Radyatör Petek Temizliği

Radyatör Petek Temizliği

Petek ve kombi temizlikleri ne kadar önemliyse radyatör temizliğinin de bir o kadar önemli olduğunu söyleye biliriz bunun sebebi yaşamış olduğunuz en ufak bir radyatör sorununda komple peteklerin ve kombinin değişmesi sebeplerinden biri olabil bu nedenle petek temizliği yaptırırken kesinlikle radyatör temizliğini de yaptırmanızda fayda vardır bunun sebebi dediğimiz gibi bir makinanın beyni gibi düşünün eğer o beyin olmazsa hiç bir şekilde ısı veremeyeceği içn hiç bir şekilde eviniz ve ya iş yeriniz hiç bir şekilde ısınmayacaktır. Ve bir de üstüne petekleriniz iç kısmı kirli ise hiç bir şekilde verim alamayacağınızı söyleye biliriz bu nedenle petek temizliklerinde ihmal etmeyin bu çok önemli bir kısım sizlerin daha iyi bir ısıyı alabilmeniz ve güzel bir şekilde evi ısıtabilmek için bunları sırayla yapmanız gerekli ve unutmayın her zaman söylediğimiz gibi hiç bir şekilde kendi başınıza evde petek ve ya diğer kombi gibi cihazları tek başına temizlemeye kalkmayın içlerinde basınçlı sıcak su olduğu için sizlere hayatınız boyunca kalıcı zarar verebilecek sıcaklıkta su ve basınç olduğunu unutmayın bu nedenle her zaman profesyonel bir ekip ile çalışmaya özen gösterin bu hem sizin için nemde ısı konusunda daha verimli ve daha güzel bir ısı ile ısınacağınızı söyleye biliriz ve baktığımız zaman petek temizlemek sandığınız kadar kolay değil gerçekten bu işi bilen kişiler tarafından yapılmasına özen göstermenizde fayda vardır. Aksi halde evinizde ki bütün kombilerin ve peteklerin değişmesi söz konusu olabilir buna dikkat etmenizde fayda vardır.

Zaten bildiğiniz gibi daha önce sadece basınçlı su verilerek ilk başta toz ve diğer pisliklerin çıkması için verilen basınçlı sudur. Asıl temizlik daha sonrasında başlıyor. İlaçlı ve basınçlı su verilen tabi ki bu kontrollü bir şekilde ayarlandıktan  sonra ilaçlı basınçlı su verilir. Ve kireç dahil olmak üzere bütün kirleri çıkaran bu ilaçlı su kombinizi temizleyecek ve daha iyi ısı vermesinin sağlayacaktır. Ve en önemlisi ise petek ve kombi temizlikleri ne zaman yapılır. Sorusuna cevap olarak sizlere şunu söylemek isterim ki yaz ayların sonunda kış ayının başında olmak üzere bu temizliği yapmanız mümkündür. Bunun sebebi ise hem sizler daha az maddi açıdan yansıyacak hem de temizlik işlemini tamamen ter temiz bir şekilde hallede bileceksiniz ve kışa yeni bir kombi ve ya petek almış gibi başlayacaksınız bu da hem faturanızın az gelmesi hem de ev ve ya iş yerinizin daha iyi ısınmasını sağlayacaktır.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır ?

 

8-10 sene ilkin dairede yada iş yerinde bulunan tüm peteklerin teker teker sökülerek banyoya götürülüp içlerini hortum ile su verilerek temizliği yapılmaktaydı. Peteklerin bir bir sökülerek temizlenmesi esnasında yere dökülen kirli sular evimizin batmasına niçin oluyordu. Makineli petek temizliğinden ilkin birçok şahıs tazyikli suyla birlikte petekleri tamamen temizlediğini zannederdi Günümüzde meydana getirilen makineli ilaçlı petek temizliği kolaylığı ile karşılaştırma yaparsak, petekleri temizlediğimizi zannederek evimizi batırmaktan ve kendimizi yormaktan başka bir şey yapmamış olduğumuzu anlamaktayız. Petek temizleme makinelerinin olduğu şu anda bile evinde petekleri iyi ısıtmayan kişiler bu yöntemle “peteklerin ısısı artar” diye ümit ederek zahmetli işlemi yaptırmışlardır fakat pek yararını görememişlerdir. Zamanla ilerleyen teknoloji ve insanların bilinçlenmesi ile günümüzde petek temizliği kısa müddette evlerde etrafı batırmadan, zamanımızı ve enerjimizi masraftan kati olarak sıcaklık performansını arttırmaya yönelik kontrol edilmiş ve garantili olarak meydana getirilen çalışmalardır Kalorifer petek tesisatı temizleme muamele süresi yaklaşık bir dairede 6 tane petek ve bir havlupan var ise peteklerin toplam metrajı 8-11 metre arası olmak ile beraber peteklerin temizlenmesi kimyasal deva ve makine ile minimum 1 saat, en çokca 2 saat sürmektedir. Makineli temizlik çalışmasında hem peteklerin temizliğini hem tesisatların temizliğini elde etmiş oluyoruz. Kalorifer tesisatının ve peteklerin temizlenmesi mutlak başarı ile sonuçlanmaktadır. Radyatör temizlik çalışmalarını kontrol etmek için daha ilkin asla tesisatları ve petekleri temizlenmemiş bir dairede kombi 50 aşama ayarlanıp 45 dk. ondan sonra kombiye en uzaktaki peteğin ısısı ölçülür. Kombi 50 derecede 45 dk. yanmasına karşın peteklerdeki ısının 22 derecede bulunduğunu görmekteyiz . Bizde bu durumda biçare olarak ısınamadığımız biçimde yüksek satmaca ödemeye devam ederiz. Kimyasal deva ile petek temizleme hizmetini, firmamız uzun senelerdir sağlamaktadır. Sizde tesisatlara zarar vermeden radyatör petek tesisatı temizliği yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Son teknoloji makine ve ilaçlarla tesisatların ve peteklerin temizliği yapıldığında petek sıcaklık testi yapılır yeniden kombiyi 50 dereceye ayarlar ve 45 dk.

sonrasında aynı peteğin ısısını ölçtüğümüzde peteğin 41 dereceye kadar ısındığını görürüz. İlaçlı ve makineli meydana getirilen petek temizliği cevabında ancak bir petekte derecelik sıcaklık kazanmış oluruz. Kombiye yakın olan peteklerde daha yüksek sıcaklık hasılatı haline dönüştüğünde meydana getirilen kontrol ve misal emek harcamalar cevabında görürüz.soğumaya başladığı zamanlarda çalıştırılan kalorifer petekleri günümüzde en yaygın kullanılan ısıtma sistemleridir. Isınma sistemi olarak en fazlaca tercih edilmesindeki aslolan niçin; kömür sobalarına nazaran daha azca bakım ve uğraş gerektirmesidir. Peteklerdeki sıcaklık kaybı uzun seneler sonrasında kendini gösterir, temizlik ve bakım ister. Çoğumuzun yine etmiş olduğu problemler içinde kombi çalmış olduğu biçimde peteklerin soğuk kalmasıdır. Peteklerin arasında katman haline gelen maddeler, suyun tüm bölgeye ulaşmasını engeller ve kombi ayarlarının yükseltilmesine karşın petekler ısınmaz.Peteklerin ısınmamasına içinde biriken hava ve pis sular niçin olabilmektedir. Petek havası boşaltma işlemini yaptıktan sonrasında petekler daha iyi ısıtıyorsa sıkıntı çözülmüş demektir. Kalorifer peteklerinin havası alındıktan sonrasında kesinlikle kombinin içerisine pak su eklenmelidir. Eğer kombide ehil su bulunmazsa, arıza vermeye başlar. Kombi ayarını arttırarak ve lüzumlu petek reglaj ayarlarını yaparak sıcaklık arttırılabilir.

Gaziosmanpaşa Su Kaçağı Bulma Ve Tespiti

Gaziosmanpaşa Su Kaçağı Bulma Ve Tespiti

Radyatör Ve Kombi Temizliği

Evinizde 5 tane petek bulunuyorsa ve daha iyi ısınmak istiyorsanız; minimum 2 tane peteği çalıştırmanız ısının yayılması açısından daha yararlı olacaktır. Tek petek çalıştığında ısının yayılması daha zor olacaktır. Peteklerden daha iyi verim alabilmek için evinizde sıcaklık izolasyon ve mantolama yaptırmalısınız. Böylelikle dışarıdan gelen soğuk havayı engeller ve içerideki sıcaklıktan tam performans alınır.Kombiye uzak olan peteklerde sıcaklık kaybı var ise ve petekler içinde sıcaklık farkı bulunduğunu gözlemlediyseniz kombi petek bakımı tarihi gelmiş demektir. En son peteklerin daha azca sıcaklık yaymasına niçin olabilecek nedenler içinde döşem filtresinin tıkalı yada randımansız olması sayılabilir. Peteklerin uzak olması ısıya mani değildir.Peteklerin daha iyi ısıtmasını sağlamak için harcadığınız tüm çabalara karşın mesele devam ediyorsa kombi ve petek temizliği vakti gelmiş demektir. Tesisat içinde pis su devamlı gezdiği için, zaman içinde suyun akışkan halini bozar ve döşem arasında tıkanıklığa sebep olur. Bütün bu döşem problemlerine yönelik firmamız makineyle temizlik işlemi uygulamaktadır.Tufan Tesisat, senelerdir gelişmiş ve deneyimli ekibiyle petek temizliği hizmeti veren kurumsal döşem şirketlerinden biridir. Bu zamana kadar hizmetini sunmuş olduğu makineli petek temizliğinden herhangi bir yakınma almamıştır. Petek temizliği yaptırmak için kurumsal firmaları tercih etmek her vakit daha güvenlidir.Hastane,okul,mesken siteler ve müstakil evlerde çoğu zaman boyler tercih edilir. Bunun nedeni ise sıcak su tesisatında silkülasyon hattı ile birlikte kurulduğu için alt kat bodrum kazan dairesine kurulan boyler silkülasyon sistemi ile en üst kattaki sıcak su musluğuna bile fazlaca kısa müddette sıcak suyu ulaştırmaktadır. Örneğin bugün dairelerimizde kullandığımız kombi sisteminde sıcak suyu açtığımızda ortalama 5-10 saniye soğuk su gelir, sonradan ısındığını hissederiz.

Boyler sisteminde bu vakit kaybı ve sıcaklık kaybı olmamaktadır. Isı sağlamayan peteklerin içini temizleyen cihazlı ustalara haiz olan firmamız, petek tesisatını ilaçlı ve makineli olarak temizlemektedir. Tesisata gönderilen hususi üretim sıvı, kireçlerin sökülüp atılmasını sağlar.çoğu zaman sitelerde ve hastane benzer biçimde alanlarda kullanıldığı için sıcak su döşem borularının içinde boyler tankının haznesinde bakteriler ve krozyonlanmalar oluşmaktadır. Yaklaşık iki yılda bir boyler döşem temizliği ve sıcak su döşem boruları antibakteriyel insan sağlığına zarar vermeyen naturel sıvı ilaçlar ile sisteme robot sayeinde enjekte edilerek boyler temizliğinin yapılması gerekir. Sıcak su tesisatında ise tesisata temizlik makinası bağlanır ve tesisatta deva ile beraber devirdaim yapılarak plastik boruların veya demir boruların içinde oluşan krozyon,kireçlenme,bakteri v.s temizliği yapılır. Boyler tesisatında bulunan filtre, çekvalf ve pislik muhafazakar aparatlarıda temizlenerek bakteriyel krozyonlanmalardan korunmalıdır. Normal dairelerimizde duş alırken yada lavaboda sıcak suyu kullanırken musluklarımızın önündeki filtreyi söktüğümüzde fazlaca belirgin bir biçimde sıcak su tarafını açtığımızda paslanan suyun geldiğini görebiliriz yada günümüzde fazlaca etken olarak etkinlik yayınlayan kombi ve kalorifer döşem temizliği,yerden ısıtma döşem temizliği yaptıran kişiler çamurlu bir suyun çıktığını görmüşlerdir. Krozyonlanma ve bakteri oluşumu hepimizin benzer biçimde bilmiş olduğu benzer biçimde sıcak ortamlarda üremektedir. Sıcak su tesisatının aksine soğuk su tesisatının borularında bu şekilde bir çalışmaya gerek yoktur.peteği temizleme kimyasalı, petek tesisatının içinde ısıyı engellemiş olan pislikleri temizlemektedir. Kalorifer peteklerinin temizliğini sağlamak için kaliteli petek temizleme ilacı satın almalısınız. Kalorifer Temizliğine başlayabilmek için ilkin 1 litre doğalgaz peteği temizleme kimyasalını hazırlayın. Not: Eğer yakın yörelerde ustalaşmış petek temizleme hizmeti elde eden şirket bulamıyorsanız kimyasal temizliğe başlayın. Çünkü burada ifade edilen petek temizliği işlemi şirketin maliyetinden daha ağır ve pahalıya karşılık olabilir. Burada meydana getirilen petek temizliği yüksek devirli su jetli makinelerin yapmış olduğu temizlemeyi elde edemez.

Çatalca su kaçağı bulma ve tespiti

Çatalca su kaçağı bulma ve tespiti

Petek Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulama esnasında oluşabilecek aksaklıktan firmamız görevli tutulamaz.Peteklerinizin su boşaltma vanasından kalorifer peteklerinin arasında bulunan kirli suyu kovaya boşaltın. Pis su boşaltma işlemini peteklere su takviye ederek iki kez daha yapın. Bu çalışmayla ilkin kirli suyu dışarı tahliye ettik, sonrasında ise yeni su takviye ederek temizliği sağladık. En zor temizlik işlemi ise şimdi başlıyor ; Kalorifer tesisatında bulunan suyu tamamen boşalttıktan sonrasında kombinin altında bulunan petek dönüş hattında bulunan filtreyi sökün ve geri takmayın. Kombi Filtresinin kapağından içeri almış olduğumuz petek temizleme kimyasalını boşaltın, filtreyi takmadan kapağını iyice sıkın. peşinden tahliye vanasını da kapatın. Kombiye 1,5 bar seviyesinde su ekleyin. Kombinizi 60 derecede 45 dakika çalıştırın. Kombiyi yüksek aşama çalıştırdığımızda sıcak su hem kimyasalın tepkimesini sağlayacak, hemde peteklerin diplerinde bulunan pas ve kirecin rahat temizlenmesini sağlayacaktır. 45 dakikalık süreç içinde kombi barını deneyin. Peteklere eklediğiniz kimyasalın ve yüksek ısının tesiri ile basınçta artma görülebilir. Kombi basıncı 2,5 barda görülüyorsa vaziyet normaldir. Kombi basıncı 2,5 barı geçmekte ise boşaltma vanasından birazcık su boşaltın. Petek temizleme için 45 dakikalık vakit ondan sonra suyu yine boşaltmalısınız. Bu süreçten sonrasında devamlı olarak suyu boşaltmanız gerekmektedir. Kimyasalın temizlediği çözülen pas ve tortu peteklerden dışarı verilmelidir. Eğer bu suyu devamlı olarak boşaltmazsanız pas ve tortu devir daim pompasını zorlar ve sık sık filtrenin tıkanmasına sebep olur.Tortu ve kireçten arınmış kalorifer peteklerini yerinden sökerek banyoya götürmemiz gerekiyor. Petek temizliğini sağlamak için peteğin boşaltım vanasını açın ve hava alma vanalarını gevşetin. Peteklerin tahliye vanasından kirli suyun tamamen boşaltıldığından güvenilir olun. Banyoya alınan peteklerin somunundan hırdavatçıdan alabileceğiniz müsait bir rabıta somunu ile banyo ahize hortumuna bağlayın. Halılarınızı kesinlikle toplayın ve su akmasına karşı kova ve suyu çeken eski bezler bulundurun. Peteği söktükten sonrasında banyonuza götürün ve arasında kalan pislikleri boşaltın.

Özellikle salon benzer biçimde büyük petekleri taşımak için kesinlikle yanınızda birini bulundurun.Temiz su hortumunu peteğe bağladıktan sonrasında bolca tazyikli suyla pak su gelene kadar peteği iyice yıkayın. Bu temizliği bütün peteklere uygulayın. Temizlenen kalorifer peteklerini yerlerine takıp montajını yapın. Söküp takma işlemi esnasında duvara montajlı peteği astığımız aparatı oynatmamaya ve kırmamaya dikkate edin. Duvarlar alçı olduğundan dübel acele düşebiliyor. Peteklerin temizliğini ve montajını bitirdikten sonrasında filtreyi kombinin yerine takın. Boşaltım tahliye musluğunu kapatın. Peteklere 2,5 bar seviyesinde su gönderin ve boşaltım musluğunu açın. Musluğu kapatıp kombinizi kullanıma hazır hale getirebilmek için 1,5 bar su basınçla kombinizi çalıştırın. Tüm kalorifer peteklerin vana ve somunlarını tam kapatılmış mı deneyin edin. Eğer vanada gevşeklik varsa peteklerden su sızdırması görülebilir. Peteklerin bir bir havasını boşaltın.alt rabıta kısmında bulunan pislik muhafazakar dediğimiz filtrenin pas ve tortu ile tıkanması niteliğinde petekler ısınmaz. Kombi alt filtresinin tıkanması niteliğinde kombi devir sürekli sıhhatli olmadığından kombinin ısıttığı su peteklere ulaşamaz. Bağlantı kısmında bulunan pislik muhafazakar dediğimiz filtreyi yerinden söker ve sıcak su ile temizleyebiliriz. Aslında bunu yapmak için herhangi bir servisten yardım almamıza gerek yoktur. Öncelikle kombi ve tesisattaki basınçlı olan suyu boşalttığımızda ingiliz anahtarı yada 30-32 ağzı aleni anahtar yardımıyla pislik muhafazakar tapası sökülür peşinden filtre yerinden alınır. Sıcak su ve diş fırçası büyüklüğünde fırça ile temizlenebilir yada yeni bir filtre alınarak takılabilir. Kombi filtrenin temizlenmesi kombi devir daifiltrelere kombi devir daimini engellediğinden ötürü birtakım peteklerin alt kısımlarının, birtakım peteklerin ise arka kısımlarının ısınmamasına sebep olur. Genelde ısınma problemi yaşayan kişilerin kombiye yakın olan petekleri iyi ısındığından ve 1.20 santimetre uzunluğundaki peteklerin alt ve dip kısımlarının iyi ısınmamasından yakınma eder. Kombi filtresi, döşem içindeki devir sürekli elde eden suyun kirlerden arındırılmasını sağlar. “Kombi filtresindeki leke iyi mi temizlenir?” diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Kombi filtresi bakımı ve temizliğini icra eden robotlu firmamız süzgeci temizleyerek kirlenmenin önüne geçmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara