Kalorifer Tesisatı Nasıl Temizlenir?

Kalorifer Tesisatı Nasıl Temizlenir?
İçeriği Puanla

Kalorifer Tesisatı Nasıl Temizlenir? Petek yıkama, petekleri sökmeden temizleme, makinasız petek temizleme benzer biçimde sorular kafanızda yanıt bulması ihtiyaç duyulan sorulardır. Kalorifer tesisatının temizlenmesinin amacı soğuk havalarda daha iyi ısınmak, evin sıcak ortamının kesintiye uğramaması içindir. Zamanla kalorifer tesisatının boruları, vanaları, peteklerin içi kirlenmeye adım atar. Tesisatta bulunan suyun içerisindeki tortular, kireç, balçık kalıntıları tesisatı tesiri dibine alır.

Kalorifer Tesisatı Nasıl Temizlenir

Kalorifer Tesisatı Nasıl Temizlenir?

Kirlenme nedeniyle sıcak suyun sirkülasyonu engellenir. Petek kanalları tıkanır ve petekleri evinizi ısıtmamaya adım atar. Bu yüzden doğalgaz faturanız yükselir, kombi beklenmedik arızalar vermeye adım atar. Kalorifer tesisatı nasıl temizlenir, bu mevzuda servisimize danışarak malumat alabilirsiniz.

Ev ve iş yerlerindeki ısıtma tesisatlarının temizlenmesi esnasında makine ve kimyasal ilaçlar kullanılır. Bunun yanı sıra bu ekipmanları kullanacak olan konusunda uzman teknisyenlere de gereksinim vardır. Kalorifer tesisatının yıkanması ters ve düz yıkama olarak ikiye ayrılır. Kalorifer peteklerinin arasında ve yerden ısıtma sisteminde tesisat borularının arasında oluşan kireç, çamur, yosun ve balçık benzer biçimde atıkların temizlenmesi ile yerden ısıtma sistemleri ile düzgüsel kalorifer tesisatlarının temizliği mevzularında da farklılıklar bulunmaktadır.

Yerden ısıtma sistemlerinde özellikle tesisat arasında biriken balçık benzer biçimde pislik aslına bakarsak burada oluşan bakterilerden kaynaklanmaktadır. Bu sistemler 55 dereceden daha yukarı sıcaklıkta çalışmadığı için tesisat arasında yerleşen ve üreyerek koloni haline gelen bakteriler, sistemi tıkarlar. Bu tesisatların temizliği esnasında içerisinden çıkan balçık benzer biçimde su bundan kaynaklanmaktadır. Kalorifer petek sistemleri ise 70 aşama sıcaklığa adar çıkabildiği için bu biçim bir bakteri birikimi olmaz ancak, bu tesisatlarda da zaman içinde kireçlenme benzer biçimde sebeplerle tıkanıklıklar oluşur.

Kalorifer Tesisatı Nasıl Temizlenir? Ersoylar Tesisat

Kalorifer Tesisatı Nasıl Temizlenir? kalorifer tesisat temizliğinde kullanılan kimyasal ilacın payı fazlaca önemlidir. Ne azca ne de fazlaca kullanılmaması ihtiyaç duyulan bu kimyasalın payı deneyimli teknik takım tarafınca müsait biçimde kullanılır. Kimyasalın fazlası borularda aşınmaya sebep olur ve zaman içinde tesisat borularında kaçak oluşur. Kimyasalın azca kullanılması da temizliğin doğru biçimde yapılmasını engeller. Bu nedenle fazlaca dikkatli kullanılmalı ve ilacın kullanılmasından sonrasında tesisat dikkatli bir biçimde yıkanmalıdır. Yıkanmasından sonrasında tesisatın içerisine bu ilacı nötrleştirecek başka bir kimyasal konularak kombiye ve tesisata zarar vermesi engellenir.

İstanbul Kalorifer Temizliği kalorifer peteklerinin tam ısınmamasını düzelten firmadır. Kalorifer petekleri kaç seneye bir temizlenmelidir? Temizlenme süresi iki yıl yaklaşık yada verimliliği çoğaltmak için senede bir defa olmalıdır. Tamamen size kalmış. Çünkü kireç devamlı peteklerde üremeye devam eder. Sıcaklık düşüşü, naturel gaz faturasındaki artışı takip ederek süreye karar verebilirsiniz. Ekibimiz gelmesi ile beraber tesisatın üstünden termal kamera ile tarama yapmış olup ısı problemi olan petekleri bulur. Kenarına aleti getirir ve yıkama makinesine deva ekleyerek temizler, kireci, pası alır. Tek tek yerine havlupan yada kombi ile Kalorifer Temizliği işlemi de yapılabilir. Bu linkler ile radyatör peteklerinin tıkanması, temizliği yaklaşık iki saat arasında tamamlanabilir ve tesisatın içerisine daha çok su tabakası ulaşır.

Doğalgaz Kalorifer Tesisatı Kaçak Bulma

Peteklerin içinde bulunan kirli suyun dışarı çıkarılması için kombinin ısıtma borularına makine bağlarız. Bu makine sayeinde kirli su dışarı atılır. Daha sonrasında petekleri temiz su ile bir kez yıkama işlemini yaparız. Peteklerinizin kaliteli bir biçimde temizliğini yaptırmak istiyorsanız ilaçlı tesisat temizliği meydana getiren bir firmaya başvurmalısınız. Makinenin deposuna, dairede bulunan petek miktarına nazaran kimyasal deva koyulur. Bir metre uzunluğundaki bir radyatör yaklaşık olarak 8 litre su almaktadır.

Bu durumda 7 radyatör olan bir dairenin tesisatında ise toplam olarak 60-70 litre su bulunmaktadır. 70 litre suya 1 litre kimyasal deva dahil edilir. Sahip olduğunuz dairede ne kadar kimyasal deva kullanılacağını merak edebilirsiniz. Tüm bu tarz şeyleri yukarıda yazılı olan sayılara nazaran hesaplayabilirsiniz. Kimyasal ilacın fazla eklenmesi durumunda tesisat ve kombinin parçalarına zarar verilebilir. İşte şundan dolayı hesaplamayı fazlaca iyi yapmanız gerekir.

Kalorifer Tesisatı Nasıl Temizlenir? Nasıl Yapılır ?

Makinenin deposuna koyduğumuz kimyasal deva buradan tamamen çıkarılması gerekir. Eğer deponun arasında herhangi bir deva kalıntısı olur ise, bu kombiye hava yaptırır. Bu yüzden ötürü makinenin deposuna yeniden su doldurulur. Deponun içine nötrleştirme ilacı dökülür. Bunu yaparak tesisatın arasında kalan asit öldürülmüş olur. Temiz su ile ne kadar durulama işlemi yapılırsa yapılsın içeride yeniden de birazcık asit kalır. Nötrleştirme ilacını tesisatın içerisine atarak ta kombinin kendi pompası sayeinde azar azar çevirerekte yapılabilir. Fakat bu işlemin sıhhatli bir biçimde yapılmasını istiyorsak makine ile yıkama yapmalıyız.

Kalorifer Tesisatı Nasıl Temizlenir? profesyonel petek temizleme en iyi petek temizleme, ilaçlı cihazlı kalorifer tesisatı temizliği bakımı yıkaması ile yapılır. Kalorifer petekleri temizliği, kombi temizleme için yapılması gerekenler tam yapılmalı ve lüzumlu vakit ayrılmalıdır. Ortalama bir daire 5 petek olduğu üstünden gidersek 45 dk öncesi daireden çıkılmamalıdır. Petekleri kendim nasıl temizlerim derseniz bunun için deva ve aygıt lüzumlu olduğu bilinmelidir. Eski kalorifer petekleri temizleme işi bir ihtimal de deva aygıt olmadan yapılmaktaydı. Kalorifer peteklerinin su ile yıkanması, kalorifer kombi petek temizliği ustalaşmış yapılmaz ise netice alınamaz.

Su Saatinin Vanası Ne Tarafa Açılır

Su Saatinin Vanası Ne Tarafa Açılır

Kalorifer Tesisatı Nasıl Temizlenir? Fiyatları Nedir ?

Zor şartlarda kazanmış olduğunuz paranın boşa gitmemesi için her sene kaloriferleri temizletmeniz gerekir. Sağlıklı bir biçimde ısınmayan kalorifer petekleri doğalgaz faturanızın kabarmasına sebep olan en büyük etkendir. Günümüzde insanların tasarlamış olduğu bir fazlaca ısıtma sistemi mevcuttur. İnsanlar her vakit en ekonomik ve sıhhatli olan ısıtma sistemlerini tercih ederler. Kalorifer sistemi bu tercih edilen sistemlerdendir.

Fakat başta tercih edilmiş olduğu benzer biçimde ekonomik ve sıhhatli olabilmesi için minimum iki yılda bir temizlenerek bakımının yapılması gerekir. Petekleriniz ısınmadıkça kombinizin ısı ayarını yükseltmeye çalışmak yerine sıkıntının kaynağını araştırmalısınız. Kaloriferlerin üst tarafları genel anlamda hep sıcak olur, alt taraflarına su soğuduktan sonrasında ulaşır. Her tarafı aynı yanmayan radyatörlerinizi değişiklik yapmak çözüm olmayabilir. Kombide ısınan suyun radyatörlere sıhhatli bir biçimde iletilmesi için tesisatınızın temizliği şarttır.

Kalorifer tesisatının arasında dolaşan şebeke suyu fazlaca kireçli bir sudur. Bu suyun bir de kaynar olması kireç miktarını daha çok arttırmaktadır. Sistemin içinde biriken kireç bir müddet sonra kayaç parçası halini alacak ve bu atıklar bütün tesisat sistemine yapışarak ısının kaliteli bir biçimde yayılmasını engelleyecektir. Atıklar içine ayrıca uzun süre temizlenmeyen kalorifer tesisatlarında ek olarak çamur ve balçık birikintileri olacaktır. Kalorifer temizliği yapılmadığı sürece hem ısınma kalitesi fazlaca düşük olacaktır hemde yakıt harcamaları her geçen gün artacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara