aralarından alt kata sızan suyu tespit eden kameralı tesisatçı şirket olarak, yaptığımız her işlemde cihazları kullanır ve teste doğal olarak tutarız. Fayans aralarından alt kata su sızıyor şikayetinin en doğru çözümü; cihazla kırmadan kaçak kabul eden tesisatçılardan geçmektedir.Fayans arasından su çıkıyor benzer biçimde bir şikayetiniz var ise bunun başlıca sebebi döşem borularındaki su kaçağıdır. Suyun fayanslardan sızması sizi ürkütmesin. Fayansların kırılması gerekmeden sızıntının nereden olduğu tespit edilebilir. Fayanslarda terleme oluyorsa, su sızıyorsa banyonuz nemli kalır. Bu sağlıksız ortam herkesi rahatsız edecektir. Bu açıdan bu şekilde bir sıkıntı varsa erken tespit ve onarım sizin için her açıdan yararlı olacaktır.Banyo fayans derz aralarından su kaçağı mı olur diye bir fikre sahipseniz bunu değişiklik yapmak sadece benzer bir sıkıntı ile karşılaşmanız ile olur. Temiz su tesisatında sık görülen fayans altı su kaçağı, fayansın altından su çıkıyor, seramik altında su kaçağı benzer biçimde tablolar ile karşımıza çıkar. Fayans kırmadan su kaçağı tespiti yapıldığında fayans aralarından alt kata su sızıyor tespiti yapıldıktan sonrasında, fayans arası derz dolgu çekimi ile onarım edilir. Fayans ve kalebodur arasından su sızıntısı her vakit derz dolgu kaynaklı olmayabilir. Bazen de boru patlar ve sızan su zemine nereden yol bulur ise oradan çıkar.Fayanslarda su sızıntısı oluyorsa sıkıntı büyümeden nedenini öğrenmelisiniz. Geciktiğiniz vakit fayansların kenarlarında nem oluşacaktır. Bu mevzuda bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Fayans altından geçen döşem borularındaki kaçağın cihazla tespit edilmesi yardımıyla derhal onarımı yapılabilir. Cihazla tam yer tespiti yapıldığı için fayanslar bundan zarar görmez. Ustalar fayansları kırmadan cihazla tam tespiti yaptıktan sonrasında tamirat için tek bir nokta açılır. Tek noktadan oluşturulan yerden döşem borusunda arızalı olan yer onarım edilerek su sızıntısının ortaya çıkaracağı problemler kökünden halledilmiş olur.Bu halde hem evinizde nem oluşmasına mani olmuş olursunuz bununla birlikte lüzumsuz halde fayansların kırılmasına mani olmuş olursunuz. Fayans Arasından Su Çıkıyor sorununu önleyebilmek için yukarıda da bahsettiğimiz benzer biçimde ilkin su sızıntısı tespiti yapılmalıdır. Tecrübeli bir tesisatçıdan yardım alırsanız fayanslar kırılmadan sızıntının yeri bulunur. Borunun darbe almış olması, rabıta contasının eskimesi, aşınması su sızıntısına niçin olabilir. Ustalar boruyu onarım ederek sızıntıyı keserler. Bu halde fayanslardan su sızıntısı da kesilmiş olur.

Eğer fayanslardan su sızıntısının sebebi döşem borusundan sızan su değil ise bu kere yalıtım kaynaklı olup olmadığına bakılmalıdır. İzolasyon kaynaklı bir su sızması bazen oluşan su sızıntılarında daha fazlaca karşılaşılan bir sızıntı tipidir. Bu tip su sızmaları bodrum katlarda zeminden çıkan su kaynaklı olabilir, orta katlarda ise bu konum ile karşı karşıya gelme payı yok denecek kadar azdır. Fayanslardan Su Sızıntısı var Fayans Aralarından Su Sızıyor Ne Yapmalıyım? Banyo aslına bakarsan nemli bir ortamın devamlı oluşabildiği bir ortam olup burada su sızması fazlaca değil ise bir çok vakit ayrım edilmez. Banyodaki fayans arasından su sızıyor ise döşem borusunda su sızıntı olma olasılığı fazlaca yüksektir. Birde su kaçağının olduğu yerdeki döşem borusundaki sızma muhtemelen çoktur. Bu durumda lütfen gecikmeden tesisatta oluşan su sızıntısını tespit ettirin. Balkon fayans su sızdırıyor, banyo fayans arası su sızıntısı slikonlu derz dolgu su geçirir mi benzer biçimde durumlar ile alakalı çokça yorum vardır. Derz dolgudan sızan su varsa fayansa arası derz için yalıtım yapmak ehil olur. Derz dolgu da ustası tarafınca sıhhatli yapılır ise su yeniden kesecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara