TESİSATÇI TALEP ET

Su Kaçağı | Petek Temizliği

Robotla Tıkanıklık Açma | Kombi Petek Temizliği Acil Su kaçağı ve tıkanıklık açma için %100 garantili hizmet...

Ersoylar Tesisat, İstanbul genelinde su kaçağı tespiti, tıkalı gider açma, petek temizliği ve kombi bakım tamir servisi konularında profesyonel olarak garantili hizmet vermektedir. Siz de bizleri tercih ederek su tesisatçı bulma kolaylığu ile uygun fiyat garantisini kaçırmamış olursunuz.

Kalorifer Petekleri Neden Paslanır

İçeriği Puanla

Kalorifer Petekleri Neden Paslanır  sorusunun yanı sıra kalorifer peteklerinin ömrü ne kadardır sorusuna da bir çok kez şahit olmuşuzdur. Bu sorunun kısa cevabına şu şekilde ulaşabiliriz malzeme kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Türlü türlü nedenleri olan kalorifer peteği çürümesi aslında en temel nedeni kesinlikle malzeme kalitesidir. Banyolara yerleştirilen peteklere havlupan denmektedir. Genelde havlupanların daha da çabuk çürüme gösterdiğini görebiliriz.

Peteklerde ki korozyon oluşumu ıslak havluların bu peteğe asılarak rutubet oluşturması ile başlamaktadır. Peteklerin kalitesiyle beraber üzerinde kullanılan boya da oldukça ehemmiyet göstermektedir. Banyodaki peteğin odalarda ki peteğe nazaran daha çabuk çürümesinin nedeni nem ve rutubete maruz kalmasından kaynaklanmaktadır. Boyanın da öneminden bahsetmiştik boyası kalitesiz olan petekler de bir o kadar çürümesi ivedi hale gelmiştir.

Havlupan dediğimiz banyolara konulan havlu asılan petek modelinin daha çabuk çürüdüğü görülür. Nemle münasebet eden kaloriferlerde zaman içinde oluşan pas, peteklerin ve boruların altına çökerek kalorifer sisteminde tıkanmalara yol açabilir ve ısınmanızı engelleyebilir. Peteklerin bakım yapılmadan uzun soluklu kullanımı, ısının eşit bir halde yayılmasını önler.

Kalorifer Petekleri Neden Paslanır

Kalorifer Petekleri Neden Paslanır

Kalorifer Petekleri Neden Paslanır Firması

Yeterince sıcaklık vermeyen petekler ise lüzumsuz enerji tüketimine niçin olurken faturanın kabarması kaçınılmaz bir netice olur. Kış aylarında peteklerin ısınmamasına ilişik sorunla karşılaşmamak adına temizlik ve bakım işlemlerinin periyodik olarak yapılması gerekir. Petek temizliğini birkaç rahat alet ve edevatla kendiniz kolayca yapabileceğiniz benzer biçimde teknik bakım servislerinden de yardım alabilirsiniz. Paslanan radyatörleri temizlemek için aşağıdaki şekilleri uygulayın.

Islak havlular peteğe asıldığından rutubete neden olacaktır. Peteklerde korozyon oluşumu bu halde adım atar. Peteklerdeki boya şişerek çatlar ve kabuğunu atar. Ev temizliği esnasında bir çok vakit kalorifer peteği iyi mi temizlenir diye düşünürüz ve bir fikrimiz olmadığı için kaçmayı tercih ederiz. Oysa, kalorifer peteğinin peşinde ve içinde biriken leke ve tozlar her fırsatta gözümüze takılır. Kalorifer peteklerinizin temizlenmesi hem sağlınız aynı zamanda kaloriferin müessir emek vermesi için oldukca önemlidir.

Üzerinde ki boya da olmadığından çok daha çabuk çürüme yaşanır. Peteklerin kalitesi üzerindeki fırın boya ve sac kalitesi hayli önemlidir. Petek kaliteli olsa da üzerine su dökülmesi kaygan havlu ve çamaşır serilmesi çürümeye sebep olacaktır. Banyolardaki petekler bu sebepten ötürü daha çabuk paslanır. Odalardaki kalorifer petekleri rahat rahat çürümez. Çünkü odalardaki petekler herhangi bir rutubete neme maruz kalmazlar. Bunların yanı sıra kalorifer peteklerinin kalitesi de hayli önemli organik olarak. Örneğin boyası atan bir petek daha çabuk çürür.

Kalorifer Petekleri Neden Paslanır İstanbul

Üzerinde boya olmadığı için oksijenle teması halinde paslanma adım atar. Yine petekler üstüne asılan çamaşır bu boyaların atmasına neden olur. Peteklerin paslanmayan alüminyum olanları da vardır. Yapılan araştırmalara bakılırsa, tertipli temizlenen Kalorifer Petekleri Neden Paslanır, temizlenmeyen peteklere bakılırsa ortamı oldukca daha süratli ısıttığı ve daha azca enerji harcamış olduğu görülmüştür. Ayrıca, tozlu kalorifer petekleri öksürük, hapşırık, burun akıntısı benzer biçimde alerjik reaksiyonlara ve hatta alerjik astım hastalığına dahi sebep olabilmektedir.

Evde petek temizliği iyi mi yapılır diyorsanız, sizler için adım adım uygulanacak ergonomik bir kılavuz hazırladık. Piyasada alurad petek olarak bilinen alüminyum alaşımlı petekler paslanmaya karşı dirençlidir. Ancak nem ve ıslanma olayı bu peteklerin de boyasının kalkmasına neden olur. Paslanmasa da korozyona uğrayan alüminyum peteklerde delinir. Bu tip petekler içlerinde kireçlenme ile taş oluştururlar. Çok sert olmasa da dar kanallı alüminyum kalorifer peteklerinden su geçişini önler. Petekler evlerde sıcaklığı elde eden bir araçtır.

Kış aylarının soğuk yüzünden bizleri korumuş olan evleri sıcacık yapmakta olan peteklerin bir kusuru var, bu da her insanın bilmiş olduğu suretiyle petek kirleridir. Petekler niçin kirlenir sorusunun cevabı olarak sıcaklık, bakteri ve sudaki kireç diyebiliriz. Peteklerin ısısının yüklemesi ile beraber suyun içinde yer edinen kireç peteklere ve petek borularına yapışmakta ve buralarda sıcaklık kaybı meydana getirmektedir. Petek kirliliği genel hatlarıyla sıcaklık kaybı ile adım atar ve kati olarak petek temizliği yapılmalıdır.

Bütün binanın kalorifer sistemin ömrü süresince içinde geçen kireçli su borularda ve peteklerde birikmeler yapar. Kalorifer sistemlerinin iç kısmında ömürleri süresince korozyon, demir oksit ve kireç içeren adeta siyah renkte balçık benzeri su üretilir. Oluşmakta olan bu çamurlaşmalar petekleriniz şayet temizlenmez ise ilerleyen zamanlarda daha fena sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sebeple devir daim yapılamaz hale gelir, dolayısıyla ısıtma sağlanamaz. Delinme ve dar kanallı olması nedeni ile bu petekler sorun yaşatabilir.

Kalorifer Petekleri Neden Paslanır

Kalorifer Petekleri Neden Paslanır

Leave a Comment