Petek Temizliği

kalorifer
0

Kullanılan suyun durumuna, sıcaklığı ve bakım süresine bağlı olarak, çamurlaşma, kireçlenme ve balçıklaşma olarak sistemlerinizde, eskisi gibi ısınmamaya ve daha çok fatura ödeyip daha az ısınma gibi problemlere neden olabilir. Kalite düzeyi düşük peteklerle birlikte periyodik bakımda yaptırılmayan petekler, içerden çürümelere de neden olarak sıklıkla problemlerle karşılaşmanıza sebebiyet verebilir. Genel olarak bu problemi anlayabileceğiniz iki yöntem vardır.

İlk günlerdeki gibi ısınamamanız ve peteklerin üst tarafı sıcakken alt tarafının soğuk kalması veya bunun tam tersi şeklinde. Kış aylarında daha çok piyasaya çıkan bu sorun, her yıl olmasa bile tesisatlarınızın kalitesine göre en az iki senede bir periyodik bakım yaptırmanız sizlerin faydasına olacaktır. Bazı durumlarda ise kullanıcılar peteklerin havasını alarak, daha iyi ısıttığını düşünerek çözüm üretmektedirler. Fakat bu kısa vadeli çözüm olmakla birlikte temizlik yararına pek bir faydası olacak hamle değildir.

Kalorifer tesisatlarımız özellikle kış aylarına girerken, tekrar yaşam alanımıza soktuğumuz aylarca belki hiç kapatmadan kullandığımız ısınma araçlarımızdan birisidir. Kombi, petekler ve buna bağlı kombi tesisatı ise kış aylarında aralıksız çalışmasına rağmen, temizliği konusunda pek bir müdahale yapılmamaktadır. Çalışma sistemi olarak, kombi içinden çıkan sıcak suyun petekler arası hava dolaşımı yapmasıyla ısıtma işlemi gerçekleşir fakat zaman bu tesisat içinde oluşan maddeler bunun önüne geçerek daha çok yakıt harcayarak daha az ısıtmaya başlayacaktır. Bu yüzdendir ki petek temizliği oldukça önemli bir ihtiyaç olmakla birlikte genel olarak sorun çıkarmadığı sürece pek ev sahipleri tarafından önemsenmemektedir.
blank

 

 

Petek Temizliği Ne Zaman Yapılmalıdır?

Uzun uzun maddeler sıralayıp sizlerin başını ağrıtmak istememekle birlikte, bazen farkında varmadan birçok sorunu yaşamamıza rağmen fark edemeyeceğimiz bazı problemler olabilir. Birkaç madde ile bunları açıklamamız gerekirse şu şekilde sıralandırabiliriz;

–          Petekleriniz iki yıl veya daha uzun süredir periyodik bakıma girmediyse,

–          Peteklerinizin yarısı ısınıp diğer yarısı soğuk kalıyorsa,

–          Kireçlenmeye bağlı sürekli problem çıkarıyorsa,

–          Geç ısınma sorunları yaşıyorsanız,

–          Petek vanalarından temiz su yerine, rengi biraz daha farklı, paslı su akıyorsa,

–          Havasını almanıza rağmen herhangi bir gelişme gösteremiyorsa,

–          Kombi ayarınızı eskiye oranla daha çok artırmanıza rağmen hala aynı verimle ısı alamıyorsanız,

–          Artık daha az yakıp, tasarruf modunda kombi ve peteklerinizi kullanmak istiyorsanız.

 

Eğer sizlerde bu maddelerden bir veya birkaçının sizlerin sorununa yakın olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bu konuda profesyonel ekipleri ve gerekli teknolojik ekipmanları olan bir firma olan Ersoylar Tesisat ile irtibat telefonlarından gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Petek Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle her elinde cihaz olan firmalara güvenmemeli, bu işin ehli ve bu konuda gerekli referansları gösterebilecek kişilerle çalışmanız, ileride hüsran yaşamamanız adına alabileceğiniz ufak önlemlerden birisidir. Ersoylar Tesisat olarak kulaktan duyma bilgilerle değil, bu konuda tecrübeli ustalarımızla beraber bu işlemleri gerçekleştiriyoruz. Masraftan kaçınmayarak en kaliteli kimyasal ilaçlar ve petek temizleme cihazlarımızla sorunlarınıza müdahale ediyoruz. Peteklerinizin daha sağlıklı ve ekonomik çalışması adına, periyodik bakımlarını yaptırmalı, sorun çıkarmasını beklememelisiniz. Tüm bu petek ve kombi tesisat temizliğiniz gerçekleştirilirken herhangi bir zarar verilmemesine dikkat edilmesinde fayda olacaktır. Bu konuda kesinlikle kurumsal firmalarla çalışmanız, ileride daha büyük sorunlarla karşılaşmanızın önüne geçecektir. İlk günkü gibi kombi tesisatlarınızın işlevini yapması ve ekstra faturaların önüne geçmeniz adına ufak masraflardan kaçınmamalı sisteminizin çürüyüp, çatlaklar oluşmasının önüne geçmelisiniz.

Tesisat içerisi temiz su ile yıkanmakla birlikte, tahmini olarak bu işlemler 60-75 dakika arası sürebilmektedir. Oluşan tortu ve muhtemelen çamurlaşmanın ortadan kalkması adına özel cihazlarla kimyasal maddeler enjekte edilerek kesin ve kalıcı çözüm ortaya çıkmaktadır. Petek temizliği ve kombi bakımı hafife alınmaması gereken bir işlem olmakla birlikte ucuz kimyasal ilaçlar ve her elinde petek temizleme cihazı olan kişilere güvenilmemeli, etkili ve kesin çözüm için, kurumsal firmalardan destek alınmalıdır. Eğer sizlerde soğuk kış aylarında bu mağduriyetinizi ikiye katlamamak ve cebinizden hem yakıt için hem de kalitesiz tesisatçılara boş yere masraf yapmak istemiyorsanız bu konuda gerekli araştırmaları yapıp, daha sonra bu konudaki uzman kişileri seçmeniz hem kısa hem de uzun vadede cebinizi rahatlatacaktır.

1 Bilgi Talebi

    • blank
      Reyhan

      Evim çok kötü kokuyor, mutfak giderinden mutfak dolabının içerisine sürekli su geliyor ve dolabın suntaları şişti. Giderle alakalı olarak müdahale ediyorsanız benimle lütfen iletişime geçin.

Bilgi Talep Edin!

Call Now ButtonŞİMDİ ARA