Slab Su Kaçağı

ersoylar tesisat yeni şube
0

Su tesisatları evlerimizin beton yapısının altındaki damarlar gibidir tıpkı bir insanın vücudundaki damarlar gibi. Bu tesisat yapısı itibariyle çok karışık ve yoğun bir yapıya sahiptir. Özellikle banyo, tuvalet ve mutfak gibi su akımının sürekli olarak devam ettiği ve sürdüğü ortamlarda su tesisatına ait borular ve parçalar yoğun olarak duvarlarda ve zemindeki betonun altında dolaşır.

Slab Su Kaçak belirtileri?blank

Bu komplike yapısı ile su tesisatında meydana gelen bir arıza hiç umulmadık sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Peki slab leak yani su kaçağı nasıl oluşur ve nasıl tespit edilir. Bu konuları biraz incelemek gerekiyor;

-Öncelikle evinizdeki tüm musluklar kapalı olmasına rağmen özellikle zemin ve muslukların bağlı olduğu duvarlardan akışı devam eden su sesi alıyorsanız muhtemelen bir su kaçağı söz konusu.

-Eğer halılarınızın altında nemlenme hissediyorsanız, ayağınızı yere bastığınızda zeminde terleme şeklinde kendini gösteren bir nemlilik varsa su kaçağı olması muhtemel.

-Evinizdeki ahşap (parke, laminat) zeminli bölgeler ve boyalı duvarlarda çürüme, küflenme gibi durumlar söz konusuysa yine bir su kaçağının söz konusu olduğunu düşünebilirsiniz.

Bu belirttiğimiz belirtiler ve diğer tüm belirtilerle tespit ettiğimiz su kaçakları kısa süre içerisinde giderilmezse yapı içerisinde ciddi hasarlara yol açabileceği gibi ciddi bir su israfına da neden olur. Yüksek su faturaları ve hasar gelen bölgelerin tamiri ile birlikte masrafınız çok ciddi anlamda yükselir. Bu nedenle hemen tespit ve tamir çalışmasının yapılması gerekir.

Nasıl tespit edilir?blank

Su kaçağı tesisat evin alt yapısında yer aldığı için genellikle zor tespit edilir. “Slab” adı verilen kalın beton ve fayans yapıların altında kalan su tesisatında kırılma, çatlama, çürüme gibi nedenlerle meydana gelen kaçağı anladığınızda doğrudan tamire girişmemelisiniz. Su sesini aldığınız ilk noktayı kırmaya başlayarak kaçağı bulamayabilirsiniz. Çünkü su akışı belirli noktalarda daha yüksek ses verebilir ancak bu noktalar asıl kırılma veya deformasyonun olduğu yer olmayabilir. Böyle bir durumda ilk ses aldığınız yeri kırmakla sadece masrafınızı ve iş yükünüzü arttırırsınız. Bu nedenle profesyonel bir slab leak detection yani su kaçağı tespiti hizmeti almanız gerekir.

Açıkça söylemek gerekirse su kaçağının tespit edilebilmesinde çürük ve rutubet oluşumunun yoğun olduğu noktalar da faydalı kanıtçılar değildir. Çünkü kaçaktan sızan su belirli noktalarda betona bağlı olarak birikme yapabilir ve bu bölgelerde çürüme daha fazla olabilir. Dolayısı ile bu noktalarda kaçağın oluştuğunu düşünsek dahi %100 başarılı sonuç alamayabiliriz.

Yukarıda işaret ettiğimiz üzere su kaçağının oluştuğu bölgenin bireysel imkanlarla tespiti neredeyse imkansız. Bunun için profesyonel bir su tesisatçısına başvurmak gerek. Pek tabii ki başvurduğumuz tesisatçının da kaçak tespitinde %100 sonuç veren orijinal ekipmanlara sahip olması gerekir Aksi halde yanlış bölgeleri kazmak ve fayanslarınızı kaybetmek durumunda kalabilirsiniz.

Hangi cihazlarla tespit edilir?

Su kaçağının tespitinde bilinen en etkili araç hiç şüphesiz akustik dinleme cihazı olarak karşımıza çıkar. “Slab” gibi kalın bir örtünün altında tesisatta meydana gelen çatlaktan veya patlamadan gelen su sesini doğru bir şekilde noktasal olarak tespit edebilen akustik dinleme cihazı sayesinde, tamir işlemi çok küçük bir noktaya indirgenir. Böylelikle fayanslarınız kırılmamış olur. İsabetli noktadaki fayans özel araçlarla sökülerek, tamirat gerçekleştirilir ve yapılan tamir sonrasında fayans aynı şekilde çıkarıldığı yere monte edilerek sanki hiçbir işlem yapılmamış gibi bırakılır.

Ayrıca artık su tesisatlarında kaçak tespiti için özel su geçirmez kameralar kullanılmakta. Tesisata uzatılan kablo şeklindeki kameralar anında kaçağın noktasını bulmayı sağlamakta ve tamir için ne yapılması gerektiğini de göstermekte.

1 Bilgi Talebi

    • blank
      İrfan comak

      Merhaba, banyonun tavanında şu sizdiriyor. Üst kat komşumun sıcak su tesisatı da çatlak var. Daha önce yaptırdık fakat bir yıl olmadan yine akmaya başladı. Gelen arıza tespit iye yaptirmadik, çok para istediler tamir için ve gereksiz yerleride kırmak istediler. Başka ustaya yaptırdık. Lakin şimdi usta çağırmaya korkuyorum. Cunki insanda güven bırakmadılar. Güvenebileceğim usta arıyorum.

Bilgi Talep Edin!

Call Now ButtonŞİMDİ ARA