Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği

Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği

Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği aslında günümüz merkezi ısıtması, büyük tesislerde, işyerlerinde veya ortak alanlarda petek kullanıldıktan sonra hem konforlu ısıtmaya çok düşkün hem de daha modern. Desteklenmek elbette etkilidir, ancak çoğu durumda desteklenmemenin önemli dezavantajları vardır.

Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği

Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği

Merkezi bir sistemin bir bölgeyi tek noktadan sağlayabileceğini herkes bilir. Bu, evimizde kullandığımız gibi bir kombinasyon cihazıdır. Odanın büyüklüğüne göre birçok yönden değişiklik gösteren bu merkezi ısıtma sisteminde yaşanan olumsuzluklar, tüm noktaların etkilenmesini sağlayan tek bir noktadan kaynaklanmaktadır.

Bunu “Nedir?” gibi bir soruyla daha iyi anlamaya çalışıyorsanız, makaleyi daha fazla okuyarak soruya daha iyi cevap alabilirsiniz.Herkes, ısıyı dağıtmak için sürekli bir su döngüsü sürecinin gerekli olduğunu bilir. Elbette bu işlem sırasında petekte bakteri ve kir aynı anda çoğalır.

Tarağa ne tür kir bulaşacağını bilmiyorum. Bunu yapmak, combo veya tarağı temizlemeyi ihmal ederek combo’nun sürekli bozulmasına neden olabilir. Kazanın içinde bulunan bakteriler genellikle merkezi sistemin tek bir ayarında çalışır ve sirkülasyon suyunun evin veya işyerinin ısınmasını sağladığı noktanın içi zamanla çamurlanır. Ya lavaboyu tabana koyun ya da tarağın tüm iç yüzeyini kaplayın, bu da combo’nun sunduğundan daha düşük bir sıcaklık ayarına neden olur.

Tıkanıklık Açma

Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği Nedir?

Bu durumda petek temizliği yapılması gerekir. Merkez fabrikayı temizleyen makine mühendislerinin sayısı çok azdır. Tipik bir kurulumcu, merkezi sistemin tam bir temizliğini ve bakımını yapmak için gerekli makineye sahip değildir.

Yerden ısıtmada bakteri ve kir yaygındır. Sistemin sirkülasyonu sırasında her bölgeye ulaşan kirli su borudan uzaklaştırılmalıdır. noktanın hepsinin tek bir noktaya bağlı olduğu ve bu alanın çok geniş bir alanı kapladığı düşünülürse işimizin ne kadar zor olduğunu görebiliriz. Fakat biz iyi bir firma olarak bu tarz zorluklar ile daha fazla uğraşmadan kırılma ve parçalama işlemi yapılarak uygulanan merkezi sistem temizliğine bir son verip son derece iddaalı olarak hiçbir noktaya tek bir zarar bir vermeden temizlenmesini sağlıyoruz. Nasıl mı? Tabi kullanmış olduğumuz petek temizleme solüsyonları sayesinde.

Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği Ersoylar Tesisat

Bir nevi ilaç özelliği gösteren bu solüsyonları Türkiye`ye getirerek hizmete sunan ve müşterilerimiz ile tanışmasını sağlayan ilk firma biziz. Özel olarak ithal edilerek getirilen bu ürünler sayesinde artık çok daha kolay bir temizleme işlemine şahit olacaksınız. Kombinizden suyun giriş çıkışının yapıldığı noktaya bağlanan petek temizleme cihazları ulaşması gereken bölgenin büyüklüğüne göre belli miktarda ayarlanan temizleyici kimyasallar ile başlayan işlemler tüm peteklerin içerisinde biriken pisliklerin yapıştığı yerden sökülme işleminin gerçekleşmesi ile son verilir.

Genellikle 1 saat yada çok daha büyük noktalar da 2 saat süren bu işlemler kombi temizliği yapıldıktan sonra önemli olan bu pis suyun içeride bırakılmamasıdır. Hem pis suyun hem de kullanılan kimyasalların tamamının dışarı alınması ve tekrar temiz suyun verilmesi seçtiğiniz tesisatçının iyi bir firma olduğunun en iyi göstergesi olduğunu bildiğimiz ve bizim de her zaman ilk amacımızın bu olduğu için temizleme işleminin başından sonuna kadar en sağlıklı uygulamalar yapılır.

Su Kaçağını Termal Kamerayla Görüntüleyen Tesisatçı

Su Kaçağını Termal Kamerayla Görüntüleyen Tesisatçı

Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği 2022

Eski yöntemler de son derece zor ve gerektiğinden fazla sorun yaratan bir işlem olması nedeniyle birçok kişinin uygulatmak istemediği bu işlemler kombinizin de sağlıksız çalışmasına neden olacağını bile bile artık sürekli şikayet almak bir durum içerisinde kalmadan bizleri arayın merkezi sistem temizliğimiz de en iyi hizmetlerimizden yararlanın.

Uzun süre kullanılan merkezi ısıtma petek temizliği daire bazlı değil, binanın tamamına uygulanması gereken bir temizlik işlemidir. Su kireci açığa çıktığı zaman, ilk ısıyı gördüğü yere yapışır. Bu nedenle ilk ısıyı gördüğü yer kazan olacağı için, önce kazanın içerisinde kireçleme görülür. Kireç borularda ilerleyerek, en rahat yere oturur. Borulardan çıktığı zaman en rahat yer, kalorifer peteklerinin içerisidir. Ağır olan partiküller (kireç parçaları) radyatörün tabanına çöker. Dönüş hattının boru çeperinde daralma meydana geleceği için, gidiş hattı sıcak dönüş hattı soğuk olur. Radyatörün üstünden gelen sıcak su, aşağı inerek soğur, Bu nedenle merkezi ısıtma sistemlerinde mutlaka kazan temizliği yapılmalıdır.

Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği Fiyatları

Ersoylar Tesisat olarak kullandığımız kimyasal ile temizleme esnasında yaptığı şey, petekleri temizlerken aynı zamanda kazanın çeperine yapışan kireçleri de temizlemektir. Kombilerde bakım dediğimiz mevzuda aynı kireçlenme durumu kombinin eşanjöründe gerçekleşir. En çok ısıya maruz kalan eşanjör olduğu için, temizlik esnasında mutlaka kombi eşanjörünün kireçlerden arındırılması gerekir.

Merkezi sistemlerde daire bazlı çalışma yapıldığı takdirde, sadece o dairenin temizliğini yapmış olursunuz. Diyelim ki 10 daireli bir apartmanda 5 daire, peteklerini temizletti. Merkezi ısıtma sistemi devreye girdiği anda geriye kalan 5 dairenin radyatörlerinin içinde bulunan kireç ve kazanın içerisinde bulunan kireç, temizlik yapılan radyatörlerin içerisine doğru ilerler.

Yapılan petek temizliği çalışmaları boş yere yapılmış olur. Temizlik yapılmayan dairelerdeki kireç hareket ederek boş olan yani temizliği yapılmış dairelerdeki peteklerin içerisine doğru hareket eder. Merkezi ısıtma sisteminde iyon kayması denen olay yukarıdaki ile aynıdır. İyonlar kirli tarağı terk eder ve iyon değişimi ile temizlenen radyatöre geçer. Bu nedenle merkezi sistem merkezi temizlik gerektirir. Pompa çarkı daraldıkça pompanın da temizlenmesi gerekir.

Kalorifer Tesisatı Nasıl Temizlenir

Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği Nasıl Yapılır?

Ersoylar tesisatlarımız mekanik olarak kombi temizliği, yerden ısıtma temizliği ve kalorifer petek temizliği sağlamaktadır. Radyatörleri petek temizleyiciler ve tesisat sistemlerimizde de kullanılan makineler ile temizliyoruz.

Yılların tecrübesi ve en son sistem teknolojisinin kullanımı sayesinde petek temizliği ile uğraşan tesisatçılardan oluşan bir ekip İstanbul’un tüm semtlerine hizmet vermektedir. Verimli ısıtma ve yakıt maliyetinde azalma yaşamak istiyorsanız, istenilen ısıtma kalitesine ulaşmak için merkezi sistem tesisatını temizleyebilir ve ustayı arayabilirsiniz.
merkezi ısıtmanın enerji kaynağı doğal gaz, katı yakıt veya akaryakıttır. Ancak kazan kullanılan yakıtın cinsine göre kullanılmalıdır. Merkezi ısıtma kazanlıdır. Kazan içerisindeki su uygun bir enerji kaynağı ile ısıtılır. Tüm binaya veya şantiyeye verilen su, petekleri ısıtır.

kazan, binanın ısı ihtiyacı hesaplandıktan sonra seçilir. Hesaplamanın dışında küçük bir kazan kullanırsanız, kazan dairesine yakın daire ısıtılır, ancak uzaktaki daire ısınmaz. Büyük kazan kullanılması durumunda ise, gereksiz enerji sarfiyatı olur ve faturaların yüksek gelmesine neden olur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara