Kaçak Su Tespit Teknikleri

su kaçak tespit uzman istanbul
0

Evlerde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biridir su kaçağı. Göz ardı edilmemesi gereken su kaçağı sorunu tamir edilmediğinde daha ciddi boyutlara ulaşabilir. Birçok arıza gibi su kaçağı sorununun da acilen çözülmesi gerekir. Kaçak su tespit teknikleri ile sorunun kaynağını bulan tesisat firmaları ile iletişime geçilerek sorunun daha ciddi boyutlarda olabilecek zararlarının önüne geçilebilir.

Su kaçaklarının erken tespit edilmesi önemlidir. Sızıntının başlangıç seviyesindeyken anlaşılması sorunun çözümünde kullanılan tamir yönteminin daha hızlı etki etmesini sağlar. Fakat su kaçakları ilk belirtisini su sızıntısı şeklinde verdiğinde çoğu zaman çabuk fark edilemez. Su kaçaklarının başlangıcında yakalanması önemlidir. Erken teşhis koyulduğunda müdahale de daha çabuk olacaktır. Su kaçaklarının görülme yerleri ise temiz ve pis su tesisatları olabilir. Uzman kişiler tarafından muayene edilmesi gereken kaçak su problemleri neden olduğu bölgeyi bulmak için uzmanlarca tespit cihazları kullanılır. Bu esnada hiçbir hasar verilmeden yapının yüzeyi korunur.

Elektromanyetik su kaçağı bulma cihazı, görüntüleme cihazı, elektro akustik cihaz gibi aletler ile su kaçağı kontrol altına alır. Bunların yanı sıra termal kameralar da görüntülü tespiti sağlar. Yanılma payları bulunmayan bu cihazlar su kaçağının bulunduğu noktayı gösterir. Tespitin ardından ise tamirat için bölge kırılması gerekiyorsa kırarak eğer kırılmadan tamiri mümkünse yapıya zarar vermeden olumsuz durum çözülür.

Görüntülü Su Kaçağı Tespiti

Evde kontrol altına alınması gereken su kaçağı problemi profesyonel destek alınarak çözülebilir. Destek almadan önce su kaçağı olduğundan emin olmak için test yapılabilir. Tüm musluklar ve su girişleri kapatılarak sayacın çalışmaya devam edip etmediği kontrol edilir. Eğer su sayacı dönüyor ise acilen giderilmesi gereken su kaçağı sorunu ile karşı karşıyasınız demektir. Su kaçağı tespiti için alanında uzman bir firmadan destek alınması ile kaçağı kaynağı hızlıca bulunabilir. Bu tespit işlemi günümüzde kırmadan yapılabilir. Kırıp dökmeden su kaçağının bulunduğu noktayı anlamak için teknolojik cihazlardan faydalanılır. Profesyonel ekiplerin elinde bulunan bu cihazlar zemin ve duvarlara zarar vermez. Görüntülü su kaçağı cihazı sorunu bulmada en hızlı olan cihazdır. Bu cihaz sorunun tespitinin gözle tespitinin mümkün olmadığı durumlarda sıkça kullanılır. Termal kameralar, nemölçerler, boyalı su, akustik dinleme cihazları ve gaz işleme yöntemleri ile sızıntının kaynağı kolayca bulunabilir.

Fayans Altı Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı başlangıçta sızıntı olarak kendini gösteren bir tesisat sorunudur. Dikkate alınmadığı taktide su baskını gibi olumsuz durumlara yol açabilen bu sorun için tecrübeli tesisat ekibimiz tarafından kontrol altına alınır. Fayans altında söz konusu olan su sızdırma sorununu bulmak diğer su kaçağı sorunlarından daha zor olabilir. Bu durumlarda firmamız gelişmiş cihazlar kullanarak sorunun kaynağına iner. Fayans altı su kaçağı tespiti esnasında fayans kırılmaz. Profesyonel cihazlar ile gerçekleştirilen bu aşamada kameralı cihazların ışınları sayesinde kaçağın olduğu nokta net olarak bilinebilir. Cihaz ile anında yakalanan kaçağın bulunduğu nokta görüntülenebilir. Kırım için doğru yer için harekete geçilir ve su kaçağı çözümü için ilgili boruda çalışmalara başlanır. Fayans altlarındaki su kaçaklarının tespit edilmesinde en sık başvurulan yöntem ise akustik dinleme cihazı ile yapılan tespittir. Bu yöntem sayesinde soğuk ve sıcak su tesisatlarındaki problem başarılı ile bulunabilir. Dinleme cihazları, ortamın seslerini minimize ederek sadece sızıntı sesini ölçer. Bu yöntem ile fayansın kırılmasına gerek kalmadan hasarsız bir tespit süreci elde edilmiş olur. Ardından ilgili noktadaki sorunu en iyi şekilde gidermek için çeşitli aşamalardan geçilir.

Anahtar kelimeler: Kaçak su tespit teknikleri, su kaçakları, elektro akustik cihaz, su kaçağı tespiti, fayans altı su kaçağı tespiti

 

Bilgi Talep Edin!

Call Now ButtonŞİMDİ ARA