TESİSATÇI TALEP ET

Su Kaçağı | Petek Temizliği

Robotla Tıkanıklık Açma | Kombi Petek Temizliği Acil Su kaçağı ve tıkanıklık açma için %100 garantili hizmet...

Ersoylar Tesisat, İstanbul genelinde su kaçağı tespiti, tıkalı gider açma, petek temizliği ve kombi bakım tamir servisi konularında profesyonel olarak garantili hizmet vermektedir. Siz de bizleri tercih ederek su tesisatçı bulma kolaylığu ile uygun fiyat garantisini kaçırmamış olursunuz.

Plastik Su Borusu Tamiri

İçeriği Puanla

Plastik Su Borusu Tamiri Herkesin evinde, iş yerinde başına olmadık anda su borusu kazası gelebilir. Bazen yanlışlıkla incinen musluk, ara sıra de yapılmaya çalışılırken bozulan tesisatla. Bir de asla hesapta yokken, hiç bir şey yapılmadığı biçimde patlayan borular vardır. Su borusu delinmesi kendi haline olası olabilen bir arızadır. Bu vaziyet su kaçağı içinde da en oldukca kafa karıştıran sorun olmaya devam edecek şeklinde görünüyor. Bir boruya dokunmadan delinir mi diye sorduğumuzda herkesten alınacak cevap; delinmez olacaktır.

Plastik Su Borusu Tamiri

Plastik Su Borusu Tamiri

Ancak sık rastlanmasa da boru kendiliğinden delinir. Peki, fakat bu nasıl olabilir? Demir borularda zaman içinde korozyondan ötürü su borusunda çürüme, kireçlenme ve erozyon meydana gelir. Galvaniz ve demir boruda bunun olması normal. Ancak plastik boruda delik nasıl olur, her insanın oldukca merak etmiş olduğu bir durumdur. Aslında plastik su borusunda delik olmaz.

Plastik boruda delik denilen şey, çatlak bir yerden suyun sızması durumudur. Bir boruda delik oluşabilmesi için, matkap ile delik delmek yahut sivri bir şeyle boruya darbe yapmış olup delik açmak gerekir. Su tesisatlarında olan ise borunun basınca dayanamayarak yada almış olduğu bir darbe ile çatlaması durumudur. Zaten yarılan plastik su borusu, tek bir noktadan değil de çatlağın borudaki uzantısı kadar su çıkaracağından borunun kendiliğinden çatladığı belli olur. Özetle patlayan su borusu deliği ayrı, çatlama ayrıdır.

Su borusu deliği kapatmanın muhtelif şekilleri vardır. Şu an piyasada en oldukca tutulan metot, kaçak onarım kimyasalı ile tamir yapmaktır. Kırmadan boru deliği onarımı elde eden bu sıvılar; çatlakların, deliklerin tamamen fokurdamasını sağlamaktadır. Su kaçağının yerini bilmiyorsanız, onarım kimyasalı tam size bakılırsa. Kaçak arama aleti ile borudaki deliği aramak yerine, direk onarmak daha kolaydır. Maddi anlamda hesaplandığında su kaçağı tespiti borunun tamiri ve incinen zeminin fayansı, parkesi kaçak onarım sıvısının fiyatının iki katıdır. Bu sebeple de oldukca tercih edilir. Diğer metot ise boruya dışarıdan tamir yapmaktır.

Plastik Su Borusu Tamiri İstanbul

Delik olan yeri kaynakla eritilerek deliği kapatmak asla sıhhatli bir iş olmaz. Kesinlikle öneri edilmeyen bu metot, usta biri tarafınca da imkansız yapılmaz. Bu metot suyun sızmasını sadece birkaç gün engelleyebilir, hatta ara sıra birkaç saat sonrasında yeniden kaçırma olur. Plastik su borusu kaynak meydana getirilen ek yerinden kesildiğinde, iki boru sanki tek parçaymış şeklinde görünür makinenin ısıttığı borular sanki beraber dökülmüş şeklinde olur. Bir kaynağın kaçırıp kaçırmayacağı iki borunun bir tüm olmasından anlaşılır.

Bütünleşme olmasının da belli kriterleri vardır. Mesela kaygan olan borular, tozlu, kirli bölgeler kaynak sırasında tam kaynamaz, ileride kaynaktan kaçırır. Makinenin oldukca ısınması halinde boru fazla erir ve kavrulur. Daha sonrasında o kaynak yeri çatlar, yarılır. Az ısınması halinde ise iki boru tam erimediği için tek parça haline gelemez ve aradan su sızabilir. Bazen de su boruları aşırı basınca dayanamayarak kaçırabilir. Borular muntazam kesilmediği vakit da kaçağa sebep olur. Testere ile boru kesme yapıldığında boru ağızları çapaklı kalır.

Plastik boru makası kullanarak yamuk doğranan boru da doğranan borunun uzun tarafı boruyu kaynatırken tam oturmasına mani olur ve cevabında da patlayan boruyu onarım etmek zorunda kalınır. Dairelerde yaşanmış olan su boruları deliklerini cihazla gören Ersoylar Tesisat hizmetlerinden memnun kalacağınızı güvence ediyoruz. Çözüme, işinin ehli, teknolojik cihazlarla çalışan tesisatçı ustalarla yürümeniz için bizler hep varız.

Su Borusu Deliği Nasıl Kapatılır? Yaşam alanlarımızda devamlı kullandığımız su tesisat borularında ara sıra problemler yaşanmaktadır. Bu problemler ara sıra hata ile ara sıra de bir tamirat ondan sonra ortaya çıkabilir. Bununla beraber ara sıra de hiç bir niçin yokken su borusu patlayabilir. Su borusu deliği nasıl kapatılır, sorusu devamlı araştırılan bir konudur. Bunun için birtakım önemleler alınmalı ve en kısa müddette bir cihazlı tesisatçı çağırılmalıdır.

Plastik Su Borusu Tamiri Nasıl Yapılır?

Su borusu delinmesi ara sıra herhangi bir niçin olmadan kendiliğinden de oluşabilir. Özellikle eski binaların tesisatları demir ve galvaniz borulardan oluşmaktadır. Bu borularda patlak olması sık yaşanmış olan sorunlardandır. Bunun nedeni zaman içinde bu tip borularda oluşan korozyon, erozyon, çürüme yahut kireçlenme şeklinde sebepler olabilir.

Plastik su borularında ise kırılmalardan ötürü su borusu patlakları oluşabilir. Kırık olan bu borudan su sızıntısı meydana gelir. Plastik borularda oluşan patlaklar çoğu zaman alınan darbeler kararı yahut matkap şeklinde delici bir aletin boruya zarar vermesi ile oluşur. Plastik borulardaki su sızıntıları ile demir borulardaki su sızıntıları değişik özellikler taşırlar.

Su borusu delindiğinde ilk yapılması ihtiyaç duyulan su vanasının kapatılması gerekir. Su borularındaki patlaklar muhtelif sebeplere bağlı olarak oluşabilir. Evde meydana getirilen tadilatlarda, duşa kabin montajı esnasında, dolap montajı esnasında matkabın fayans arkasındaki su borusunu delmesi kararı oluşabilir. Bu şeklinde durumlarda duvardan fışkıran suya mani olmak oldukca güçtür. Bunun için tesisatçı çağırmak gerekir. Tesisatçı gelene kadar yapılacak en doğru hareket vananın kapatılmasıdır.

Bazen de su patlağı gizli saklı olur ve borunun patladığını sadece alt kat komşunuzun sizi uyarması ile anlayabilirsiniz. Bu durumda alt kat komşunuzun tavanında rutubetlenme ve su sızıntısı olabilir. Bu şeklinde durumlarda evde su sızıntısının olduğu yeri gözle saptamak zordur. Bunun için cihazlı su tesisatçısı çağırmanız gerekir. Bu firmalara kırmadan teknolojik cihazlarla evinizdeki su sızıntısının yerini noktasal olarak tespit edebilirler.

Demir ve galvaniz borular zaman içinde korozyona uğrayabilir, çürüyebilir ve kireçlenebilir. Bu sebeplerle patlayabilir. Ancak plastik su borusunun patlamasının muhtelif sebepleri bulunmaktadır.

  • Plastik su borusu döşenirken borunun doğru kesilmemiş olması,
  • Testereyle doğranan plastik su borusunun ucundaki çapakların temizlenmemiş olması,
  • Plastik su borusu kaynak yapılırken makinenin oldukca ısıtılmış olması kararı borunun erimesi ve kavrulması,
  • Plastik su borusunun kaynak yapılması esnasında makinenin fazla ısıtılmamış olması kararı iki boru tam kaynayamaz ve tek parça haline gelemez bu durumda aradaki boşluktan su kaçağı olabilir.
  • Plastik borular kaynak yapılırken ortamın tozlu ve kirli olması ve boruların kaygan olması kararı tam kaynama olmaz ve su kaçağı yapabilir.
  • Evde meydana getirilen tadilatlar neticesinde plastik boruya dışarıdan müdahale edilmiş olabilir.

Su kaçağı tamiri için muhtelif yöntemler bulunmaktadır. Cihazlı su tesisatçı evinize ulaştığında su kaçağının yerini noktasal olarak tespit ederler ve kırmadan su kaçağı onarım kimyasalı ile borunun onarımını gerçekleştirirler. Su kaçağı kimyasalı sızıntı şeklindeki su kaçaklarında kullanılırsa daha etken olur. Bu kimyasal su borusuna gönderilir ve kimyasal hava ile etkileşime geçmiş olduğu anda kristalleşerek deliği kapatır.

Bunun yanı sıra daha büyük kapsamlı patlaklarda ise dışarıdan tamir yapılır. Bunun için akustik dinleme aleti ile yer tespiti yapıldıkta sonrasında ancak bir iki fayans kırılarak patlak olan su borusu yenisi ile değiştirilir. Bunun için ne olursa olsun ustalaşmış cihazlı su tesisatçısından yardımcı almalısınız.

Leave a Comment