Pis Su Kaçağı Tespiti

Pis Su Kaçağı Tespiti

Pis Su Kaçağı Tespiti Su kaçağı tespiti ikiye ayrılmaktadır. Pis su kaçağı tespiti ve atık su kaçağı tespiti icra eden firmaların sayısı fazlaca fazlalaşmıştır. Firmamız Tesisat olarak kirli su kaçak tespitini kameralı cihazlarla noktasal olarak tespiti yapılmaktadır. Bunlar pak su hattındaki su sızıntısı veya kaçağı ve kirli su hattındaki su sızıntısı yada kaçağı. Temiz su tesisatındaki sızıntı da kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar; sıcak su hattındaki sızıntı yada kaçak ve soğuk su hattındaki sızıntı veya kaçak.

Tüm bu ayrımların teknik birtakım nedenleri de vardır. Hepsi için ayrı aygıt ve ekipman kullanılmaktadır. Su kaçağı tespiti başlıklı yazımızda bu mevzuya ayrıntılı bir halde değinmeye çalışmıştık. Gider borusunda su kaçağı bulma, pak su borularında sızıntı veya yeri belli olmayan su kaçağı çeşitleri ve buna paralel olarak uygulanan yöntemler vardır. Atık su borularında yada sizin bildiğiniz adıyla masraf borularında oluşan su kaçakları o şekildeki birden bire oluşmaz. Gider borusu kaçağıyla, pak su kaçağı gözle ayırt edilemeyecek halde birbirine benzer.

Bu mevzuda meydana getirilen en büyük hatalardan biri; tavandan akan kirli su kokusuz berrak bir halde geldiği için, pak su borusu patlamış zannedilmesidir. Temiz suya benzemesini sebebine gelirsek; betonun arasında biriken kirli suyun, alt kata geçmeden ilkin tabla betonu tarafınca filtre benzer biçimde bir süzgeçten geçirilmesidir. Bunu tecrübe etmek dilerseniz bir toprağın altını kazabilirsiniz.

Pis Su Kaçağı Tespiti

Pis Su Kaçağı Tespiti

Pis Su Kaçağı Tespiti İstanbul

Pis suyu bu toprağın üstüne döktükten sonrasında bir müddet beklediğinizde toprağın emdiği suyun alt yandan pak bir halde çıktığını görebilirsiniz. Gider borusunda ortaya çıkan su kaçağı en iyi halde ayırt edebilmek için, alt kata damlayan suyun devamlı mi yoksa aralıklarla mı damladığını bilmeniz gerekmektedir. Tespit esnasında herhangi kırma dökme yapılmamaktadır ve ancak kameralı cihazlarla çalışılmaktadır. Evinizin banyosunda meydana gelmiş olan pimaş çatlağında haberiniz yok ve pimaşta oluşan çatlak zaman içinde alt komşunuza kirli su akıtmaya başlamaktadır.

Haberiniz komşunuz size söyleyene kadar bilincinde değilsiniz. Bu vaziyet karşısında ne yapacağınızı bilmiyorsunuz ve canınız sıkılmaktadır. Alt kata bazı zamanlar su kaçağı oluyor, bir akıp bir kesiliyorsa; bu kaçak atık su masraf borusunda oluşmuş bir kaçaktır. Pis su giderlerindeki bir sızıntının tespiti, pak su hattındaki bir sızıntının tespiti kadar rahat ve net değildir ne yazık ki. Kullanılan cihazlarda da, metodda da farklılıklar vardır. Temiz su kaçağında olduğu benzer biçimde termal kamera, akustik dinleme aleti benzer biçimde aletler yerine pimaş içi görüntüleme robotu kullanılmaktadır.

Bazı problemler dinleme aleti ile tespit edilse de genel anlamda pimaş içi görüntüleme robotu kullanılmaktadır. Tabi, kullanılacak aygıt ve metod, probleminin olduğu bölgeye ve masraf borusunun çapına bağlı olarak değişmektedir. Bazen duvarlarda oluşan nemlenmeler, zaman zaman küf atan tavanlar, zaman zaman de muhtelif yerlerden sızan yada damlayan sular, kaçağın habercisi olabilir.

Pis Su Kaçağı Tespiti Ustası

Pis Su Kaçağı Tespiti giderlerindeki sızıntı veya kaçak masraf borularında oluşan herhangi bir çatlak yada yarılmadan kaynaklanmaktadır. Bu çatlaklar yada yarılmalar kullanılan malzemeden ısı değişimlerine kadar bir oldukca çeşitli sebepten ötürü olabilmektedir. O nedenle tesisatlar da kullanmış olduğumuz malzemenin kalitesi oldukca ehemmiyet kazanmaktadır. Bugüne kadar bulamadığımız su kaçağı yoktur. Ustalarımız kaçağı bulduklarında size de gösterecekler ve tamiri için size bir karşılık söyleyeceklerdir.

Sizin kabul etme durumunuza bakılırsa tadilat aşamasına geçilecektir. Yaptığımız tadilatlarda 1 yada 2 kale bodur kırılması halinde fayansçı getirtemeyiz. Sadece tesisat onarımı yapılır ve size teslim edilir. Ancak tamir işi 1 günlük yada yarım günlük bir iş ise, buna fayansçı getirerek işin tek elden bitmesini sağlarız. Bugüne kadar yaptığımız bütün işlerde fayans mevzusunun hassasiyetini gördüğümüzden 1 – 2 karoyu tesisatçı da koyar mantığını kabul etmedik. Sonuçta her işin bir ustası olur ve ustası kendi işini yaparsa oldukca daha kaliteli ve içinize sinen bir iş olur.

Yüzde yüz garantili olmasa da su sızıntısı noktasal olarak tespit edilebilmektedir. Sorunun olduğu bölgedeki bir fayanslık alan kırılarak sızıntının olduğu nokta kesilip, yerine sağlam bir parça ile değiştirilerek kaynaklanmaktadır. Tüm işler kısa zamanda tamamlanabilmektedir. Aksi biçimde daha sonra başımıza gelecekler ile yüzü astarını fazlasıyla geçecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara