Gece Yatarken Kombiyi Kapatmalı Mıyız ?

Gece Yatarken Kombiyi Kapatmalı Mıyız ?

Kombi; yakıt olarak doğalgaz kullanılması, ısıyı eşit olarak dağıtması, sıcaklık ayarının rahatlıkla değiştirilebilmesi şeklinde sebeplerle ev yada iş yeri şeklinde minik ölçekli kapalı alanlar için en kullanışlı ve ergonomik ısıtma cihazıdır. Kömür yahut odun şeklinde katı yakıtların kullanıldığı soba, hem kullanım açısından ergonomik değildir, bununla beraber yalnızca bulunmuş olduğu odayı ısıtır. Kombi ile evin her yeri eşit miktarda ısıtılabilir, ek olarak sıcaklık ayarı tek tuşla rahatlıkla arttırılıp azaltılabilir. Doğalgaz tasarrufu yapabilmek adına kombi kullanımında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan birtakım püf noktalar vardır. Doğalgaz faturasını düşürmek isteyen her tüketici, gece yatarken kombinin kapatılmalı mı yahut bütün odalar ısıtılmalı mı şeklinde mevzulara itina göstermelidir.Kombinin çoğunlukla kapatıp açılması yahut sıcaklık ayarının devamlı arttırılıp düşürülmesi yakıt tasarrufu sağlamaz. Aksine daha çok doğalgaz kullanımına kısaca faturanın daha kabarık gelmesine sebep olur. Sık meydana getirilen bir öteki bir yanlış ise gece uyurken kombinin kapatılmasıdır. Gece uyurken kombiyi kapatıp sabah yeniden açmak hiç bir biçimde tutum etmenizi sağlamaz. Kömür yahut odun ile ısınılan sobanın gece yakılmaması hem tutum bununla beraber oluşabilecek tehlikelere karşı bir tedbir olsa da kombide bu vaziyet geçerli değildir. Kombinin gece emek harcaması tehlikeli bir duruma sebep olmaz; kombinin gece kapatılmasıyla da tutum edilmez.

Gece kombi kapatılmış olduğu anda ev, soğuk havanın tesiri ile anında soğumaya başlar. Evin taban, tavan ve duvarları sabaha kadar soğur. Bu nedenle sabah uyanınca yahut işe gelindiğinde kombiyi açarken ortamın daha acele sıcak olabilmesi için kombinin derecesi arttırılır ve kombi 2 kat daha çok çalışır. Böylece gece tutum ederek kapatılan kombinin gazı, sabah daha oldukça emek harcayarak harcanır. Bu da yapılmak istenen tasarrufun çöpe gidildiğini gözler önüne serer. Bu sebeple doğru olan kombiyi tamamen kapatmak yerine, gece uyurken derecesinin düşürülmesidir. Böylece kombi düşük ölçüde çalışsa evin ısısının düşmesini engeller ve sabah yüksek aşama ile çalıştırılmasına gerek kalmaz. Bu da yapılabilecek en doğru doğalgaz tutum yöntemidir.

Nasıl Daha Az Fatura Gelir ?

Gece yatarken kombiyi kapatmak sıcaklık tasarrufu sağlamaz. Çünkü kombiyi kapattığınız vakit siz yataktayken, evin içi, duvarları, eşyaları soğumaya başlar. Sabah işe gitmek için kalktığınızda kombiyi çalıştırırsınız. Daireyi en yakın zamanda ısıtma ihtiyacı duyarsınız. En kısa zamanda ısıtmak için de kombiyi en yüksek derecede çalıştırmanız gerekir. Normal şartlarda içerisinin ısınması 1 saati bulmaktadır. Siz yüksek ısıda çalıştıracağınız için 15-20 dakikada ısınır. Bu sebeple yüksek derecede daha çok yakıt sarfiyati yapmış olursunuz. Kombiyi gece yatmadan ilkin kapatmak yerine ısısını en düşük ayarda çalıştırmak daha faydalıdır. Isıyı düşürdüğünüzde iç ortam soğumamamış olur. Sabah kalktığınızda iç ortamı, dairenizi ısıtma ihtiyacı duymazsınız. Böylelikle sabah kalktığınızda sıcak bir ortamla karşılaştığınız için yakıt sarfiyatını da engellemiş olursunuz. Kombinin gece kısık ayarda çalışırken harcamış olduğu yakıt miktarını sabah kalktığınızda 15 dakikada harcadığınız yakıt ile karşılaştırdığınızda arada P’lik bir ayrım bulunduğunu görebilirsiniz. Sabah yüksek derecede çalıştırdığınız kombi, gece düşük ısıda çalıştırdığınız yakıta nazaran 2 kat daha fazladır. Gece kullanması haricinde gündüz kısa süreliğine dışarıya çıkıyorsanız da kombinizi tam kapatmak yerine kısmanızda yakıt tasarrufu açısından ayrım vardır. Alarko Carrier’ın ERA Research’e yaptırdığı araştırmanın sonuçlarına nazaran tüketicilerin yalnızca yüzde 28’i kombilerini uzmanların öneri etmiş olduğu ekonomik biçimde kullanıyor. İklimlendirme sektöründe etkinlik yayınlayan Alarko Carrier tarafınca yaptırılan Kombi Kullanım Alışkanlıkları Araştırması, tüketicilerin kombi kullanımında yapmış olduğu yanlışları da ortaya çıkarıyor. Kombilerin kaç derecede çalıştırılacağı, hem konfor şartları bununla beraber enerji ekonomisi açısından ehemmiyet taşıyor. “Kombi Kullanım Alışkanlıkları Araştırması”na nazaran Türk halkının yalnızca yüzde 28’i kombilerini doğru ve ekonomik kullanıyor. Bu da faturaların daha da şişmesine niçin oluyor. ERA Research tarafınca 815 şahıs ile görüşerek meydana getirilen araştırmaya nazaran kombi kullanıcılarının yüzde 24.9’u evdeyken ve evden çıkarken kombilerini düzgüsel sıcaklık derecesinde aleni tutuyor. Yüzde 18.7’si, kombilerini evdeyken düzgüsel sıcaklık derecesinde tutarken, dışarı çıkarken kapatıyor. Oysa kombilerin evde iken düzgüsel sıcaklık derecesinde çalıştırılması, evde olunmadığı vakit ise iktisat sıcaklığına getirilmesi öneri ediliyor.

Araştırma, tüketicilerin yalnızca yüzde 28.1’inin kombilerini buna uygun, doğru ve ekonomik biçimde kullandığını gösteriyor. Uykuda Ekonomik Değiliz Araştırma sonuçlarına nazaran iştirakçilerin yüzde 61’i gece yatarken de kombilerini aynı sıcaklık ayarında bırakırken, yüzde 39’u kombilerinin sıcaklık ayarlarını ekonomik seviyeye getiriyor. Ekonomik kullanım için ise tıpkı ev dışına çıkıldığında olduğu şeklinde gece yatarken de kombinin sıcaklık ayarını düşürmek gerekiyor. Gece kombilerin tamamen kapatılmaması da gerekiyor. Gece, kombisi tamamen kapatılan bir evin, gündüz istenilen konfor sıcaklığına gelmesi için harcanacak enerji, gece evin iktisat sıcaklığında tutulması için harcanacak enerjiden daha fazlaca oluyor. Önemli Olan Oda Sıcaklığı Araştırma sonuçları, iştirakçilerin yüzde 24.8’inin, kombilerini, 60 aşama ve üstünde çalıştırdığını gösteriyor. Kombinin 60 aşama ve üstünde çalışması, evin ortalama 23-24 aşama sıcaklıkta tutulduğu anlamına geliyor. Oturma/salon sıcaklığının 20 aşama olması gerektiği göz önüne alındığında, 60 aşama ve üstü kullanım, yüzde 18-24 içinde fazla yakıt tüketildiğini ortaya koyuyor. İdeal ve ekonomik kullanım sağlamak için kombinin, kullanıcı tarafınca dış hava sıcaklığına nazaran her gün ayarının arttırılması yada düşürülmesi yahut bir oda termostatı yahut radyatörlerde termostatik vana kullanılması öneriliyor. Eğer kullanılan kombi yoğuşmalı ise yoğuşma ve yüksek verim elde edilmesi için kombinin 5 derecenin altında çalıştırılması öneri ediliyor. Bekarların yüzde 23’ü kombi kullanıyor Alarko Carrier’in yaptırdığı araştırmaya nazaran kombi kullanıcıların yüzde 70’inin uygar hali evli. Bekarların ise ancak yüzde 23’ü evinde kombi kullanıyor. Bunun da sebebi, bilhassa bekar adamların kısmen daha gayri muntazam yaşamasından ötürü evlerine daha azca gitmeleri. Bu da kombiye olan gereksinimlerini azaltıp, onları alternatif ısıtıcı yahut serinleticilere yönelmesine niçin oluyor. Ayrıca araştırmaya nazaran, yaklaşık hane halkı şahıs sayısının ise 3 şahıs ve üstü olduğu ortaya çıkıyor. 25-55 yaş içinde kullanımın yoğun olduğu ve hanım kullananların çoğunlukta olduğu görülüyor. Kombi Kullanımında Doğru ve Yanlışlar • Kombiler, bireyler evde iken düzgüsel sıcaklıkta dışarıya çıktıklarında yahut gece yattıklarında ekonomik ayara getirilmesi gerekiyor. • Termostatik radyatör vanası istenilen sıcaklığa ayarlanarak belirtilen sıcaklığa vardığında sıcak su girişini kapatarak lüzumsuz enerji kullanması önleyen bir cihazdır, enerji tasarrufu için kullanması öneriliyor. • Modülasyon yapma özelliği bulunan oda termostatları oda ayarlanan sıcaklığa vardığında kombinin alev boyunu kısarak tutum sağlar. Enerji tasarrufu için kullanması öneriliyor.

İstanbul Petek Temizleme

Gece Kombi Kapatılır Mı ?

Dış hava sensörü hava sıcaklığına bağlı olarak kombi su sıcaklığını düşürerek hava ısındığında tutum sağlar.Kombi ile ısınmayı tercih edenler için kombi gece kapatılır mı mevzusu çok önemlidir. Kombiyi gece kapatıp yatanlar, gece yatarken kombiyi kapamak ile doğalgazdan iyi mi tutum edilir soruları kafaları karışmaktadır. Kombi geceleri kapatılmalı mıdır, kombiyi kapatıp sabah açmak yakıt tasarrufu sağlar mı sıkça sorulur. Gece kombi kapatıldığında, kombiyi ekonomik kullanmak harbiden olası mü bu avantaj sağlanmış olur mu? Gece kombiyi kapattığınızda sabaha kadar ev soğuyacak ve sabah kalktığınızda kombiyi açıp evin ısınmasını sağlayacaksınız. Bunun yerine yatarken düşük ayarda çalışsın ki ev sıcaklığı korunsun. Kombiyi gündüz kapatıp gece açmak yahut gece kombiyi kapatmak beklendiği şeklinde avantaj sağlamaz. Kombi peteği kapatmak sadece yaz ayları için mümkündür. Yazın kombiyi tamamen kapatmak ancak duş alacağınız vakit açmak iyi olur. Evden çıkarken kombi kapatılmalı mı sorusuna ise hava soğuk ise aleni kalabilir yeniden de tercih sebebine nazaran değişir. Doğalgaz giderini olası olmasıyla birlikte düşürmek isteyenler, tutum etmek isteyenler bu probleminin cevabını merak ederler. Uzmanlar kombinin gece kapatılmaması yönünde görüş bildirmektedir. Gece yatarken kombiyi kapatmak yakıt tasarrufu sağlar mı sorusu fazlaca sorulmaktadır. Gece yatarken kombiyi kapatmadan yatmalıyız. Kombisini gece kapatıp yatanlar, doğalgazdan iyi mi tutum edilir sorusunda kombi devamlı kısık ayarda aleni kalmalı yanıtını atlamış olurlar. Kombi kullanırken meydana getirilen yanlışlar bilinir ise yakıt tasarrufunda müessir olur.ombi gece kapatılmalı mıdır, gece kombi kapatıldığında ev soğur mu yahut geceleri kombiyi kapatmak ne aşama doğrudur? Evde yokken kombi kapatılır mı sorusunun cevabı ile gece yatarken kombiyi kapatmak doğru mudur? Şimdi bu soruların cevabı emniyet olsun diye kapatılıyor ise aynı kapıya çıkar. Kombi ile ısınıyorsanız geceleri kombiyi kapatmamanızı öneri ederiz. Zira bu biçimde yakıt tüketiminiz daha azca olur. Çünkü kombiyi gece kapatırsanız ortam iyice soğur. Başta duvarlar olmak suretiyle eşyalar ve oda sıcaklığı iyice düşer. Sabahleyin kombiyi çalıştırdığınız vakit ortam sıcaklığını ayarlayıncaya kadar kombi daha çok yakıt tüketir. Gece kombiyi kapatmamış olsanız kombi ekonomik modda çalışacağı için daha azca yakıt harcayacaktır.Doğalgaz kombi gece kapatılır mı hususu için sizde bir tecrübe etme yapabilir bunu faturadaki rakamlarda da çözümleme edebilirsiniz. Örneğin bir ay süresince kombi gece aleni kalsın ve gelen satmaca rakamını bir tarafa not edin. İkinci ay gece kombiyi kapatın ve ikinci ay faturası da ulaştıktan sonra bir karşılaştırın bakalım ne kadarlık bir ayrım olacaktır. Bunu yaparken öteki şartlar aşağı yukarı aynı olmalıdır. Tabi bunu yapma, izlemek normal olarak zordur, esasen hepimiz size bunu yapın sorunuzun cevabına ulaşın demiyoruz. Biz gece kombiyi kapatmamanın daha avantajlı olacağını söylüyoruz. Ancak illa ben deneyip göreceğim diyenler için de bunu yazdık. Peki kombiyi şartelden kapatmak zararı dokunan mı sorusu kafanızı meşgul etti mi?

Bizim tavsiyemiz kombi düğmesinden kapatılması daha iyi olacaktır. Ani güç kaynağının kesilmesi yada ansızın elektrik güç verilmesi zararı dokunan olabilir.Kombi en düşük derecede çalıştırılarak, kombi gece aleni bırakılır mı sorusuna cevap verilmiş olunur. Kombi kullanırken meydana getirilen yanlışlar yakıt tüketimini artıracak ve ısınma kalitenizi de düşürecektir. Kombi Gece Kapatılır mı mevzusunda pek oldukca kişide tereddüt vardır. Fazla yakıt harcamasın diye geceleri kombiyi kapatanlar da var geceleri kombiyi kapatmayı istemeyenler de var. Geceleri kombiyi kapatmak yakıt tüketiminin artmasına niçin olur. Bu yüzden geceleri kombiyi kapatmak yerine düşük ısıda kombiyi aleni bırakmanızı öneririz. Kombi petek kapatmak demek fazla yakıt tüketimi ve ani sıcak soğuk ortamların olması demektir. Ortamın ısısı birden düşer ise ortam iyice soğur ve sabah kombiyi açtığınız zaman kombi uzun zaman ortamı ısıtmak için sizin ayarladığınız derecenin oldukca oldukca üzerine çıkarak ortamı ısıtmaya çalışacaktır. Tam bu noktada doğalgaz sayacının yanına gidin ve sayaç üstündeki okuma göstergesinin ne kadar süratli döndüğünü esasen göreceksiniz. Sizin gece boyu kapatıp tutum ettiğinizi zannettiğiniz yakıt oldukca kısa müddette kullanılmaktadır. Kombi Gece Kapatılır mı sorusunu yanıtı bence oldukça net oldu karar doğal olarak ki sizindir

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara