blank

Su Sızıntısının Varlığı Nasıl Anlaşılır ?

su kaçak tamir
0

Görünmeyeni Görmek Profesyonellik İster; Özeniş Tesisat

Oturduğumuz yahut çalıştığımız meskenlerde, nerede ne zaman ortaya çıkacağı belli olmayan yaramaz bir problem; su kaçakları. Bildiğiniz üzere su tesisatları görünmeyen alanlara inşa edilir ve herhangi bir arıza çıktığında, sadece arızanın noktasal tespiti bile başlı başına bir arızadır. Geçmişten günümüze tesisat problemlerinin çözümü evvela su kaçağı bulma işlemiyle başlamış akabinde kaçağın önlenmesi ve tamiratıyla son bulmuştur. Sorunun çözüm yolu aynı olsa da çözüm için kullanılan araç gereçler zaman içerisinde ciddi değişimler ve ilerlemeler kaydetmiştir.

Sızıntıların Varlığı Nasıl Anlaşılır?

Evlerimizde ve iş yerlerimizde su tesisatlarında yaşanan akıntılar bazı durumlarda fark edilemeyebilir. Kimi zaman su sızdığı yerden yüzeye çıkmaksızın kendi yolunu bulur, akar ve gider. Zamanla betonarme yapıların bozulma ve çürümesine de sebep olabilir. Farkında olmadığımız bir su kaçakları için en önemli tedbir su sayaçlarımızı ve faturalarımızı düzenli olarak takip etmektir. Sayaçların, herhangi bir musluk açık olmadığı halde dönüyor olması ve faturanın normalden fazla gelmesi bir yerlerde bir su kaçağının varlığını gösterir. Aksi takdirde zaten su kaçağı bir yerlerden kendini belli edecektir. Burada esas olan doğru teşhis ve doğru tamirattır ki Özeniş Tesisat olarak problemin en kısa ve en kolay çözümü istisna olmaksızın sunduğumuzu hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Her Su Kaçağının Kaynağı Aynı Değildir

Su tesisatları genel itibariyle üç ana başlıkta değerlendirilmektedir. Farklı tesisatlar da farklı sorunlar ve çözümler bulunmaktadır. Çözüme ulaşmak ve su kaçağı bulma aşamasına geçmek için öncelikle sızıntının;

 • Temiz su tesisatı
 • Atık su tesisatı
 • Kalorifer tesisatı

Gibi üç temel hattan hangisinden kaynaklandığını gözlemlemek gerekir. Bu kısım nispeten kolaydır ve bazı ipuçları size yardımcı olacaktır.

 • Eğer gözle görülür düzeyde veya sadece kabarma şeklinde bir ıslaklık var ise ve bu ıslaklık renksiz ise kaçak temiz su borularından kaynaklanmaktadır diyebiliriz.
 • Tavan veya duvar üzerinde sarı veya kahverengi tonlarda kabarmalar görüyorsanız atık su borularında bir kaçak olduğu anlamına gelir ve bir an evvel çözüm ortağınız Özeniş Tesisat ile irtibat kurmalısınız demektir.
 • Banyo, tuvalet veya mutfaktan mesafe olarak tamamen uzakta yer alan bir noktada kabarma veya sızıntı var ise kalorifer tesisatı kaynaklı bir problemle karşı karşıyasınız demektir.

Özeniş Tesisat ile Komşuluk İlişkilerinizi Güvende Tutun

Bilindiği üzere su tesisatlarında yaşanan kaçaklar alt veya üst katımızdaki komşuyla olan ilişkilerimizi doğrudan etkiler. Öyle ki, alanında yetersiz bir usta veya ekiple çalışıyorsanız sorunun çözümü gecikir ve komşularınızla kavgalı bir duruma bile geçebilirsiniz. Su kaçaklarının en önemli çözümü hızlı olmaktan geçer. Eski dönem tesisat tamirlerinde su kaçağı bulma kısmı ustaların korkulu rüyasıydı. Tam olarak noktasal tespit yapılamadığı için evin birçok yeri kırıp dökülmek zorunda kalır ve bu ekstra maliyet, zaman kaybı ve zahmet olarak yansırdı. Fakat artık su kaçaklarını noktasal olarak tespit edebilen kameralı sistemler, akıllı robotlar ve akustik dinleme cihazları mevcut. Bu sayede sorun tam olarak tespit edilip bazı durumlarda hiçbir yer kırılmadan bile boru içerisinden müdahale edilebiliyor. Boru içerisinden müdahale mümkün değilse de sadece kaçak tespiti yapılan yerde kırım yapılarak büyük zahmetlerden kaçış sağlanıyor. Su kaçaklarında hassas akustik dinleme cihazları bir kulaklık yardımıyla rahatça fark ediliyor ve zaman kaybı yaşanmaksızın çözüm elde ediliyor.

Cihaz Sahibi Olmak Yeterli mi?

Özeniş Tesisatı muadillerinden ayıran nokta burada başlamaktadır. Cihazları temin etmek ve internete ilan koymak kolaydır fakat bu cihazların püf noktalarına hakim olmak, işlem bittikten sonra da müşterinin ulaşabileceği uzaklıkta olmak, işin garantili ve müşteri memnuniyeti odaklı yapılmasını ilke edinmek temel ilkelerimizdendir.

3 Yorum(lar)

  • blank
   Ömer Genç

   Musluk bataryalarım yeni olmasına rağmen musluk kökünden ve farklı yerlerden su sızdırıyor, değişim yaptırmak istemiyorum musluklara gelen su borularıyla alakalı olabilir mi.

  • blank
   Meral tekcan

   Banyo duvarımın salona bakan her iki duvarındada uzun süredir ıslaklıklar mevcut tesisatçı getirdik banyo giderinden fayansdan çekiyor dedi. Kırdırdık tam 1 sene boyunca duvarın kuruması için o bölgeyi açık tuttuk kullanmadık fayansı yaptıralım 1 ay oldu fakat su çekmesi kesilmedi oda kapısının kasasına ve yer döşemesi laminatta kadar vurdu. Dün akşam eşim laminatı kaldırdı ve altındaki beton ıslakdı betonu kırdı doğalgaz su tesisatlarının altındaki kumlarda çamur halinde şuan ne yapacağımızı bilmiyoruz petekleri giden tesisattanmı başka yerden mi anlamadık yardımcı olursanız sevinirim

  • blank
   Harun

   Biz hiç uğraşmadan iş yerinden burayı arayıp davet ettik. Çünkü tespit ederken de hasar verilebilir. Ama bahsedildiği gibi çok iyi bir performans gösterdi çalışanlar. Hızlı çalışmanızı takdir ettim.

Bilgi Talep Edin!

Call Now ButtonŞİMDİ ARA