Su Kaçağı Nasıl Bulunur? Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Nasıl Bulunur? Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Nasıl Bulunur? Kameralı Su Kaçağı Tespiti mevzusunda en etken yöntemlerden kabul edilen dinleme cihazları kısa müddette kaçağın olmasına ikinci el su kaçağı destek olur. Evde yaşadığınız su kaçağı problemleri iyi mi çözüleceği ile alakalı malumat tecrübeniz yok ise, telefonla bizi arayıp takıldığınız bölgeleri bizlere sorabilirsiniz. Tuvalet, banyo benzer biçimde yerlerde oluşan su kaçakları, evinizde fazlaca fena kokular yürüyerek küflenme durumunun yanı sıra pis sular tüm eve yayılmış olduğu için sağlığınızı etkiler. Evlerinizde ve işyerlerinizde su kaçağı tespiti yapmak için muhtelif yöntemler bulunmaktadır.

Gelişen teknoloji arızaların hızla bulunarak, onarılmasına olanak vermektedir. Bazı kaçaklar gözle ayrım edilebilir. Ancak kaçakların bir çok gözle tespit edilememektedir. Bu durumda birtakım teknolojik cihazlar kullanılmaktadır. Ufak sızıntılar, rabıta noktalarında ve vanalarda gözle görülemeyen sorunlar oluşabilir. Evlerinizde ve işyerlerinizde birkaç su tesisatı bulunmaktadır. Bunlar, pak su tesisatı, atık su tesisatı ve doğalgaz tesisatıdır. Banyonun altında oluşan sızıntılar, alt katın tavanından damlayana kadar hiç bir şeyden haberiniz olmaz. Alt komşunuzun prizlerinden su çıkmaya başladığında, acele önlemler almanız gerekir.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur? Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Nasıl Bulunur? Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Nasıl Bulunur? Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Banyolarda oluşan su kaçakları, bulunması en kolay tesisat arızalarıdır. Alt daireye istenmeyen sebeplerden ötürü verdiğiniz hastalık kısa müddette halledilmezse, hukuki olarak komşunuzla aranızda ciddi sıkıntılar oluşabilir. Bırakın kendi dairenize tadilat yaptırmayı, alt kata verdiğiniz ziyanı bile karşılamak zorunda kalırsınız. Arıza oluştuğunda makineyle su kaçaklarına bakan usta bulmak eskisi kadar zor değil. Eskiden web bu kadar yaygın olmadığı için, devamlı öneri üstüne evlerde kaçak araması yapardık. Şimdilerde ise asla tanımadığımız müşteriler bizi web üstünden bulup, çağırıyorlar.

Evinizde su kaçağı sorunu olup olmadığını algılamak için edindiğimiz tecrübelerden maddeler halinde bahsederek kolayca anlamanızı sağlayacağız. İlk ilkin şunu belirtelim; su kaçağının bir fazlaca nedeni olabilir. Yanlış döşenmiş bir tesisat, kalitesiz malzemelerin kullanılması, tesisatçının boruları döşerken zarar verip kırması yada çatlatması benzer biçimde. Temiz su tesisatında meydana getirilen kontrollerde bir sorunla karşılaşılmaz ise atık su tesisatına geçilmektedir. Atık su kaçağı tespiti için de muhtelif yöntemler bulunmaktadır. Tecrübeli personeller tarafından kaçaklar tespit edilebilir. Atık su tesisatında, masraf hattı kontrolü kanal kameraları ile yapılmaktadır.

Su Kaçağı Bulma İşlemi

Atık su tesisatının bütün çıkışlarından kamere salınarak su kaçağı tespiti yapılmaya çalışılır. Depremle yada küçük şiddetli artçı sarsıntılar da tesisata zarar verip, su sızıntılarına meydan verebilir. Eski bir binada oturuyorsanız şayet su kaçağının nedeni deformasyona uğramış olan tesisat borularıdır. Aşağıda yazılı problemlerden bir veya bir kaçını yaşıyorsanız evinizde su sızıntısı olabilir. Bu tesisatlar da ayrı ayrı sorunlarla karşılaşılabilir. Su kaçağı tespiti yapılarak, maddi zarara uğramadan onarılmalıdır. Su kaçağı olan bölge kullanılmaz hale gelir.

Üstelik sizde olan bir su kaçağı, olası alt komşunuza da yansıyacağı için, komşuluk ilişkileriniz bozularak kavga ve gürültü çıkabilir. Firma mensubu hizmet verilen müşterinin evlerine yada işyerlerine bulgu yapmak amacıyla gitmelidir. Su kaçağı tespiti yapılırken, satın alan şikayetleri dinlenerek gözle tespit yapılmaya çalışılır. Yapılması ihtiyaç duyulan su kaçağı bulma yöntemlerini planlar. Temiz su tesisatı sızdırmazlık kontrolü tazyik testi ile yapılmaktadır. Basınç testi yapılmadan ilkin hat üstündeki bütün vanaların kapalı olduğu için güvenli olunmalıdır.

Kameralı Su Kaçağı Bulma

Test pompası bir noktadan pak su tesisatına bağlanmaktadır. Daha sonrasında tesisata 10-15 bar aralığında tazyik verilir. Temiz su tesisatına tazyik uygulandığında, tesisatta sızdırma var ise tazyik düşecektir. Uygulanan basınçta herhangi bir değişme gözlenmez ise sızdırma yok demektir. Atık su tesisatı ve doğalgaz tesisatı, su kaçağı tespitine geçilmelidir. Bina yada evde sıcak su tesisatı mevcut ise aynı muamele sıcak su tesisatına uygulanmalıdır. Termal kameralar, sıcak su borularında meydana gelen kaçakların tespit edilmesi için kullanılır.

Termal kamera yöntemi ile sıcak su borularının yeri tespit edilir. Daha sonrasında da dinleme aleti ile kaçağın hangi noktada olduğu bulunur. Termal kamera su kaçağını bulmada destek ekipman olarak yer alır. Su Kaçağı Nasıl Bulunur? Kameralı Su Kaçağı Tespiti yapılırsa onarılmalıdır. Bu saydıklarımız fazlaca küçük bir su kaçağının yol açacağı birkaç problemden biri. Su kaçaklarını bulmak için en fazlaca kullanılan yöntemdir. Su kaçağının yerini dakikalar içinde bulabilen dinleme aleti, kaçağın yerini noktasal veriler ile kullanıcıya sunan çok etken bir cihazdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara