İç Tesisat Yetkili Firmalar

İç Tesisat Yetkili Firmalar
İçeriği Puanla

Avrupa enerji piyasalarında doğalgaz ve karbon izinleri salı günü üstün dereceli kırarken enerji krizi kışın yaklaşmasıyla daha da kötüleşiyor. Hollanda 1 ay vadeli doğalgaz kontratları yüzde 11,6 yükselişle 84 euroya tırmanırken karbon izin kontratlarının fiyatı yüzde 2’den fazla yükselişe 65 euronun üstüne çıkarak üstün dereceli kırdı. Fiyatlardaki artışta Çin’in pazartesi günü gerçekleştirdiği vadeli likit doğalgaz alımının da müessir olduğu düşünülüyor. Gerçekleşen satın alma Avrupa gösterge fiyatının oldukca üstünden yapılırken bu konum Çin’in enerji krizinin derinleşmesi ile beraber yakıt için daha çok para ayırmaya hevesli bulunduğunu gösteriyor.doğalgaz vadeli kontratları, stoklardaki darlığa ait artan endişeler ile beraber küresel arz sıkışıklığının da katkısıyla ralli yapmış oldu ve Şubat 2014’ten beri en yüksek seviyesine tırmandı. Ekim vadeli kontratlar Nymex piyasasında yüzde 5 yükselerek 5,98 dolara kadar çıktı. Kontrat Pazartesi günü yüzde 11 yükselerek 5,70 dolara ulaşmıştı. Ekim kontratlarının vadesi Salı gününün sonucunda dolacak. Daha etken muamele bulan Kasım vadeli kontratlar ise yüzde 5,1 hasılatla 6,02 dolara kadar çıktı. Türkiye’de de spot doğalgaz fiyatı 27 Eylül’de bin metreküp başına 2 bin 512 TL’ye kadar tırmanarak üstün dereceli tazeledi. Spot Doğalgaz tutarları Eylül başlangıcında 2 bin 185 TL seviyesinde bulunuyordu. Enerji sektöründen adlar ise dünyada yaşaşanan doğalgaz fiyat artışının Türkiye’yi de fena etkileyeceğini şu sebeple Türkiye’nin bunu sınırlama yeteneğinin hidroelektrik kapasitesiyle sınırı olan bulunduğunu vurgulamıştı.

Devletin gelen fiyat artışı dalgasını engellemeye çalışacağını ama kurak sürem ve şu anki rezervuar doluluk seviyelerinden ötürü fiyat artışlarını engellemede başarıya ulaşmış olamayacağı düşünülüyor.Doğalgaz fiyatlarındaki artışın elektrik üretimi için kâr marjını düşürmesiyle elektrik üreticileri kömüre yöneldi. Üreticilerin kömüre yönelmesiyle beraber Avrupa’da karbon emisyon izin kontratlarının fiyatı da 1 senede iki katını aştı. Bloomberg NEF’in tutanağına göre, linyitten elektrik üretimi artan enerji fiyatlarıyla beraber daha kârlı bir hale gelirken linyitten üretilen elektriğin fiyatı da Mayıs ayından bu yana megawatt-saat başına 25 euroya yakın artış kaydetti. Doğalgazdaki maliyet baskısından ötürü kömürden elektrik üretiminin artmasıyla karbon emisyon izinlerine olan istek de Emisyon Ticaret Sitemi kapsamında artış gösterdi.

En Uygun Doğalgaz Firmaları

İç döşem yetkili şirketler mevzusunda ayrıntılı bir bilgiye haiz olabilmek için öncesinde temele inerek “döşem” kavramından laf etmek istiyoruz. Kelime anlamı olarak döşem ise belli bir işin sağlanmasına yardım eden araçların müsait bölgelere döşenmesi yada döşenen bu araçların tümü, donanım anlamına gelmektedir. İç döşem ise binaların içinde meydana gelen döşem işlemleridir. İç döşem işlemleri içinde doğalgaz, mekanik ve elektrik tesisatları yer alıyor.Kalite, bir ürün yada hizmetin belirlenen yada olabilecek gereksinimleri karşılama yeteneğine dayanan özelliklerin toplamıdır. Üçay Mühendislik sertifikalı iç tesisatçılar içinde standardını tescillemiş firmaların önünde gelmektedir. İç döşem yaptırırken sertifikası etken olan bir şirket ile emek verme yapmak doğru bir karar olacaktır. Çünkü doğalgaz tesisatı şeklinde dirimsel bir mevzu üstünde emek verme yaptırırken işinin ehli bir yerle çalışmak sonradan çıkan sorunların önlenmesine katkı sağlayacaktır. İç döşem sertifikalı şirket olarak doğalgaz, mekanik ve elektrik tesisatı hizmeti veriyoruz. Mühendislik hizmetleri hakkındaki ayrıntılı bilgiyi hizmetlerimiz sayfasından ulaşabilirsiniz.Doğal gaz yer kabuğu içinde bulunan fosil türevli yanıcı bir gazdır. Hidrokarbon yapısına haizdir ve bilesiğinde yoğunlukta CH4 (Metan gazı) bulunmasına rağmen, C2H6 (Etan gazı), C3H8 (Propan gazı) ve C4H10 (Bütan Gazı) gazlarından oluşmaktadır. Aynı zamanda muhteviyatında azca oranda CO2 (Karbondioksit), N2(Azot), He (Helyum) ve H2S (Sülfür) bulunur. Diğer fosil yakıt cinsleri şeklinde Doğal gaz’da yeraltında birden fazla biçimde bulunabilir. Örneğin kömür madeninde yada petrol yatağında ek olarak kendisi de tek başına biriki halinde olabilir. Yapısı gereği havadan hafif, zehirsiz, kokusu olmayan ve saydam bir gazdır. Kullanıma her an hazır olan bu gaz kullanımından sonrasında kül ve kükürt bileşikleri oluşturmaz. Kullanımı esnasında yakıt kullanması ayarlanabilir ve kırılgan olduğundan tutum ve konfor sağlar. Doğal gaz yanabilmek için oksijene, havaya gereksinim duyar. Bu ihtiyacın oranı %5 – lik bir hava- yakıt karışımıdır. En ülkü nispet ise %9 gaz  havadır.

Tutuşma sıcaklığı 650⁰ C’dir. Tam yanma anında mavi alev benzer biçimde görülür. 600 m3 hacmindeki doğalgaz 1 m3 hacmine sıvı biçimde depolanabilir. Bu özelliği yardımıyla sıvı biçimde yüksek miktarlarda nakliyesi mümkündür. Doğalgazın hava ile yanmasından sonrasında su ve karbondioksit oluşmaktadır. İlk doğalgaz sızıntıları MÖ 6000-2000 yılları içinde İran’da ortaya çıkmıştır. Tarihte evvela malum ve araştırılan belgelerden organik gazın evvela yakıt amacıyla kullanımına MÖ 900’lerde Çin’de başlandı. MS 221-263 yıları içinde Çin’de Shu Han Hanedanlığı zamanında kuyular açılarak bambu kamışlarla çıkartılması yöntemi geliştirildi. Çin’liler ilk kere organik gazı bir enerji türü olarak tuz kurutma işlerinde kullandılar. Doğal gaz, konutlarda ısıtma ve soğutma, sıcak su elde etme pişirme amaçlı kullanılır. Merkezi ısıtma sistemi olan binalarda sıcak su ve pişirme amacıyla dairelere kolon hattı ile doğalgaz verilebilir. Bireysel kullanımda ise şu seçenekler laf mevzusu olabilir: Yalnızca ısınma (doğalgaz sobası, kat kaloriferi).

Su Tesisatinda Kaçak Bulma

Doğalgaz Nedir ?

Isınma ve sıcak su elde etme (kombi, boylerli kat kaloriferi, kat kaloriferi ve şofben). Isınma ve sıcak su ve pişirme. Sanayide ise, minik endüstri imalathane ve fırınlarda üretim amaçlı olarak kullanılır. Demir-çelik, çimento, kimya sanayisinde, cam ve kiremit imalatında da yararlanılan doğalgaz, tekstil sektörü için de mühim bir enerji kaynağıdır. Türkiye’nin elektrik ihtiyacının azımsanamayacak bir bölümü doğalgazla çalışan santrallerde üretilir.Doğalgaz kullanmanın avantajları nelerdir? Doğalgaz, hava ile oldukça iyi karıştığından yanma verimi yüksektir. Verimli bir yakıt olması nedeniyle doğalgaz hem ekonomiktir bununla birlikte enerji tasarrufu sağlar. Doğalgazlı sistemlerde yanma kırılgan olarak test edilebildiği için yakıt kaybı oldukça azdır. Diğer bir oldukça yakıt türünde olduğu şeklinde ön yakıt hazırlama harcaması olmadığı için de ek olarak ekonomiktir. Uzun vakit dilimi arasında aynı yakıt kalitesi elde edilebilir. Kurum, is şeklinde atık ürünleri olmadığı için sıcaklık aktarma yüzeyleri ve muhit pak kalır. Doğalgazla çalışan tesis oldukça azca bakım ve denetleme gerektirir. Temiz olması ve içinde kükürt bulunmamasından ötürü bir oldukça endüstri sektöründe direkt kullanılabilmesi, hem sistem veriminin bununla birlikte ürün kalitesinin artmasını sağlar. Doğalgaz niçin kokulandırılır? Doğalgaz renksiz ve kokusuzdur. Bu nedenle insan duyuları tarafınca algılanması çok zordur.

Kullanım esnasında muhtemel kaçakların ayrım edilebilmesi ve önlemlerin zamanında alınabilmesi için içeriğine THT maddesi katılarak kokulandırılır. THT maddesi katıldıktan sonrasında çürük sarmısağa benzer bir koku alan doğalgaz böylelikle insanoğlu tarafınca kolayca ayrım edilebilir. Isı yalıtımı nedir? Farklı sıcaklıktaki iki ortam içinde sıcaklık geçişini azaltmak için meydana getirilen işleme sıcaklık yalıtımı denir. Duvar ve zemin üstüne standartlara müsait sıcaklık izolasyon malzemeleri ile meydana getirilen sıcaklık yalıtımı yardımıyla, ısınma giderleriniz yaklaşık P’ye kadar azaltılabilir. Mekan içinde dengeli bir sıcaklık dağılımı sağlamış olduğu için konforlu bir ortam sağlar. Isı izolasyon ancak kışın evinizin rahat ve ucuz ısınmasını sağlamakla kalmaz, yazında serin kalmasına da destek olur. Isı yalıtımı nem, küf ve bakteri oluşumunu engellediği için ek olarak son aşama sağlıklıdır. Ayrıca sıcaklık yalıtımı, binaların taşıyıcı sistemlerinde korozyonları önleyerek binanın depreme dayanıklılığını ve ömrünü uzatır. Doğalgazın “emniyetli” ve “tasarruflu” kullanması iyi mi olur? İlkbahar ve güz aylarında muhakkak baca temizliği ve kontrolü yapılmalıdır. Baca gazı içinde bulunan su buharının asidik özelliği şeklinde nedenlerle vakit içinde bacalarda deformasyonlar meydana gelebilir. Bu nedenle, tertipli aralıklarla baca bakımı ve temizliği yaptırarak defermasyonları saptamak ve gidermek, can ve mal emniyetinin açısından YASAL bir zorunluluktur. Doğalgaz ateşli cihazların, minimum yılda birkez yetkili servisleri tarafınca bakımlarının yapılması gereklidir:Bakımı meydana getirilen aygıt daha bereketli çalışır ve uzun ömürlü olur. Radyatörün önü aleni tutulmalı, üstü perdelerle örtülmemeli, çamaşır kurutmak için kullanılmamalıdır. Radyatör arkasına sıcaklık izolasyon levhaları yerleştirilmeli, termosıtatik (sıcaklık ayarlamalı) vana takılmalıdır. Kombi, her vakit aynı ayarda değil, dışarının ısısına gore, evi ısıtacak en az ayarda kullanılmalıdır. Sıcak su kullanımında, sıcak su sıcaklık ayarı musluktan soğuk su ilave edildikten sonra değil kombiden yapılmalıdır. Özellikle güz ve ilkbahar aylarında, serin olan sabah ve akşam saatleri haricinde kombi ve sobalar kapalı tutulmalıdır. “Merkezi Sistemler”de doğalgazın emniyetli ve ekonomik kullanması için neler yapılmalı? Sonbaharda brülör ve kazan bakımı kesinlikle yapılmalı: Kazanların çalışmaya başladığı güz aylarında kazan ve brülör ayarları baca gazı analizi yöntemi ile yapılmalıdır. Analiz neticesinde tespit edilen baca gazı emisyon değerlerine gore yapılacak olan ayarlarla, yakıt verimi arttırılarak tutum sağlanır. Bu sayede çevreyi kirleten baca gazı emisyonları sınır değerlerin altında tutulabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara