Havalı Basınçlı Yıkama Sistemli Petek Kombi Temizliği

Havalı Basınçlı Yıkama Sistemli Petek Kombi Temizliği

Artık bildiğiniz gibi bütün evlerde ve iş yerlerinde neredeyse kombi ve petek ile ısınılıyor. Bunun tek bir sebebi var. Hem çok daha iyi ve her evde olmaya başladığı için sizin de evinizde kombi ve ya petek var ise bunun temizliğini yaptırmak zorundasınız eğer ki petek temizliği yaptırmadığınız taktirde büyük sorunlar ile karşılaşacağınız anlamına gelir ve bu size hem maddi açıdan hem de ısınma konusu da büyük problem çıkaracağını söyleye biliriz bunu sizlerde yaşamak istemiyorum diyorsanız daha fazla zaman kaybetmeden bir an önce hemen profesyonel ekip yardımıyla petek temizlik işlerini başlamanız gerekli bu sizin için çok faydalı olacaktır. Bunu asla kolay bir olay gibi düşünmeyin tamamen sizin maddi açıdan nasıl daha az yatırım sağlayacağız bunu düşünmenizde fayda vardır. Ve petek temizlik işlemleri ne gib faydaları oluyor diye soracak olursanız bu size de denk gelmiş olabilir. Bazen peteklerin altı sıcak üst kısmı soğuk olur. Bunun tek bir sebebi ve kombinin ve peteklerin için de ki kirden dolayı ısı gitmediği için üst kısmına ısı gidemez ve ısınmaz temizliğin önemini buradan anlaya bilirsiniz sizlerde böyle bir sorun yaşadıysanız daha fazla geç kalmadan hemen bir an önce petek temizleme işlemlerini yaptırmaya başlayın ayrıca yaz ayların sonunda ve kışa girer girmez bu temizliği yaptırırsanız hem sizin için maddi açıdan daha iyi olacak hem de ev ve ya iş yerinizin daha iyi ısınmasını sağlayacaktır. Ayrıca kendiniz asla petek ve ya kombi temizliği yapmaya kalkmayın bu sizler için büyük sorun çıkara bilir hatta sizde kalıcı hasar bile bırakma ihtimali var .Bunun sebebi ise peteklerin içerisinde basınçlı şekilde su vardır. Ve bu su genellikle sıcak olur siz temizlemeye başlayacağınız zaman dikkatsiz bir şekilde açtığınız zaman içeride ki basınçlı su size zarar verebilir. Bu nedenle söylüyoruz tamamen profesyonel ekip ile çalışmanız gerekli diye onların tamamen ekipmanlı bir şekilde çalıştıklarını görebilirsiniz zaten ilk başta sadece basınçlı su verilir.

Bu peteklerin içerisinde toz kireç gibi kirlerin çıkması için değil tamamen temizlenmesi için daha sonrasında asıl temizlik başlar. Basınçlı su ile ilaç karıştırılır Bu ilaç tehlikeli olduğu için çok dikkatli bir şekilde su ile karıştırıldıktan sonra tekrar cihaza doldurulur. Ve güzel bir şekilde karıştırdıktan sonra basınçlı ilaçlı su verilir. Daha sonrasında peteklerin içerisinde ki ne kadar kir ve ya kireç var ise hepsi temizlenir. Daha sonrasında peteklerin borusu açılır. Ve ortaya aynı şekilde basınçlı ilaçlı su verilir. Daha sonrasında belli bir süre bekledikten sonra kombi çalıştırılır .Çalışmaya başladığı zaman değişen ısıyı anlayacaksınız ilk başta kombiyi taktırdığınız zaman ki gibi çok sıcak bir ısı vermeye başlar. Ve bu ısıyı tüm kış boyunca koruyacaktır. Hem faturanın az gelmesi hem de fazla ısı ile sizleri de mutlu edeceğine eminiz.

İlaçlı Petek Ve Kombi Temizliği

Petek Temizliği dairenin petek sayısına nazaran kimyasal deva atılır. Bir metre radyatör yaklaşık 8 litre su almaktadır. Yedi radyatör bulunan bir dairenin tesisatında, toplamda 60 – 70 litre su bulunmaktadır. 1 litre kimyasal deva 70 litre suya eklenir. Dairenizde ne kadar kimyasal deva kullanılacağını yukarıda yazılı sayılara nazaran matematiksel olarak hesaplayabilirsiniz. İlacın fazla eklenmesi kombi ve tesisatın parçalarına zarar verebilir. Bu yüzden hesaplama yapmış olduğunuz miktarın üstüne çıkılmaması gerekmektedir. Diğer yandan unutulmamalıdır ki dubleks dairelerde 2 litreden azca kimyasal kullanmamak gerekir. İşçilikten kar etmek için malzemeden kaçmak kombi peteklerinin tam olarak temizlenmemesine niçin olarak ısıtma performansını etkiler. Makine çalışır hale getirildikten sonrasında, kimyasal ortalama 30 dakika boruların içinde çevrilir. İlaç peteklerin kanallarından ve radyatör vanalarından geçerken tıkalı yerleri açar. Bu işlemi yaparken tüm peteklerin vanası kapatılıp, bir radyatöre uygulanırsa daha iyi sonuçlar alınır. Bu işlemden sonrasında pak su ile durulama yapılır. Havalı Basınclı Yıkama deva, sistemin içerisinden tamamen çıkarılması gereklidir. İçeride deva kalıntısı olursa, kombiye hava yaptırır. Sonrasında makine yeniden su doldurulur içerisine nötrleştirme ilacı dökülerek tesisatın arasında kalan asidin öldürülmesi sağlanır. Ne kadar pak suyla durulama yapılırsa yapılsın içeride yeniden bir miktar asit kalacaktır. Nötrleştirici ilacının uygulanması, tesisatın içerisine atılıp kombinin kendi pompasıyla yavaşça dolaştırarak da yapılabilir. Ama makine ile yıkama yapmak daha sıhhatli bir işlemdir. sistemde bulunan peteklere zarar vermediğinden güvenilir olmak gerekir. Isıtma borularının aşırı derecede korozyona maruz kalmış olduğu durumlarda asitli deva kullanmak doğru değildir. Petekler temizlendikten sonrasında, sistemin tümünden asidi yok etmek gerekir. İçeride asit kaldığında, kombinin basıncını yükseltir.

Çok kireçli sistemlerde, minimum 3 yılda bir ilaçlı petek temizliği uygulaması yapılmalıdır. Bütün bu işlemler sırayla yapıldığı kalorifer tesisatlarında, peteklerin sıcaklık değerlerinde yükselmeyi görebilirsiniz. Aynı zamanda kombinin parçalarını temizleyen kireç temizleyici ilaçlar, suyun akış hızını artırır. Böylece kombiye bakım yaptırmanıza gerek de kalmaz. Bu tip bir temizlik işlemi; döşem, kombi, ve radyatörlerin içini ilk alındığı güne çevirir. Kombiye zarar vermeden kimyasal ilaçla petek yıkama yapılırken, vanaların kapatılması gerekir. Temiz bir döşem kombinin pompasını fazla yormaz. Çıkan arızları yok ederek, paranızı cebinizde bırakır. Uzun zaman çalışan kombilerin eşanjöründe tıkanma olmasının sebebi; kireç dolan deliklerin kapanmasıdır. Kireç ve pas eşanjörün, üç yollu vananın tıkanmasına sebep olur. Bu parçaların arızaları, oldukca pahalı maliyetlere niçin olmaktadır. Hele üç yollu vana tıkanırsa, kesinlikle değiştirmeden ilkin tesisatınızı temizletin ki yeniden tıkanma yapmasın. Zaten kombi servisleri de sizi bu mevzuda aslına bakarsanız uyaracaktır. Tesisatın içerisinden gelen pislikler kombiyi tıkadığında, parça değişiklik yapmak yerine servis elemanından temizlemesini isteyin. Temizliği meydana getirilen parçalar mekanik olduğundan yeni takılacak parça kadar iyi çalışır. Eşanjörün delinmesi niteliğinde ise maalesef meydana getirecek bir şey yok. Yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.kalorifer peteklerinin tam ısınmamasını halleden firmadır. Kalorifer petekleri kaç seneye bir temizlenmelidir? Temizlenme süresi iki yıl yaklaşık yada verimliliği çoğaltmak için senede bir kez olmalıdır. Tamamen size kalmış. Çünkü kireç devamlı peteklerde üremeye devam eder. Sıcaklık düşüşü, naturel gaz faturasındaki artışı takip ederek süreye karar verebilirsiniz. Ekibimiz gelmesi ile beraber tesisatın üstünden termal kamera ile tarama yapmış olup ısı problemi olan petekleri bulur. Kenarına aleti getirir ve yıkama makinesine deva ilave ederek temizler, kireci, pası alır.

Kartal su kaçağı bulma ve tespiti

Profesyonel Petek Kombi Temizliği

Tek tek yerine havlupan yada kombi ile Kalorifer Temizliği işlemi de yapılabilir. Bu linkler ile radyatör peteklerinin tıkanması, temizliği yaklaşık iki saat arasında tamamlanabilir ve tesisatın içerisine daha çok su tabakası ulaşır.peteklerin üzeri sıcak, altı soğuk problemlerini çözen tesisatçıdır. Sırf kirlenme probleminin deposu olmayabilir. Tesisatın yanlış bağlanması, metrekare alanı desteklememesi kaloriferli, petekli evin odalarının soğuk kalması problemlerini oluşturabilir. Cihaz arızası, kireçlenen eşanjör ve daha nice mevzular araştırılır ve sizden tasdiklama katılımı ile düzeltilmesine geçilir.Kombi, petek temizleme işlemi, aslına bakarsak kombinin ve peteklerin kullanması ile direk bağlantılıdır. Bilindiği suretiyle kış aylarında kombi kış konumunda çalıştırılarak ortam ısısının sağlanması gaye edilmektedir. Peteklerin içerisindeki su ısındıkça döşem içindeki suyun ısıdan ötürü yoğunlaşması ve pis bir su kıvamına gelmesi, bu pis ve yoğunlaşmış suyun petek gözeneklerinde huzurlu dolaşmasına mani olur haliyle vakit içinde, peteklerin alt kısımlarında yoğunlaşmış suyun tortuları dolaşıma kısmen imkan vermez. Halk içinde çoğunlukla bahsedilen, mevzuda budur, peteklerin üzeri iyi sadece altları buz benzer biçimde. kombi temizleme makinası ile petek temizleme işleminin genel anlamda iki sene ara ile yapılması öneri edilir. Ancak yukarıda da bahsettiğim benzer biçimde tamamen kullanıma bağlıdır.birçok insan ara sıra kombilerinin kendi haline emek vermeyi durdurduğunu yada kaloriferlerinin yeteri kadar ısıtmadığını söyler. 50°C ayarlı olan kombide kalorifer peteklerinin en çokca 35°C bulunduğunu iddia edenler dahi olabilir. Bunun en büyük sebeplerinden biri lüzumlu bakım ve temizliğinin yapılmamasıdır. Gerekli bakım yapılmadığı taktirde kombi ve kalorifer sistemi emek verme performansını düşürecektir. Özellikle kombiler harbiden kırılgan cihazlardır. İçerisinde doğalgazı yakarak ısıttığı suyu tesisata dağıtan ve belli bir basıncı korumak zorunda olan kombi eskimeye başladığı vakit kesinlikle problemler çıkartacaktır. Bunun önüne geçmek için her altı ayda bir bakım yaptırmalısınız. Kombi ve Tesisatın Verimli Çalışması ve uzun ömürlü olması için periyodik olarak bakımı yaptırılmalıdır.Yılda minimum bir defa sonbaharda yada yaz aylarının başlarında kombilerin, kombi servis firmaları tarafınca uzman ve belgeli ekiplerce kombilerin altı aylık periyodik bakımlarını yaptırmalısınız. Bakımı yaptırılmayan kombi ve tesisatın verimi düşer ve ömrü azalır. Verimi düşen kombi daha çok doğalgaz tüketir ve evinizi daha azca ısıtır. Bu da size doğalgaz faturalarında artış olarak geri döner. Uzun zaman çalıştırılmayan kombi ve döşem çalıştırılmadan ilkin kesinlikle bakımının yapılması ve parçaların görevlerini yerine getirdiğinden güvenilir olunması gerekir.Periyodik kombi bakımı için gelen ekibin, ilk önce Kombi Bakımı esnasında neler yapacağı ile alakalı size özetlemek gerekirse malumat verir ve arkasından kombinin kapağını açmadan sıcak su ve kalorifer tesisatı ısıtma testi ile kombinin emek verme verimliliğini test etmelidir. Dikkat! Yaşam alanınızda ki doğalgaz cihazlarına ne olursa olsun kendiniz müdahale de bulunmayın, bunu bir uzman takım bilgisine bırakın. Aksi takdirde yaşamsal risk almış olursunuz.Peteklerden bereketli sıcaklık elde etmek için petek temizlemeolmazsa olmaz bir iştir. Radyatörler zaman içinde sıcaklık kayıpları yaşamaya adım atar ve istenilen ölçüde ki ısılar elde edilemeyebilir. Kombi temizleme ve petek temizleme işi birbirinden değişik işlerdir ve karıştırılmamalıdır. Petek temizliği; bu alanda uzmanlaşmış şirketler tarafınca meydana getirilen ısıtma sistemine ilişkin tüm boruları ve petekleri kapsayan bir çalışmadır. Petek temizliği bir ekip hususi kimyasallar ve koruyucular kullanılarak yapılır. Kombi temizliği ise ustalaşmış ustalar tarafınca petek temizliğinden bağımsız olarak kombi içerisindeki parçaların temizlenmesi gibi yapılır. Aynı zamanda kombi bakımı da yeniden yetkili servisler tarafınca yapılmalıdır.Petek temizliğine başlamadan ilkin ilk iş kombiyi kapatmak olacaktır. Daha sonrasında petekte biriken suların tahliye edilmesi gerekir. Banyolardaki tahliye vanaları bu iş için kullanılabilir. Şayet tahliye vanalarının bulunmaması halinde radyatörlerde bulunan purjör vanasından kalorifer peteklerinde yer edinen su dışarı boşaltılabilir. Sistemde yer edinen su tamamen çıkışı sağlandıktan sonrasında kombi peteklerinin rekorlarını açarak boru ile olan linkleri ayrılmalıdır. Radyatörleri duvardan sökerek yıkamanın yapılacak yere taşınması gereklidir. Tazyikli su yardımıyla peteklerin içerisine su gönderilerek yıkaması sağlanabilir. Kirli su temizlenene kadar tazyikli temizlik su gönderilir. Tazyikli pak su tüm peteklere uygulanmalıdır. Daha sonrasında kombinin altında yer edinen su takviye vanası açılarak kombiye su geçişi sağlanır.

Bütün peteklerin havası ayrı ayrı alınarak artık kombi kullanımına başlanabilir. Bunu haricinde uzman bir usta tarafınca bir petek temizleme aleti, kimyasal madde ve koruyucu kimyasal kullanılarak benzer muamele yapılabilir. Uzman bir usta tarafınca yapılacak kombi petek temizliğinde ise sırayla şu işlemler takip edilmelidir; Kombinin kapatıldığından güvenilir olunur. Kombinin içindeki malzemeler, tesisattaki pis sudan etkilenebileceği için kesinlikle kombi gidiş dönüş vanası kapatılmalıdır. Daha sonrasında banyoda yer edinen havlupan sökülerek petek temizleme aletinin havlupan girişinden makine bağlanır. Kirli suyun giderinin sağlanabilmesi için çıkış vanasına bağlanan hortumun öteki bir ucu en yakın lavabo yada klozete koyulur. Kombi temizleme makinasına su verilerek kombi temizleme makinası çalıştırılır. Sistemdeki kirli su tahliye edilirken, sisteme pak su basılır. Tüm radyatörlerin çıkış ve giriş vanaları kapatılır. Kalorifer temizliği birer birer kapatılacağından ötürü hangi petek temizlenmeye başlanacaksa o peteğe ilişkin çıkış ve giriş vanaları aleni bırakılır. Petek temizleme kimyasalı ısıtma sistemine gönderilirken, bu işlemin sonucunda koruyucu madde kullanması dikkatsizlik edilmemelidir. Yapılacak tüm bu işlemler bir uzman usta sayeinde yapılması müsait olacaktır. Petek temizliğinin arkasından peteklerin havası alınmalıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara