Su Borusu Neden Ses Yapıyor

Su Borusu Neden Ses Yapıyor

Su Borusu Neden Ses Yapıyor Su borularından ve musluklardan ses gelmesinin birkaç sebebi vardır. Şimdi su borulardan ses gelmesinin nedenlerini hep beraber inceleyelim. Aşağıda yazmış olduğumuz nedenler su borularından ses gelmesinin en fazlaca karşılaşılan ve malum nedenleridir. Genellikle bu sesleri gece duyarız. İster eski bir eviniz olsun, talep eder yeni bir bina olsun, tesisat problemleriyle ilişkili sesler ara sıra rahatsız edici olabilir. Su açıldığında borular, musluklar yada diğer tesisat armatürlerinden gelen yabancı sesler ara sıra borular yada tesisat sisteminizde sıkıntı yada hasar bulunduğunu gösterir.

Çünkü gecenin sessizliği birçok sesi daha net duymamızı sağlar. Tıpkı elektronik eşyalardan çıkan sesler gibi. Hatta ara sıra komşumuzun dairesindeki su tesisatının sesini bile fazlaca net duyabiliriz. Borularınızın içerisinden duyulan sesler, ısı, elementler ve atmosferdeki organik reaksiyonlardan birazcık daha fazladır ve fazlaca azca kaygı gerektirir. Diğerleri daha ciddi problemlere işaret ediyor. Gürültülü borularla olası tesisat sorunları için sıkıntı yok etme anahtarı, armatürlerin yapmış olduğu sesin çeşidini ve sesin tam olarak hangi alanda yada muayyen bir borudan geldiğini tanımlamaktır.

Sıhhi tesisat borularının ve armatürlerinin yapmış olduğu en fazlaca duyulan sesler vardır. Musluktan ses geliyor diye şikâyet edilir. Bu ses gündüz olduğunda fazlaca ayrım edilmez aslına bakarsak fakat saat gecenin üçünde uykunun en tatlı zamanında komşudan oluşturulan bir muslukla birlikte o şekildeki bir ses menfaat ki sanki matkap çalışıyormuş gibi.

Su Borusu Neden Ses Yapıyor

Su Borusu Neden Ses Yapıyor

Su Borusu Neden Ses Yapıyor İstanbul

Su tesisatında tazyik düşüklüğü su tesisatında oluşan sesin deposu mıdır? Bu vaziyet genel anlamda tersi durumlarda kısaca tesisattan ses gelmesi su basıncının yüksek olması kaynaklıdır yahut sebeplerinden biri de budur. Su tesisatı şebeke su basıncı düşük olmadığı biçimde de su azca gelebilmektedir. Tesisatı pislik, yosun seçimi bir şey tıkadığında su azca gelebilmektedir. Küçük taş seçimi şeyler şebekeden gelip bir yerlerde ses yapabilmektedir. Gecenin sessizliğinde ufacık bir ses bile sizi rahatsız etmeye yeter.

Bu da bize su borularında bir mesele olabileceğini gösterir. Eğer evinizde bu sesler sizi rahatsız etmeye başladıysa kesinlikle bir tesisat firmasına danışmanızda yarar var. Çünkü altta yatan problemler ileride sizler için daha büyük probleme niçin olabilir. Musluklardan ses gelmesi fazlaca sinir bozucu bir şeydir. Üstelik gece yattığımızda musluklarımızdan gelen o sesler tam bir kabustur. Musluklardan ses gelmesi genel anlamda musluk göbeklerin gevşemesi cevabında hava ile suyun teması hemen sonra ortaya çıkan gürültüdür.

Çözümü bir kaç metotla yapılabilir. Elle çevirmeli musluklar için anlatacak olursa En ekonomik çözümü, musluk göbeği sökülerek tıraşlama el aletiyle içlerindeki kısaca göbek altındaki bölge tıraşlanır. Şiber vana olarak malum halk içinde çevirmeli vanada denilen su saatinin iki tarafındaki vanalar zaman içinde bozulabilir ve göbeklerindeki suyu kesen kısım aşağı sarkar suyun geçişini daraltır.

Su Borusu Neden Ses Yapıyor Ustası

Suda dışardan içeri basınçlı geldiği için dar olan kısımdaki sürtünme ile beraber geçiş sırasında ses yapar. Bu vaka vananın göbeği düşüncede olur yada su basıncı azca olsun diye daire girişindeki vanalar kısılır burada da tekrar suyun geçişini daralttığımız için aynı ses olacaktır. Sorun halledilmiş olur. Sesler bina sakinlerini rahatsız etmedikçe borularınızdan gelen gıcırtı sesi çoğu zaman azca kaygı duyuyor. Sadece sıcak su borusu gıcırdama sesi çıkarır ve bu da suyun ısısından ötürü suyun ısınmasına niçin olur.

Borunun genleşmesi, ankraj kayışlarına sürtünerek gıcırdama sesi yaratır. Sürtünme, borulara zarar vermez ve tamir ancak sesin bir sorun olması niteliğinde gereklidir. Eğer fazlaca zorda duracak olursanız yada gürültü gitmiyorsa nedeni su tesisat borularına bulmayın çözümü eski musluğu tamamen değiştirin. Çeşme diye tabir edilen suyu kapatıp açmaya yarayan vanalardan helikopter sesine benzeyen gürültü çıkarmasını onarım etmenin fazlaca basit bir yolu var.

Musluk raybası satın alarak vana içindeki sarı dişliyi çıkarın ve rayba ile temizleyin. Unutmayın musluklardan gelen ses tesisattan değil musluklardan kaynaklanmaktadır. Bu arada yeni tip musluklarda çıkan ses taharet musluklarının ayarlarından da kaynaklanabilir. Taharet musluğunu açarak sesi kulak verin azalmıyorsa ses bu sefer tam tersi işlemini yapın taharet musluğunu kısın tekrar de ses gitmiyorsa yeni bir musluk almanın tarihi gelmiştir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara