Kaçak Su Tespiti İşlemleri Hakkında Bilgiler

kaçak dinleme
0

Su kaçağı, farklı amaçlar için mevcut yapılardaki su tesisatların sızıntılarının tespit edilmesi işlemi olarak tanımlanabilmektedir. Su tesisatlarındaki sızıntılar birçok mekanda sıkça karşılaşılan bir sorundur. Hatta bazen su kaçağı o yere ciddi boyutlarda zarar verebilmektedir. Üstelik bu zarar çevredeki diğer yapıları da etkileyebilmektedir.

İstanbul gibi metropollerde yaygın olarak görülen su kaçağının çeşitli sebepleri bulunmaktadır.

Genel olarak su sızıntılarının oluşma sebebi şöyledir:

Suyun aktığı boru bölümünde bir çatlak gibi bir sıkıntı olması ihtimali yüksektir. Örnek olarak, bir yapıdaki su borularının uzun yıllardır kullanılıyor olması borunun içinden su sızıntısına neden olabilmektedir. Yapı inşaat aşamasındayken uygulanan yanlış işçilik ve kalitesiz malzeme de sızıntı yaratabilmektedir. Buna ek olarak ekstra durumlarda çatlak veya benzeri deformasyonlar görülebilir. Yeryüzüne yakın olan hafif veya şiddetli depremler çoğu zaman su tesisatında hasar meydana getirebilmektedir. Bu sızıntı ve deformasyonlar, uzun süre fark edilmediğinde, tedbir alınmadığında o yerde kötü bir koku yayacaktır. Kötü kokunun olması da özellikle kalabalık iş yerleri için ekonomik zarara yol açabilmektedir.

Su Kaçak Tespit Uzmanı: Özenişlerblank

Su tesisatı boruları gömülü olmasından kaynaklı su kaçağının yerinin doğru tespiti sıkıntılı bu nedenle de su kaçakları çözümü zor sorunlar olarak görülmektedir.  Fakat artık kolay çözülebilmektedir. Teknolojik yöntemlerle su kaçağı akustik dinlemeye olanak sağlayan cihazlarla yerine getirilmektedir. Bu şekilde su sızıntısı olan evler daha fazla zarar görmeden kısa süre içerisinde sağlıklı evler haline gelmektedirler. Su kaçağı tespiti nin teknolojik yöntemlerle çözümü işlemi için sonar sistemine sahip cihazlar kullanılmaktadır. Sonar sistemine sahip cihazları kullanan uzmanlar şüphelenilen ya da şikâyet edilen yerlerde akustik dinlemede bulunarak su kaçağının yerini noktasal olarak kesin bir şekilde tespit etmektedir. Cihaz sayesinde noktasal tespit dakikalara içinde sorunun büyüklüğüne göre su patlağı genel itibariyle gün içinde çözüme kavuşturulmaktadır. Bu işlem kullanılan cihazların ithal olması nedeniyle başta klasik yönteme göre daha pahalı gözükmekle birlikte ücreti sorunun totalde çözümü dikkate alındığında oldukça makul bir ücret karşılığında yapılmaktadır. İstanbullular bu konuda şanslılardır çünkü Ersoylar Tesisat tamamen müşteri memnuniyetiyle çalışma ilkesine ve vatandaşa hizmeti çalışma prensibi saydığından oldukça cüzi miktarlar karşılığında su kaçağı bulma ve onarımı hizmetini vermektedir.

Su kaçakları nasıl anlaşılır?

Her kaçak kolayca anlaşılamaz. tespit edilse dahi sorunun ana kaynağı suyun açığa çıktığı yerin metrelerce ilerisinde veya gerisinde ya da hiç olmayacak yerden olabilmektedir. Duvarlarınızdaki kararma, çatlama varsa su sızıntısından şüphelenmeniz gerekmektedir. Bu tür sorunların genel nedeni su sızıntısı kaynaklı olduğu görülmektedir. Su faturalarınızın onlar kadar su kullanmasanız hatta evde bile doğru düzgün durmasanız da komşularınızdan fazla gelmesi her zaman su tesisatı okuyan görevlilerin yanlış okumasından ya da teknik bir aksaklıktan meydana gelmemektedir. Hatta bazen medyaya yansıyan su faturasının astronomik geldiği vatandaş şikayetlerinin bile altında yatan asıl nedenin su kaçağından kaynaklandığı iyi bir incelemeyle tespit edilebilmektedir.

Bilgi Talep Edin!

Call Now ButtonŞİMDİ ARA