Parkeler Kabarmaya Başladı! Sebebi Ne Olabilir?

Parkeler Kabarmaya Başladı! Sebebi Ne Olabilir?

Parke bir çok yerde kullanılan bir üründür. Kolayca montaj edilebilir olmasından gerek ki ülkemizde kullanımı fazlasıyla yaygındır. Parkeler Kabarmaya Başladı! Sebebi Ne Olabilir? gibi sorularda oldukça yaygındır. Bu durumun asıl kaynağı genel olarak parke altı su kaçağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere su her zaman yolunu bulur ve yayılır. Parke altında da bir su kaçağı olması halinde direkt olarak parkenin kabarmasına ve şişmesine sebebiyet vermektedir.

Parkenin kabarma ve şişme seviyesi su kaçağının boyutuna göre değişmektedir. Şişme ve kabarmadan önce parkelerin arasında boşluklar meydana gelebilmektedir. Parkelerin zamanla birbirinden ayrılmasından kaynaklı olarak su kaçağı zaman içerisinde daha fazla alana yayılmaktadır. Daha da fazla yayılan su parkelerin büyük derecede zarar görmesine sebebiyet verebilmektedir. Parkelerin şişme nedenleri arasında şu sebepleri sıralayabiliriz;

  •  Nemlenme ve rutubet,
  •  Kalitesiz parke kullanımı,
  •  Parkenin döşendiği zeminde ıslaklık oluşması,
  •  Su sızıntısı, ıslaklık

Parkeler Kabarmaya Başladı! Sebebi Ne Olabilir? İstanbul

Laminat parke altında olup biten su kaçağı sorunlarını belirlemek maksadıyla su kaçağı tespiti ekibimiz ilerlemiş dinleme cihazlarını kullanmaktadır. Bu cihazlar, döşem test edilirken ekibimiz tarafınca dinleme yapılarak kaçağın oluştuğu bölge parke noktasal su kaçağı tespiti işlemi yapılır. Herhangi tek mekanda boru patlağı oluştuğu zaman çoğu vakit alt kata su akmaya başlar. Kimi durumlarda ise yerden parke altından yada fayans altından su çıkabilir. Bu durumlar da tespit cihazlarımızla ve bilirkişi personelimizle kırmadan noktasal olarak kaçağın yerini tespit ediyoruz. Parke altındaki su kaçaklarını kırmadan tespit eden ve gerekli tamirat işlemini minimum harcamayla ortama getiren firmamız İstanbul’un her bölgesine hizmet vermektedir. Şayet sizde parke altındaki su kaçaklarını saptamak istiyorsanız güvenli firmalardan birini tercih edin. Temasları halinde tüm parke benzerleri suyu emerek şişme eğilimindedir. Suya ve neme maruz kalmış olarak şişen parkelerin hacimlerinde olup biten artış da parkelerin bulundukları yere sığamamasına, dolayısıyla yukarıya gerçek devinim ederek kabarmalarına niçin olur.

Bu sebeple parkelerin kabarmalarının engellenmesi maksadıyla bu mamüllerin birinci evvel su ve nemden korunmaları gerekir. Konutlarda ve meslek yerlerinde sık kullanılan parkeler, zaman içerisinde farklı sebeplerden dolayı yapısal değişikliklere maruz kalabiliyor. Parkelerin altında mevcut ısıyı ve sesi izole eden mamüller nedeni ile akustik cihazlarımızın bizlere verdiği değerler diğeri yerlere nazaran en az seviyededir. Bu nedenle, parke altındaki kaçak suyun tespitini gerçekleştirmek maksadıyla diğeri cihazların kullanılması şarttır. Parkelerin / seramiklerin altından geçen su tesisatı borularında oluşabilecek en ufak tek su kaçağı nedeni ile parkelerin kabarması sık görülen tek vaziyet. Bu nedenle, parkelerin kabarmasında, kokmasın da yada yumuşamasındaki niçin su kaçakları olabilir. Parkelerin kabarması ise umumi anlamda sık görülen tek vaziyet. Genelde süpürgelik diplerinden yumuşayarak nemin ilerlediğini bulan konuk sahipleri, parkelerin aralarındaki renklerin değiştiğinden ve sık sık kabardığından yakınma eder. Parkelere basıldığında gelen su sesleri, kararmalar ve aralarındaki küfler, su kaçaklarının en popüler belirtileridir. Su kaçaklarının tespiti mevzusunda hizmet veren firmamız, deneyimli döşem kadrosu ile parkenin altındaki kaçağı cihazlar desteğiyle ulaşır.

Parkeler Kabarmaya Başladı! Sebebi Ne Olabilir? Firma

Parkelerin altında konumlandırılan strafor, köpük çeşit biçimde yalıtım malzemeleri nedeni ile su kaçaklarının tespitini gerçekleştirmek fazlaca zor olsa da, deneyimli tesisatçılar maksadıyla katiyen değildir. Akustik cihazların sound vermesini durdurabilecek yalıtım malzemelerin altındaki su kaçaklarını termal kameralar ile buluyoruz. Parke üzerinde ıslanma, küflenme yada kabarma çeşit biçimde emareler aslına bakarsan bizlere su kaçağının yer aldığını gösterse de, cihazlarımız ile su kaçağının yerini mutlaka tespit ederiz. Akustik dinleme cihazımız ile oldukça net tek halde su kaçağının sesini dinleriz ve termal kamera ile arkasından teste saf olarak tutarız. Termal kameraların fiyatının yüksek olması ve her şirketin bu aleti kullanmaması nedeni ile su kaçakları parke altında tespit edilemeyebiliyor. Termal kamera ile parkenin içerisindeki patlak döşem borusunu test eden servis hizmetimiz ile döşem borularınızdaki kırık yada çatlakları tespit ediyoruz. Termal kamera üzerinde gözüken al noktalar, su kaçağının olduğu yeri bize net olarak gösterdiği maksadıyla yanılma oranı olmaksızın, en az alanda su kaçağını meydana çıkarıyoruz. Titiz personellerimiz, su kaçağı tamiratı bittikten sonrasında tadilat ortama getirilen bölgeyi pak bırakarak, 1-2 saat içerisinde işlemlerini bitirmektedir. Laminat parke su basmasına maruz kalmış olduğu şartlarda birinci yapılması gereken, süpürgeliklerin sökülmesidir. Su laminat parkenin tek numaralı hasımı olduğu icin düşük ve orta seviyedeki parkeler çoğu vakit tekrar kullanılamaz duruma yetişir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara