TESİSATÇI TALEP ET

Su Kaçağı | Petek Temizliği

Robotla Tıkanıklık Açma | Kombi Petek Temizliği Acil Su kaçağı ve tıkanıklık açma için %100 garantili hizmet...

Ersoylar Tesisat, İstanbul genelinde su kaçağı tespiti, tıkalı gider açma, petek temizliği ve kombi bakım tamir servisi konularında profesyonel olarak garantili hizmet vermektedir. Siz de bizleri tercih ederek su tesisatçı bulma kolaylığu ile uygun fiyat garantisini kaçırmamış olursunuz.

Soğuk Havada Su Borusu Neden Patlar

İçeriği Puanla

Soğuk Havada Su Borusu Neden Patlar Bir evin içerisindeki boruların patlaması ev arasında oldukca stres ve paniğe yol açabilir. Evlerinin su boruları ve saatlerinin donarak patlaması. Hatta koruyucu madde kullanmayan otomobillerin bile su boruları ve radyatörleri boruların arasında oluşan bu basınca dayanamayarak patlar. Su boruları evlerde su ihtiyacını karşılayan elde eden tesisat sistemleridir. Mutfak, banyo, hela ve bahçe sulama hatları benzer biçimde yapıların kendine ait tesisat sistemleri bulunur.

Birçok alanda işimizi kolaylaştıran bu sistemler yardımıyla ömür standartları yükselmiştir. Kış günleri su boruları patlıyor bunun sebebi ne olabilir, su boruları niçin patlar. Suyun özelliklerinden biri de, her sıvı benzer biçimde, donunca kütlesinin genişlemesidir. Bu genişleme yüzünden donan su, arasında bulunmuş olduğu kabın çeperlerine o şekildeki büyük bir tazyik yapar ki, kabı patlatabilir.

İşte kısın oldukca soğuk havalarda su borularında, kanalizasyonlarda görülen patlamaların sebebi budur. Su borularının patlamasına niçin olabilecek birçok unsur vardır. Örneğin tesisatın basıncının fazla olması su tesisatının dayanıklılığını yitirip patlamasına sebep olmaktadır. Su tesisatının patlamasını önlemek için birtakım dairelere tazyik düşürücü düzelteç takılması gerekebilir.

Soğuk Havada Su Borusu Neden Patlar

Soğuk Havada Su Borusu Neden Patlar

Soğuk Havada Su Borusu Neden Patlar İstanbul

Bunların yanı sıra su borusu patlamasından ötürü evin arasında minik bir selin olması olası ve bu vaziyet ev sahipleri için hiç de hoş olmayan büyük sorunlara niçin olabilir. Temiz su tesisatında olup biten su sızıntıları pimaş kaçaklarına nazaran daha çok sık görülmektedir. Arızalı olan bölge akustik dinleme aletiyle ölçülerek yeri kısa müddette bulunur. Eskiden olsaydı bu biçim problemler karşısında sıradan tesisatçılar kırma tekniği uygulayarak arızayı bulmaya çalışırlardı. Plastik su borusu evlere suyun ulaşmasını elde eden sisteme denir.

Bu su boruları ile banyolara, mutfaklara, tuvaletlere, bahçelere su taşınır. Böylece suyu, gövde gücü ile nakliyat sıkıntısına da çözüm bulunmuş olur. Bazen su borularının patladığı görülür. Bunun birçok nedeni vardır. Mesela su borularının kalitesiz malzemelerden yapım edilmeleri, nakliyelerinde özensiz davranılması bu nedenlerin arasındadır. Eğer plastik su borularının patlama nedenleri bilinir ise bu mevzuya bulunacak çözümler de aynı miktarda kolaylaşır. Soğuk havalar, evinizdeki su borularını etkilediğinde ciddi sorunlara niçin olabilir.

Aşırı soğuklar çoğu zaman bir şeylerin büzülmesine niçin olsa da, buzun sudan daha çok hacme haiz olması nedeniyle, suyun bir borunun arasında donması niteliğinde genişler ve borunun içerisindeki basıncı arttırır. Donan su boruları kış soğuklarının en büyük problemlerinden biridir. Donan su borularını açmak için muhtelif yöntemler kullanılabiliyor. Su kaçaklarını dert etmeyin, etrafı kırmaya ihtiyaç duymadan son teknoloji cihazlar ile su tesisatındaki arızalar tespit edilmektedir.

Soğuk Havada Su Borusu Neden Patlar Yetkili Firması

Su kaçakları, tavandan alt kata su akmasına, duvarların ıslanıp yeşermesine ve evinizin rutubetli kokmasına sebep olacaktır. Küçük tüpe bağlanan pürmüz üstü aleni boruların açılması için kullanılırken şimdi de yeni bir metot ortaya çıktı. Hava sıcaklığının -20 dereceye düşmüş olduğu Konya`nın Kulu ilçesinde su tesisatları dondu. Vatandaşlar, Soğuk Havada Su Borusu Neden Patlar enteresan bir yöntemle açtı. Su tesisatları donan vatandaşlar, donmuş tesisatları halletmek için farklı yöntemlere başvuruyor. Bu yöntemlerden birin de ise düdüklü tava kullanılıyor.

İçine su doldurulmuş düdüklü tava bir minik tüpün üzerinde ısıtılıyor. Boruda oluşan aşırı tazyik yüzünden kelimenin tam anlamıyla oluşan buz tabakası borudan fırlar. Bu ara sıra borudaki cılız bir noktada meydana gelebilir. Kırma şekilleri ile su kaçağını bulmak size fazladan harcamalar çıkartır. Şimdilerde su kaçağını saptamak hem zamandan hem de paradan tutum etmemize katkı sağlamaktadır. Temiz su tesisatlarında arızaları bulabilmek için öncelikle tesisatın ölçümü ve kontrolü gerçekleştirilir.

Tesisat basıncı ölçen alet ile tesisatın basıncında düşüş olup olmadığı test edilir. Tesisatta su eksilmesi var ise bu durumda ekiplerimiz arızayı dinleme aleti kullanarak noktasal olarak yerini tespit etmektedir. Ancak basınçla beraber boru duvarın içerisinden dışarı da fırlayabilir. Su borularının aşırı soğukta patlamasını önlemenin bir yolu, yavaş fakat durağan bir su akımının çıkmasını sağlamak için musluklarınızı açmaktır. Bu, suyun borulardan geçmesini sağlar ve en önemlisi, içeride tazyik oluşmasını önler. Donmuş boruları önlemek için, borularınızı izolasyon malzemeleri kullanarak yalıtın ve evimizdeki sıcaklığın sıfırın dibine düşmesine izin vermeyin.

Soğuk Havada Su Borusu Neden Patlar

Soğuk Havada Su Borusu Neden Patlar

Leave a Comment