UZMAN TEKNİK EKİPLER İLE PETEK TEMİZLEME

UZMAN TEKNİK EKİPLER İLE PETEK TEMİZLEME
İçeriği Puanla

Uygulama yaz dönemlerinde kışa girmeden ilkin yapılmalıdır. Kış döneminde yapılmasında herhangi bir mahzur yoktur. Fakat muamele kışa hazırlık olduğu için genel anlamda kışa girmeden ilkin yapılması önerilmektedir. Bu sebeple de yaz döneminden hem kombi aynı zamanda döşem temizliği işlemini işin uzmanına yaptırmanızı öneririz.Kaliteli ustaların elinden işe fayda ilaçlı döşem temizliği yaptırmak, daha yararlı bir hal almaktadır. Makinenin deposuna, dairenin petek sayısına gore kimyasal deva atılır. Bir metre radyatör yaklaşık 8 litre su almaktadır. Yedi radyatör bulunan bir dairenin tesisatında, toplamda 60 – 70 litre su bulunmaktadır. 1 litre kimyasal deva 70 litre suya eklenir.Kalorifer peteği sökülür,Petek temizleme makinası tesisata bağlanır,tesisatta pis su boşaltılır,yeni su doldurulur,lüzumlu kimyasal ilave edilir ve sistem çalışmaya adım atar bu yaklaşık 1,5 saat sürer, temizlenen pis su boşaltılır,yeni su ilave edilir,bütün peteklerin havası alınır ve sistem çalıştırılır.Kış aylarının gelmesiyle beraber bastıran soğuklara karşı evlerimizde sıcacık oturmamıza yarayan tesisatın ismi kalorifer tesisatıdır. Kalorifer tesisatları, kalorifer kazanı, kalorifer.Petek temizleme adımlarını sizlere uzmanından aktarıyoruz. Öcelikle yapılması gerken muamele evinizdeki yada ofisinizdeki peteklerin her insanın kolayca bulabileceği temizlik malzemelerini temin etmeniz gerekecektir.

Kombinin en mühim iş ortağı şüphesiz peteklerdir. Peteklerin ısınmama problemi birden fazla sebepleri olabilir. Sizlerden tarafımıza Kombim Çalışıyor Ama Petekler Isınmıyor.şirketi olarak haftanın 7 günü süresince hizmet vermekteyiz. Petek temizleme hizmeti alırken kullananların dikkat etmesi ihtiyaç duyulan birtakım hususlar bulunmaktadır. ilk başlarda Uygun Fiyatlı Petek Temizliği yapılırken kullanılan ilacın markasına dikkat edilmeli ikinci olarak ise meydana getirilen işçiliğe dikkat edilmelidir.Diğer petek temizleme makinasının ise içinde kaynağı bulunmaktadır. Depo içine su koyulur ve makinanın motorunun uyguladığı tazyik yardımıyla petekler temizlenir. Deposu bulunan petek temizleme makinasına petek temizleme kimyasalı yahut ilacı eklendikten sonra de petek temizliği yapılabilmektedir.

Petek Isınma Sorunu

Petek tesisatında olup biten ısınmama sorunun birçok sebebi bulunmaktadır. Panel radyatörler halk arasından petek olarak bilinmektedir. Söz mevzusu radyatörler kat kaloriferi sistemlerinde ve merkezi ısıtma sistemlerinde en sık olarak kullanılan radyatör çeşitleridir. Panel radyatörlerin ortada gözle görülebilen hiç bir mesele olmasa dahi ısıda mesele yaşıyorsanız kesinlikle ustalaşmış bir ekipten yardım istemelisiniz. Peteklerinizin tümü ısınmadığı takdirde kesinlikle kombi veya kombi tesisatınızda ki su basıncında bir sıkıntı bulunduğunu bilmeniz icap eder. Isınma sorunu yaşanmış olan petekler genel hatlarıyla tesisatın son olarak noktalarında kalan peteklerdir. Eğer laf mevzusu peteklerde hava yoksa bunun nedeni kombinin su sirkülâsyonunun olmasını elde eden pompasının yakın peteklerde bulunan su sirkülesini öteki petekler kadar iyi yapmamasıdır. Pompa yakın radyatörlerde su sirkülesini 10 kere yapabilirken uzak peteklerde bu rakam 2 veya 3 e kadar düşebilmektedir. Bu sıkıntı ile karşılaşıldığında yapılabilecek ilk müdahale petek vanalarında reglaj ayarının yapılmasıdır.Reglaj ayarı peteklerde bulunan giriş vanasının doğrusu peteğin üzerinde bulunan vananın sarahat konumunun yakından uzağa doğru olarak ayarlanmasıdır. Yani en yakında bulunan vana oldukca kısık, en uzakta bulunan vana ise oldukca aleni olarak ayarlanmalıdır. Ancak, her eve ve tesisata aynı ayarlamalar uymaya anımsar. Kombi kat kaloriferi sisteminde bu biçim sorunların gelen olarak tesisatta hava olmasından ötürü kaynaklandığı bilinmektedir.ilk başlarda peteklerin üst kısmında bulunan gidiş vanasının ve alt kısmında bulunan dönüş vanasının aleni olup olmadığının test edilmesi gerekmektedir. Bu ihtimal oldukca azca olarak görülse de tekrar de belki teşkil ettiğinden test edilmesinde fayda vardır. Bazı tesisatçı firmaların maliyeti düşürebilmek adına alt bölümde kullanılan dönüş vanasının çevirmeli olarak malum volanlı vanalardan takmayıp, allienli vana takmalı da peteklerde ısınmama sorunu yaratabilmektedir. Allienli vanalar kısık veya kapalı bırakıldıkları takdirde nadir olarak olsa de peteklerde ısınmama sorunu yaratabilmektedir. Allienli vanalar peteğin alt kısmında bulunur ve görüntüleri T parçası gibidir. Kullanıcıların birçoğu bunun vana bulunduğunu bilmemektedir. Bilenler ise laf mevzusu vanalar ancak allien anahtar ile açılabildiği için vananın kapalı mı yoksa aleni mı olduğu bilememektedirler.Petek vanalarında oluşan arızalanmalar neticesinde petekler istenilen ısıtma verimini vermeye anımsar veya asla ısıtmaz. Vanalardan kaynaklı arızaların birtakım nedenleri conta vananın gövdeye yapışması, sıkışması şeklinde sorunlar olabilmektedir. Peteklerin üzerinde hava alma sağlanması için yapılma pürjör bulunmaktadır. Söz mevzusu pürjörün yapısına nazaran pense, kargaburun v.b. aletlerle açılarak havanın bitmesi ve suyun gelmesi sağlanana kadar petekteki havanının katılımı sağlanır.

Pürjörü saatin ters yönüne doğru açılmalı ve saat yönüne doğru kapatılmalıdır. Hava alma işlemini yaparken petek vanalarının aleni konumda olduğu için güvenilir olunmalıdır. Petek vanaları da pürjörlerle aynı yönde açılıp kapanmaktadır. Hava alma işlemi gerçekleştirilirken tesisatta bulunan su basıncı kesinlikle düşecektir. Kombi ve kat kaloriferi tesisatındaki su basınçlarının 0,7 bar ile 1,5 bar içinde olması icap ettiğini unutmamalısınız. Ayrıca, peteklere gelen döşem borularında veya ek yerlerinde tıkanıklık olması da peteklerin ısınmamasına niçin olabilir. Boru tesisatı kurulurken bilhassa plastik boruların ek kaynak bölgelerinde uygunsuz biçimde kaynak yapılırsa, kaynak sırasında boru eriyeceği için çapın daralmasına ve asla su geçişi olmamasına da niçin olabilmektedir. Tüm bu adımları uygulandıktan sonrasında hala bir netice alamadığınız takdirde boru çaplarınızda olan uygunsuzluk sebebi ile mesele yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda firmamızı arayarak yardımcı alabilirsiniz.Isınma problemi, kalorifer peteklerinin asla ısınmaması gibi olabildiği şeklinde, yalnızca üst kısmının ısınması şeklinde durumlarla da ortaya çıkabilmektedir. Peteklerde Isınma Problemi Nasıl Çözülür?, Peteklerin alt kısmının ısınmaması, istenen verimin alınmasını engellemekle beraber, peteklerin geç ısınması da sıcaklık verimliliğini düşürmektedir. Bunun giderilmesi için günümüz teknolojisi ile oldukca basit ve ve ekonomiktir. Kış aylarında ciddi bir sıkıntı yaratan kalorifer petekleri ile alakalı aksamalar, birçok nedenden dolayı oluşabilmektedir. Kalorifer peteklerinin çalışmaması, kombinin bozulması niteliğinde ortaya çıkan bir sıkıntı olmakla beraber, peteklerin kısmen ısınması veya bazılarının ısınıp bazılarının ısınmaması, direkt kalorifer petekleri hakkındaki bir problemdir. Petek temizleme için İstanbul da sizlere uzun yılladır hizmet veren firmamızdan her alanda olduğu şeklinde bütün petek sorunlarınızda da ustalaşmış yardımcı alabilirsiniz. En sık karşılaşılan sorunlardan biri, peteğin alt kısmının ısınmamasıdır. Bu sıkıntı ortamdaki bütün peteklerde görülebildiği şeklinde, yalnızca birkaç petekte de görülebilmektedir. Bunun yanı sıra, birtakım peteklerin alt kısmının azca ısınması problemi ile de sık karşılaşılmaktadır. Bu problemlerin kombi ile ilgisi bulunmamakla beraber, temel sıkıntı kalorifer peteğinin iç tesisatındadır. Petek temizleme işlemi yapılmadığında, peteklerin arasında suya bağlı olarak biriken kireç şeklinde maddeler, ciddi bir tıkanıklık oluşturabilir. Suyun lüzumlu hızda ve oranda ilerleyememesi ise peteğin ısınamamasına yol açar. Özellikle peteğin alt kısmında yaşanmış olan bu sorunla karşılaşmamak için temizleme işleminin yapılması şarttır.İnce ve uzun borulardan oluşan kalorifer peteğinin iç tesisatı, kireç şeklinde maddelerin birikimi sebebiyle tıkanabilir. Bu konum su akışını en az hıza düşüreceği şeklinde, ısınma sorunu ile karşılaşılmasına yol açar.

Kalorifer Tesisatı Bakımı

Petek Temizliği Nasıl Olmalı ?

İç tesisatta kireç şeklinde maddelerin birikmesinin nedeni ise suyun yapısından kaynaklanmaktadır. Suyun kireçli olduğu bölgelerde bu sıkıntı ile daha çok karşılaşılmış olduğu şeklinde, suda bulunan leke de tıkanıklığa yol açabilmektedir.ile alakalı sorunlara neden olan ve su akışını minimum seviyeye indirerek peteklerin geç ısınmasına niçin olan bu sorunlar ile karşılaşmamak için kış aylarına girmeden ilkin petek temizleme hizmeti almak gereklidir. Hızlı ve basit bir biçimde gerçekleşebilen bu muamele yardımıyla, hem petekler süratli bir biçimde ısınacak, aynı zamanda doğalgaz faturalarında ciddi bir düşüş gözlenecektir.Kış geldiği vakit eyvah evim ısınacak mı ısınmayacak mı? Korkusu sarıyorsa” Doğalgaz faturası” tekrar oldukca gelecek diyenlerdenseniz işte evinizi ısıtacak ve doğalgaz faturasını düşürecek birtakım bilgiler ve formüller.Doğalgaz ve kombi kullanan evlerde ara sıra ısınma ve enerji kaybı problemi ortaya çıkıyor. Özellikle kombiye uzak olan kalorifer peteklerin ısısında düşüş olması yakıt sarfiyatını artırıyor ve ev içerisindeki ömür konforu azaltıyor. Peki, bu mevzuyla alakalı iyi mi önlemler almak icap eder işte çözümleri. Doğalgazlı ev ısınmıyor ne yapmalıyım? Genelde bu mevzuda meydana getirilen araştırmalarda, ısınma problemi yaşayanların en büyük sorununun “kalorifer petek reglaj ayarı”nın doğru yapılmadığı görülmektedir.Reglaj ayarı, peteklerin eşit biçimde ısınmasını elde eden, kombi petek vanalarını kapatıp açarak meydana getirilen rahat bir ayarlama yöntemidir. Doğalgaz petek vanaları iyi mi ayarlandığını gelin hep beraber maddeler halinde inceleyelim.Ev arasında bulunan döşem borularının ters bağlanması nedeniyle peteklerin altı sıcak üzeri soğuk bulunmasına sebep olur. Tesisat borularının ters bağlanması neticesinde sıcak su peteklere yukardan girmesi gerekirken aşağıdan girmeye başlar. Böylece sıcak su, peteğin alt kısmından girer fakat petek arasında dolaşamaz ve peteklerin altı sıcak üzeri soğuk olur.Yapmanız ihtiyaç duyulan döşem borularını inceleyin, ters bağlanıp bağlanmadığına bakın sadece bu sıkıntı genel anlamda uzman kişiler tarafınca ayrım edilir. Eğer anlamıyorsanız kesinlikle uzman olan kişilere danışın. Firmalar petek temizliği yaparken aynı vakit döşem sorunlarınızın olup olmadığına da tespit edebilirler. Isı kaybının sebebi döşem borularının ters bağlaması tespiti yapıldıysa hemen linkler değiştirilerek problemi çözün.Evlerde en oldukca yaşanmış olan sorunlardan birisi de peteklerde hava olması; bu genel anlamda peteklerin üzerinin soğuk bulunmasına, altının sıcak yada petekler kısmen ısınıyor olması şeklinde sorunları ortaya çıkartır. Petek arasında bulunan hava, peteklere gelen sıcak suyun petek arasında dolaşmasına mani olur. Hava, sudan daha hafifçe olduğundan peteğin üst kısımlarında birikir ve o bölgeye suyun girmesini engellemiş olur.Peteklerde pürjör vanası bulunur, Pürjör anahtarı yada düz tornavida ile petekte bulunan pürjör vanasını gevşetin, Pürjör vanası sola doğru gevşetilir. Pürjör vanasını gevşetmeden ilkin yerin kirlenmemesi için bir kap koyunuz, Pürjör vanasını gevşettikten sonrasında petek içerisindeki hava dışarı çıkacaktır, Vanayı oldukça fazla açmayın, çeyrek tur açmanız yeterlidir, Vanadan su gelinceye kadar bekleyiniz. Su ulaştıktan sonra vanayı sağa doğru çevirerek sıkınız. Bütün petekler için bu işlemi uygulayın, Bütün peteklerin hava alma işlemi bittikten sonrasında, kombi altında bulunan su takviye vanasını açın, Kombi üzerinde bulunan bar göstergesinde, ibre 1,5 – 2 bar arasına gelene kadar su takviye vanasını kapatmayınız, İbre 1,5 – 2 bar arasına ulaştıktan sonra su takviye vanasını kapatabilirsiniz, Böylece peteklerin hava alma işlemi tamamlanmış olur.

Peteklerinin arasında tıkanıklık olması sebebiyle peteğin altı soğuk üzeri sıcak, peteklerin alt bölümü ısınmıyor, peteklerin yarıdan aşağısı niçin ısınmaz şeklinde sorunların yaşanmasına niçin olur. Kombi peteğinin içerisindeki su zamanla, peteğin iç tarafını aşındırır. Bu erozyon cevabında pas, tortu, çamur oluşur. Suyun kireçlenmesinin de etkisiyle peteğin altına çöker. Peteğin altına çöktüğü için, su bu yerlere ulaşamaz ve peteklerin alt bölümü ısınmıyor sorununu meydana getirir. Bu problemi kendi başınıza çözemezsiniz. Gerekli malzemelere haiz olmanız icap eder.Petek ısınmıyor sorununa niçin olan bu konum için kurumsal bir şirket ile görüşmeniz icap eder.. Petek tıkanıklığının çözümü petek yıkama işlemi ile gerçekleştirilir. Petek yıkama makinesi yardımıyla peteklere gönderilen petek temizleme kimyasalı yardımıyla, petek içerisindeki çamur, tortu ve kireç tamamen temizlenir. Petek yıkama işlemi ancak su ile gerçekleşmesi olası değildir. Petek temizleme kimyasalı, asitli bir yapıya haizdir ve petek arasında balçığı, tortuyu ve kireci kati olarak sökmektedir. Petek yıkama işlemi yapıldıktan sonrasında peteklere koruyucu kimyasal koyulur. Bu koruyucu kimyasal yardımıyla peteklerinizi 2 sene sorunsuz olarak kullanırsınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara