Merkezi Isıtma Ne Zaman Çalışır ?

Merkezi Isıtma Ne Zaman Çalışır ?

Merkezi ısıtma sistemi bilhassa eskiden bugüne gelen en büyük ısınma sistemlerinden birisidir. Doğal gaz sistemlerinin bu kadar yaygınlaşmadığı eski zamanlarda merkezi ısıtmalar kullanılmaktaydı. Bu kullanım fazlaca fazlaydı ve insanoğlu genel hatlarıyla fosil yakıtları kazan dairelerinde merkezi ısıtma için kullanıyordu. Merkezi ısıtma ne vakit çalışır sorusunun da pek oldukca cevabı vardır. Pek oldukca cevabının olmasının sebebi genel hatlarıyla oldukça fazla kazan tipi ve ev tipinin bulunuyor olmasıdır. Merkezi ısıtma sistemlerinde mühim olan noktalardan birisi de bütün apartmanı aynı sistem içinde ısıtmaktır. Sistemi çalıştırmak genel hatlarıyla apartmandan apartmana farklılık arz etmektedir. Bunun sebebi de her apartmanın ihtiyaçlarının değişik olması ve iklim koşullarının değişik olmasıdır. Ankara’daki bir apartmanın ihtiyacı ve merkezi sistemi çalıştırma tarihi Mersin’deki bir apartman için farklıdır. Ankara’daki apartman için Ekim ayı sonu yada ortası benzer biçimde başlamış olan merkezi ısıtma sistemi, Mersin’de bir ihtimal de Kasım sonucunda başlayabilmektedir. Sonuç olarak merkezi sistemin emek verme tarihi dış ortamın sıcaklığına bağlıdır.Belirgin bir biçimde emek verme tarihi olmadığından bireyin yada apartmanın durumuna bağlı olarak kullanım tarihi farklılaşır. Özellikle kış aylarının bastırmaya başladığı günler devamlı olarak merkezi sistemin iyi bir biçimde çalıştırılması gerekir.

Bakımları meydana getirilen ve parçaları yenilenen merkezi sistemlerdeki mekanizmalar bilhassa pek oldukca açıdan incelenmelidir. Apartmanlarda bilhassa bina yalıtımı ve yalıtım malzemesinin olmaması benzer biçimde durumlar da merkezi sistemlerin bereketli çalışmasındaki en büyük engellerdir. Bu engeller aşılmış olduğu takdirde merkezi ısıtma emek verme zamanlarını daha bereketli bir biçimde ayarlamak mümkündür. Özellikle erken zamanlarda merkezi sistemi açmak yerine daha geç zamanlarda açılış yapılabilir.Merkezi ısıtma sistemleri bilhassa ısınma yönünden sizi yarı yolda koymaması sebebiyle önemlidir. Tüm apartmanı kaplayan bir ağ olması ve en sıcak havayı evinizde hissettirmesi için merkezi sistemler oldukca önemlidir. Ayrıca enerji tasarrufu anlamında fazlaca da başarılıdır ve evinizde ekstradan bir döşem yaptırmanıza gerek kalmamaktadır.

Kalorifer Tesisatı Su Kaçağı

Merkezi Isıtma Sistemi Nedir ?

Merkezi ısıtma sistemi bulunan binalarda kullanılması mecbur olan sıcaklık hisse ölçer sistemi için maliklerin yöneticilere başvuruda bulunması gerekiyor. Peki, merkezi ısıtma sistemi faturasını kim öder?Merkezi sistemli binalarda hisse ölçer kullanımına geçmek için bireysel olarak müracaat yapılmıyor. Kullanıcıların bu sisteme geçmek için yöneticileri ile irtibata geçmesi gerekiyor. Merkezi ısıtma sistemi bulunan binalarda kullanılan sıcaklık hisse ölçer sistemi enerji tasarrufu sağlıyor. Pay ölçer sistemini kullanan merkezi ısıtmalı binalardaki hanelerde, yüzde 15 ile yüzde 40 içinde enerji tasarrufu sağlanıyor. Isı hisse ölçer, merkezi sistem ile ısınan binalarda her dairenin tüketimini bireysel olarak hesaplayan ve bu hesaplamalar doğrultusunda binaların sıcaklık giderinin adil halde paylaştırılmasını elde eden bir sayaç olarak karşımıza çıkıyor. Isı hisse ölçer dairenin yakıt bedelini belirlediği için faturasınıda kendi oranında kat maliklerinin ödemesi gerekiyor. Merkezi ısıtma Türkiye’de yaygın olarak tercih edilen ısınma biçimleri içinde yer alıyor. Özellikle kombi kullanımının yaygın olmadığı dönemlerde hemen hemen her binada karşılaşılan merkezi ısıtma sistemlerinin günümüzde de hala kullanıldığı pek fazlaca mesken bulunuyor. Bir kaynaktan alınan sıcaklık enerjisinin binanın her kısmına eşit bir halde dağıtılmasını elde eden bir ısınma çözümü olan merkezi ısıtma sistemleri şehirleşmenin yüksek olduğu alanlarda çoğunlukla tercih ediliyor. Hayli revaçta olan bu ısınma biçimi ile alakalı dört gözle beklenen bütün soruları sizler için yanıtladık! Merkezi ısıtma nelerdir, iyi mi çalışır, avantajları nedir şeklinde soruların yanıtı ve daha fazlası yazımızın devamında sizleri bekliyor.ile alakalı en fazlaca dört gözle beklenen sorulara değinmeden ilkin merkezi ısıtma sisteminin ne işe yaradığını açıklamaya çalışalım. Merkezi ısıtma nelerdir sorusuna kısaca; tek bir merkezde doğrusu kazandaki enerjinin dairelerde yer edinen radyatörlere eşit bir halde dağıtılmasını elde eden sistemdir gibi cevap verilebilir.

Bir kaynaktan alınan sıcaklık enerjisinin binanın her kısmına eşit bir halde yayılmasını elde eden merkezi ısıtma sistemleri bina içindeki bağımsız bölümlerin de bu sayede ısınmasını sağlar. Tüm apartman dairelerinde aynı sıcaklık ve ısı elde edilmesini elde eden bu sistem bilhassa site, apartman, amme binaları, oteller ve hastaneler şeklinde büyük binalarda sıkça tercih edilir.Merkezi ısıtma sistemi emek harcama prensibi de en fazlaca dört gözle beklenen konulardan biri. Merkezi ısıtma sistemlerinde tek bir merkezdeki doğrusu kazandaki enerji, dairelerde yer edinen radyatörlere sıcak su verir. Bu sayede radyatörlerin ısınır ve haliyle bu sıcaklık evin de ısınmasını sağlar. Merkezi ısıtma sistemi için lüzumlu 3 ana bileşen bulunur. İlki kullanılan akışkanı yöneten kazan ve ısıtıcıdır. Isıtılmış akışkanın dağıtımı için ise boru tesisatına ihtiyaç vardır. Merkezi sistem için lüzumlu son bileşen ise ısıyı ortam havasına geçirme etmeye yarayan radyatörlerdir. Isıyı ortama konveksiyon yoluyla ileten radyatörler çoğu zaman duvara monte edilir. Ancak radyatör kullanılmadan merkezi ısıtmanın gerçekleştiği senaryolar da mevcuttur. Bu senaryoda hususi borular zemin dibine gömülür ve bu sisteme de zeminden ısınma meydana getirilen merkezi ısıtma sistemleri ismi verilir.Merkezi ısıtma sistemi avantajlarından faydalanabilmek için yönetmeliğe dikkat edilmesi gerekir. Merkezi ısıtma satmaca paylaşımı mevzusu bu sistemin en büyük avantajlarından biridir. Gelen satmaca bütün daireler tarafınca ortak olarak ödendiği için doğalgaz maliyetinizi düşürür. Merkezi sistem kullanılan binalardaki dairelerde de ortam sıcaklığı istenilen ölçüde ayarlanabilir.

Kombi Su Kaçırıyor Sebepleri

Merkezi Sistem Olunca Fatura Çok Geliyor Mu ?

Bunun için sıcaklık hisse ölçer kullanılması gerekir. Merkezi ısıtma hisse ölçer ile ortamdaki sıcaklığı arzu ettiğiniz seviyeye getirebilir ve sıcaklık hisse ölçer termostatik vanayı ayarlayarak sıcak suyu kesebilirsiniz. Merkezi sistemler ısınma yönünden de avantaj sunar. Merkezi ısınma sistemleri ile bilhassa yüksek kattan oluşan binalardaki bireysel ısınmadan daha çok ısınma olanağı elde edersiniz. Merkezi ısıtma sisteminin kurulum maliyeti bireysel ısıtma sisteminden daha düşüktür. Merkezi sistemde ek olarak bütün ekipmanların bakım kolaylığı ve uzun ömürlü olması şeklinde muhtelif avantajları da bulunur.Merkezi ısıtma sistemleri avantajları olmasıyla birlikte dezavantajları da olan bir sistemdir. Merkezi ısıtma sistemleri dezavantajları denildiğinde akıllara evvela yeri ulaştığında bir avantaj da olabilen ortak satmaca mevzusu gelir. Çünkü dairelerini kullanmayan veya evde bulunmayan ev sahipleri de faturayı eşit oranda öder. Bu konum evde olunmayan durumlarda ev sahipleri için bir dezavantajdır. Yönetmeliğe müsait olmayan merkezi ısıtma sistemlerinde bereketlilik tam anlamıyla sağlanamadığından merkezi sistem bir avantaj olmaktan çıkar. Merkezi sistem ısıtma problemi yaşandığında bütün dairelerdeki sıcaklık akışı kesilir. Bu da bilhassa soğuk kış günlerinde negatif durumlar yaratabilir. Çeşitli sebeplerden dolayı her dairenin eşit halde ısınmaması da merkezi ısıtma sistemlerinin bir öteki dezavantajı olarak sayılabilir.

Merkezi ısıtma sistemlerinden dilek edilen bereketlilik sonucunu alabilmek için sistemin merkezi ısıtma yönetmeliğine müsait olması gerekir. Merkezi ısıtma sistemi kullanılan bir binada şayet alt kattakiler daha iyi üst kattakiler ise daha azca ısınıyorsa bu durumda yönetmelik yanlış halde uygulanmış demektir. Bazı bina sakinlerinin petek sayısını arttırmaları da tekrar dağılımın öteki dairelere daha azca bulunmasına niçin olacaktır. Bu yüzden eşit bir dağılım için her dairede eşit petek sayısı olmalıdır. Bir binada merkezi ısıtma sistemi bereketli bir halde çalışıyor, denilebilmesi için daire içerisindeki sıcaklığın 25 aşama olması uygundur. Merkezi ısıtma sistemlerinin amacı her daireye eşit sıcaklık yaymak olsa da bilhassa daire sayısı fazlaca olan apartmanlarda bu konum fazlaca güç haline gelmektedir. Merkezi ısıtma sistemi uygulanan binalarda kazan dairesinden evlere dağılan sıcak suyun ortama verdiği sıcaklık tesiri şimal ve cenup cephelerde değişkenlik göstermektedir. Merkezi ısıtma sistemlerinden avantaj elde edebilmek için en mühim noktaların başlangıcında bina yalıtımı gelir. Merkezi sistemin kurulumu veya işlemesi için öncelikli olarak bina yalıtımı yapılmalıdır. TS285 standartlarına bakılırsa izolasyon yapılacak bina için iklim, mevsim, güneş alma durumu, rüzgar, yağmur miktarı şeklinde kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Merkezi sistem ısıtma satmaca hesaplama için meydana getirilen toplam tüketim ve binanın toplam alanı temel alınarak aylık devre içi satmaca bedeli saptanabilir. Kömür kullanan sistemlerde ise alınan toplam kömür miktarının fiyatlandırması daire sayısına bölünerek satmaca hesabı yapılabilir.Merkezi ısıtma sistemine geçiş yapılabilmesi için ilk önce site veya apartman sakinleri içinde salt çoğunluğun oluşturulması gerekir. Çoğunluk sağlandıktan sonrasında ise karar defteri için yöneticinin imza beyannamesi ve bir satmaca ile doğalgaz (kullanılacaksa) firmasına gidilerek abonelik açtırılması gerekir. Bir binaya merkezi sistem bağlantısı yapılmadan ilkin ise yetkili şirketin mühendisleri binada lüzumlu ölçümleri ve incelemeleri yaparlar. Gerekli kontrollerin peşinden merkezi sistem kurulumu gerçekleştirilir.Merkezi ısıtma, bir kaynaktan alınan ısı enerjisinin binanın her bölümüne eşit bir şekilde dağıtılmasını sağlayan bir sistemdir. Bina içerisindeki bağımsız bölümler de bu sayede ısınabilir. Merkezden borular aracılığıyla alınan sıcak su ve buhar, ısıtılması amaçlanan alanlara yönlendirilmektedir. Merkezi ısıtma sistemi Türkiye’de halen fazlaca yaygın bir ısıtma biçimidir.

Popülerlik ve kullanım sıklığı açısından yerini kombilere yitirmiş olsa da halen pek fazlaca pozitif yanları yardımıyla çoğunlukla tercih edilmeye devam edilmektedir. Bu nedenledir ki halen gündemde olan sorulardan biridir. Merkezi ısıtma sistemi nelerdir ? Merkezi ısıtma sisteminde en mühim noktalardan biri de sıcaklık yalıtımıdır. Merkezi sistemde bina yalıtımının önemi nelerdir ? Sorusu yalıtımı düşünenlerin çoğunlukla sordurulmuş olduğu bir sorudur. Merkezi sistemde bina yalıtımının en mühim pozitif yanları sıcaklık kaybını önlemesiyle fazlaca daha düşük ısılarda doğrusu fazlaca daha azca kömür kullanımıyla daha fazlaca ısınacak olmanız. Bu da sizin ekonominize fazlaca büyük katkı sağlayacaktır. Merkezi ısıtma sistemi nelerdir? Sorusuna verilecek en kolay yanıt bütün dairelerin eşit halde ısınabildiği sistem denilebilir. Bundan dolayı binanın tüm dairelerinde aynı sıcaklığa haiz olmak kaçınılmazdır hele de bina arasında ve haricinde yapılanmış olan sıcaklık izolasyon sistemi varsa fazlaca daha başarıya ulaşmış sonuçlar elde edilecektir. Yani temel mantık şudur binanın her bir noktasına bir merkezden yayılan borular yardımıyla sıcak suyun aktarılmasıdır. Merkezi sistemin emek harcama prensibi fazlaca basittir. Ana mantık kazandaki enerjinin dairelerde bulunan radyatörlere sıcak suyu aktarması ve dolaysıyla da bu ısının eve yayılması gibi olmaktadır. Fazladan işleme gereksinim duyulmaması da evlerin ısınması açısından büyük kolaylık ve rahatlıktır. Tüm bunların yanı sıra büyük bir su tasarrufunda bulunulması da ek olarak keyiflidir. Sistem içinde ki sürekli akış döngüsü yardımıyla boru ve kazan içindeki su ısınarak devamlı dolaşmaktadır. Bu müthiş bir tutum sağlamaktadır. Merkezi ısıtma sistemi ancak kömür ile değil doğalgaz ile de çalışabilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara