İstanbul Doğalgaz Tesisatı

İstanbul Doğalgaz Tesisatı
İçeriği Puanla

Boru hattı taşımacılığı ile artan doğalgaz kullanması evlerde ve birçok alanda en yaygın kullanılan ısınma ve kullanım aracıdır. Bu enerji kaynağını kullanmak için öncelikle bir doğalgaz tesisatı döşenmesi gerekmektedir. Doğalgaz tesisatı iyi mi yapılır? lüzumlu adımları yazımızda bulabilirsiniz.Uzun senelerdir çok fazla kullanılan doğalgaz, metan içeren yüksek miktarda yanıcı bir hidrokarbon gazıdır. Yer kabuğunun derinliklerinde bulunur ve basınçlı yataklarda üretilir. Doğalgazı kıymetli hale getiren etkenler ise; düşük emisyon ile elde edilmiş yüksek yanıcılık etkisidir.Doğalgazdan emin bir halde yararlanmak için kesinlikle işinde uzman ve tecrübeli şirketler ile çalışmalıdır. Döşenecek döşem kesinlikle projeye müsait olmalıdır. Tesisatın bütün ayarlamaları ve parçaları eksizsiz halde yapılmalıdır. TS ve TS EN standartlarına müsait parçalar kullanılmalıdır. Kurulum aşamasında ihtiyaç duyulan malzemeler şöyledir.Bağlantı kelepçeleri “P Kelepçe” yada “Takviyeli Kelepçe” olarak da bilinmektedir. Bağlantı kelepçeleri boruların sabitlenmesi ve tesisatın sağlamlığını dengelemesi için kullanılmaktadır.Bağlantı Rekorları, kurulan tesisatın doğru ve tertipli bir halde emek vermesi için parçaları birbirine bağlayan elemanlardır. Bu Bağlantı Rekorları şayet doğru ve müsait seçilirse kullanıldığı sistemin güvenliğini çok fazla artırmaktadır.Kullanılacak doğalgazı dairelere ve kullanım alanlarına dağıtmak için tesisatlarda kullanılan hortumlardır. Bu hortumlar kullanım güvenliği ve sağlığı açısından, Avrupa Standartlarına müsait olarak üretilmelidir.Tesisatlarda ortaya çıkan basıncın test edilmesi için tazyik regülatörü yada test vanası kullanılmaktadır. Regülatörler, test vanalarına bakılırsa daha müsait fiyatlı ve daha minik boyutlarda malzemelerdir.

Bu nedenle daire içi tesisatlarında rahatlıkla kullanılmaktadır. Kontrol vanaları ise maliyet olarak daha pahalı ve ebat olarak daha büyüktür. Regülatörler, rahat uygulamalar için tercih edilir. Kontrol vanaları ise karmaşık uygulamalar için idealdir.projelendirme ondan sonra öncelikle vana ve borular için geçiş alanları planlanır. Duvarların delineceği alanlar projeye bakılırsa delindikten sonrasında, daha ilkin ölçüleri alınan borular ve kelepçeler sabitlenir. Daha sonrasında şayet doğalgaz enerji sistemi olarak kullanılacaksa, doğalgazı yakmaya yarayan cihazlar yerleştirilir ve en son bağlantıların güvenliği kontrol edilir.Daire içi doğalgaz tesisatı evlerde kullanım kolaylığı ve muhit dostu olması sebebiyle çok oldukca tercih edilmektedir. En mühim kullanım amacı ise sıcak su ve ısınma imkanını sunmasıdır. Evlerimizde kullandığımız doğalgaz, daire içi doğalgaz tesisatı ile bina kapısından ana vana d ile ocak ve ısıtıcı şeklinde birçok cihaza ulaşır. Daire içi doğalgaz tesisatlarında borular dairelerin içine projeye müsait, planlı ve göz yormayacak halde döşenmelidir. Kullanıma başlamadan ilkin ise aboneler ruhsat ve üyeliklerini gerçekleştirmiş olmalıdır.

Doğalgaz Tesisatı

Doğalgaz tesisatı ev ve iş yerlerinin ısınma ihtiyacının karşılanması amacıyla kurulan ısınma sistemine verilen isimdir. Doğalgaz hem evin havasını ısıttığı şeklinde bununla birlikte sıcak su ihtiyacını karşılamasından dolayı son aşama popüler bir ısınma aracı olarak karşımıza çıkar.Doğalgaz petrol sınıfında yer edinen bir gaz karışımıdır. Doğalgaz da tıpkı petrol şeklinde fosil yakıtlar içinde yer alır. Doğalgaz, renksiz ve kokusuz olmasıyla öne çıkar. Gaz kaçaklarına karşı tedbir amacıyla doğalgaza koku karıştırılır. Doğalgaz ek olarak havadan bile daha hafifçe olmasıyla bilinir. Doğalgaz kullanması son aşama huzurlu bir kaynak olsa da döşem kurulurken önlemli olunması can sağlığı için büyük ehemmiyet arz eder.Doğalgaz tesisatının kurulumu oldukca önemlidir. Kurum işleminin kesinlikle uzman kişiler tarafınca yapılması gerekir. Doğalgaz tesisatını gerçekleştiren birtakım bölümler mevcuttur.Doğalgaz tesisatı ana vanası, adından da anlaşılacağı suretiyle, gazın binaya girişinin elde eden ana vanadır. Bu vana vesilesiyle binaya giren gaz emin şekilde kesilebilir. Yine bu vana vesilesiyle dairelere giden gaz test edilebilir.Doğalgaz oldukca konforlu bir ısınma yöntemi olsa da dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mühim noktalar bulunur. Doğalgaz tesisatı kurulurken, kesinlikle işinin ehli olan profesyonellerden yardım katılımı gerekir. Doğalgaz tesisatı yapılırken, kesinlikle binanın projesine sadık kalınarak yapılmalıdır. Tesisat yapıldıktan sonrasında da yetkili kuruluşlar tarafınca denetlenmesi gerekir. Doğalgaz tesisatı kurulumu esnasında mühim olan mevzu kaliteli bir markadan hizmet almaktır. ISomer ve VeÇ şeklinde markalar sizlere en iyi kombi çözümlerini sunacaktır.

En müsait kombi satın almak istiyorsanız Doğalgaz firmaları arasından sizlere belirttiklerimizi incelemelisiniz.Doğalgaz uzun seneler ev veya iş yerlerinin ısınması mevzusunda en etken olan ve oldukça fazla tercih edilen ısınma yöntemidir. Herkesin oldukça fazla merak etmiş olduğu konuların başlangıcında gelen doğalgaz tesisatı nelerdir sorusuna en doğru cevapları Fortes Mühendislik te bulacak parasız öneri alabileceksiniz.Petrolün bir çeşidi olan doğalgaz yer kabuğunun altında bulunan fosil kaynaklı yanıcı gaz karışımına denir. Uzun seneler ilkin devletimizde kullanılmaya başlanılan doğalgaz renksiz, kokusuz, zehirsiz ve havadan daha da hafifi olan bir gazdır. Yanma özelliğinden ötürü çevreye vermiş olduğu zarar öteki yakıtlara bakılırsa daha da azdır. Doğalgazdan meydana gelecek en mühim vehamet ancak gaz kaçağıdır. Bu niçin ile oldukca daha dikkatli olunması ihtiyaç duyulan döşem için ne olursa olsun uzman kişiler tarafınca yapılması gerekir. Son zamanlarda emniyet ve konfor bakımından hem evlerde bununla birlikte iş yerlerinde en oldukca tercih edilen sistemdir. Doğalgaz mevzusunda her şeyi asla yorulmadan Fortes Mühendislik te bulabilirsiniz.Doğalgaz uzun seneler ev veya iş yerlerinin ısınması mevzusunda en etken olan ve oldukça fazla tercih edilen ısınma yöntemidir. Doğalgazı kullanmak için kesinlikle uzman kişiler tarafınca meydana getirilen bir döşem olması gerekir. Doğalgaz tesisatı birtakım bölümlerden meydana gelmektedir. Doğalgaz tesisatı ana vanası, dağıtım borusu, kolon borusu, sayaç rabıta hattı, tüketim hattı, ayırım hattı ve aygıt rabıta hattı olarak bölümlere ayrılır.esisat yapılırken öncelikle doğalgaz tesisatı ana vanası binaya verilen gazın tam olarak emin biçimde kesebilmek veya binada yer edinen dairelere giden gazı test etmek için hat başına yerleştirilen rabıta aparatlarıdır.yapılırken ne olursa olsun işin ehli olan uzman kişilerden yardım almanız oldukca daha doğru olacaktır. Bu biçim tesisatlar yapılırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar bulunmaktadır. Özellikle bütün linkler esnasında amacına müsait olan sızdırmazlık malzemeleri ve sızdırmazlık macunu kullanılmalıdır. Bunun için keten şeklinde malzemeler en doğru seçimdir. Doğalgaz tesisatlarının kesinlikle projeye müsait olacak biçimde döşenmiş olması gerekir.

Doğalgaz Bozulduğu Zaman Ne Yapmamız Gerekiyor ?

Hatta meydana getirilen doğalgaz tesisatı ne olursa olsun yetkili döşem şirketi ve gaz kuruluşları tarafınca kontrol edilmelidir.Doğalgaz tesisatında kullanılan boruların erişilebilir olması istenmeyen durumlarda acele müdahale edilmesi ve dönemsel kontrollerin yapılması bakımından tesisatın konumu oldukca önemlidir. Tesisat işleri esnasında borular ne olursa olsun asansör boşlukları veya havalandırma kanalları şeklinde kapalı bölgelere konulmaması gerekir. Tüm boruların ve doğalgaz tesisatını gerçekleştiren elemanların korozyona veya mekanik darbelere karşı her türlü biçimde korunmuş olması gerekir. Gaz taşıyıcı çelik borular binanın bir vehamet karşısında rahat bir biçimde ulaşılacak yerde olması oldukca önemlidir.Ortamda bulunan gaz sızıntısı yoğunluğunu ölçmek için hususi olarak tasarlanmış bağımsız olarak kullanılan gaz alarm aletine gaz kaçak dedektörü denir. gaz sızıntısı belli bir orana eriştiği vakit sesli ve ışıklı ikazlar vererek kişileri uyarır. Bu cihazlar doğalgaz kaçaklarından meydana gelebilecek zehirlenmeler, yangınlar, ve patlamalara karşı oldukca mühim bir önlemdir. Gaz kaçak dedektörü doğalgaza tesisatında yapılması ihtiyaç duyulan mühim mevzular içinde yer almaktadır. Bu mevzu hakkındaki her şeyi Fortes Mühendislik te bulabilecek ve en doğru kararları almanıza destek olacaktır.Doğalgaz genel hatlarıyla ülkemizin her yerinde en çokca kullanılan ve tercih edilen bir ısınma sistemidir. Doğalgaz tesisatı yaptırırken ne olursa olsun uzman döşem ustası seçilmeli ve en kaliteli malzemeler kullanılmalıdır. Aradığınız bütün ustaları ve en müsait tutarları ancak Fortes Mühendislik te en doğru biçimde bulacaksınız. Doğalgaz tesisatı tutarları ile alakalı her şey karşınıza çıkacak ve bütçenize en müsait tarzı yapabileceksiniz.Uzun senelerdir bütün ömür alanlarında kullanılan ve son dönemlerde kullanması yaygınlaşan doğalgaz alanında uzman kişiler tarafınca yapıldığında oldukca sıhhatli ve ekonomik bir yakıt kaynağıdır. Fosil yakıtlar grubu içinde değerlendirilen doğalgaz; renksiz, kokusuz ve havadan hafifçe bir gazdır. Özellikle son dönemlerde yaygınlaşan; evlerde, iş yerlerinde ve daha pek oldukca ömür alanlarında tercih edilen bu yakıt türü, hem ekonomik bununla birlikte emin olması nedeniyle insan hayatının mühim bir parçası haline gelmiştir. Mutfak ocaklarında kullanılmasının yanı sıra ısınma, sıcak su sağlama ve sanayide üretim amacıyla kullanılmaktadır. Bu sebeple Türkiye’nin elektrik ihtiyacının büyük bir bölümü doğalgazla çalışan santraller tarafınca karşılanmaktadır.Doğalgaz evlerimizde ısınma amaçlı kullanılan en yaygın enerji kaynaklarından biridir. Doğalgaz kullanması yapabilmek için ise doğalgaz tesasisatına haiz olmanız gerekir. İlk kez doğalgaz bağlantısı yapılacak yerlerde ilk önce döşem tamamlanmalıdır. Doğalgaz tesisatı ile alakalı merak edebileceğiniz bir oldukca bilgiye yazımızda yer verdik. “Doğal gaz tesisatı iyi mi yapılır?Doğalgaz, yer altından elde edilmiş fosil kaynaklı yanıcı gaz karışımıdır ve renksiz, kokusuz, zehirsiz ve havadan daha da hafifçe bir gaz olarak enerji elde etmek amacıyla kullanılır.

Doğalgazın iletimini ve kullanımını yapabilmek için döşem sistemine gereksinim vardır.Doğal gaz, evlerde kullanılabilecek biçimde emin ve pak bir enerji deposu olarak görülmektedir. Yine de doğalgaz kullanımında en büyük risk, gaz kaçağıdır. Bu sebeple dogalgaz tesisatının emin kurulup ve çalışır olması, işlemlerin uzman kişilerce yapılması ve yetkililer tarafınca onaylı biçimde hizmetin sağlanması oldukca önemlidir. Aynı biçimde kullananların da doğalgaz ile alakalı emniyet ikazlarının farkında olması gerekmektedir.Doğalgaz tesisatı, organik gaz şirketinden onaylı olan yetkili döşem firmaları tarafınca yapılır. Peki nereden başlayacaksınız? Doğalgaz hizmeti almak suretiyle harekete geçiyorsanız ilk yapılması ihtiyaç duyulan muamele tesisatın tamamlanmasıdır. Bunun için öncelikle lüzumlu izinleri almak ve hizmet anlaşması yapmak suretiyle bölgenizde vazife meydana getiren doğalgaz dağıtım şirketine başvurmalısınız.Doğalgaz dağıtım firması, doğalgaz hizmetinin sağlanmasında tedarikçi ve denetleyici konumundadır. Binaya kadar gelen genel hatlar ve altyapı yatırımları doğalgaz dağıtım şirketine aittir, ama iç döşem doğalgaz dağıtım firması tarafınca yapılmaz. Dağıtım firması bunun yerine mevzuda ehil ve uzman döşem firmalarına yetki verir. Tesisatınızın doğalgaz dağıtım şirketinin onayladığı firmalardan biri tarafınca yapılması gerekmektedir. Dağıtım firması bölgedeki döşem firmalarından ehil uzmanlığı sağlayanlara sertifika verir. Sertifikası geçerli olan firmalar sizin için tesisatla alakalı işlemleri yürütme yetkisine sahiptir.Doğalgaz tesisatının tamamlanması için proje aşaması ile beraber tesisatın projeye müsait olarak döşenmesi benzer biçimde iki hiyerarşi laf konusudur. Proje ve döşenen tesisatın birbirine müsait olması ve lüzumlu yeterlilikte olması, tasdiklama aşamasında mühim olup, doğalgazın kullanıma açılması için esastır.Doğalgaz projesi, kullanılacak doğalgaz tesisatının ayrıntıları ile görselleştirilmiş halidir, bir bakıma bütün doğalgaz tesisatını ayrıntıları yayınlayan bir çeşit çizimdir. Tesisatın bütün elemanları, hatlar ve linkler ayrıntıları ile planda yer alır. Doğalgaz proje çizimleri genel anlamda bilgisayarda yapılır. Bu detaylı çizimler, gerçekte tesisatta yer alacak mühim noktaları gösterdiğinden, döşenecek tesisatla birebir ahenkli olmalı ve dikkatle oluşturulmalıdır. Doğalgaz projeleri doğalgaz şirketinden onaylı firmalara bağlı çalışan uzman mühendisler tarafınca çizilebilir. Doğalgaz döşem projelerinin çizimlerinde hata yada eksikler olması halinde proje dağıtım firması tarafınca reddedilecektir. Bu sebeple onaylı ve işinde kanaatkar firmalara başvurarak proje çizimi yaptırılmalıdır. Doğalgaz evler için çoğu zaman müteahhitler tarafınca hazırlatılmış olur, ve eve yerleşecek kişiler müsait bir kombi seçerek genel anlamda bu projeler ile tesisatlarını tamamlayabilirler. Proje hazırlanması ihtiyaç duyulan durumlarda bölgedeki doğalgaz şirketinin onayladığı firmalardan biriyle anlaşarak bu işlemi yaptırmanız mümkündür.Doğalgazın kullanıma açılması için projeye müsait olarak tesisatın da döşenmesi gerekir. Tesisatın eksiksiz bütün ayarlamaların doğru biçimde yapılma olması önemlidir. Doğalgaz projesinin ehil ve müsait yapılma olması kadar tesisatın döşenmesi aşaması da son aşama önemlidir. Güvenli kullanım için tesisatın uzman kişiler tarafınca döşenmesi ve birtakım mühim noktalara kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara