Su Kaçağı Tespiti Teknolojileri

kucukcekmece su kacak
0

Su kaçakları her evde yaşanabilecek türden problemler olarak dikkat çekmektedir. Bu sorunlar bazen inanılmaz seviyelere ulaşabilmektedir. Eski yöntemler bu durumun en büyük sebepleri arasındadır. Su kaçaklarını bulmak için tahminden başka seçenek bulunmadığı için bu tür sorunlar yaşanmaktaydı. Temiz ya da kirli su tesisatında oluşabilen çatlaktan sızan su bir şekilde bir yerden çıkmak zorundadır. Borunun yerine göre çıkış yapacağı bölge değişkenlik göstermektedir. Örneğin gider borularındaki çatlaklardan sızan sular genellikle alt katta bulunan dairenin tavanından çıkmaktadır. Bu durumda alt katta bulunan ev sakinlerini bu durumun hızlı bir şekilde giderilmesini istemektedir. Ya da çatlak bulunan boru, duvarda bulunuyorsa sızan su duvardan çıkmaktadır. Bu su kaçakları için eski yöntemler artık kullanılmamaktadır. Su kaçağı tespiti teknolojileri sayesinde sorunlar kısa sürede halledilmektedir.

Su kaçağı tespiti teknolojileri kullanılmaya başlanmadan önce bu sorunların çözümleri için uygulanan çözüm genel hatlarıyla şu şekildedir:

  • Suyun yüzeye çıktığı noktaya en yakın olabilecek su tesisatının olduğu bölgeye duvarı kırarak ulaşılmaktadır.
  • Kırılan yerde bulunan su tesisatında sorun var ise tamir edilmektedir.
  • Kırılan bölgedeki tesisatta sorun yoksa yeni bir bölge tespit edilerek bu işlemler o bölgede de uygulanmaktadır.

Eski yöntemler hem zaman almaktaydı hem de tamirat sonrasında ciddi maliyetler ortaya çıkabilmekteydi. Bu durum ev sakinleri için de zor bir süreç anlamına gelmekteydi. Çünkü su kaçağının bulunarak tamir edilmesi çok uzun sürebilmekteydi. Kaçağın bulunma durumuna göre saatler ya da günler sürebilen bir süreçti. Bu süreç boyunca evi kullanmak ise neredeyse imkânsız hale gelmekteydi. Tüm bu nedenlerden dolayı su kaçağı ev sakinleri için kâbus anlamına gelmekteydi.

Su Kaçağı Tespiti Teknolojileri Hakkında Genel Bilgiler

Su kaçağı tespiti teknolojileri ile su kaçağını tespit etmek için birçok cihaz kullanılmaya başlanmıştır. Bu cihazlar sayesinde su kaçakları hızlı bir biçimde tespit edilebilmektedir. Su kaçağının çözümü için eskiden en zor olan süreç kaçağın bulunmasıydı. Şimdilerde ise su kaçağı konusunda en kolay olan kaçağın yerinin tespit edilmesi olarak görünmektedir. Bu durumun ortaya çıkmasının en önemli sebebi kullanılan teknolojik cihazlardır. Bu cihazlar farklı teknolojileri kullanarak su kaçağının yerini hızlı ve net bir şekilde ortaya koyabilmektedir. Bu konuda en fazla kullanılan teknolojiler; görüntüleme ve ses teknolojileridir. Bu teknolojiler kullanılarak su kaçağı sorunun çözümünde kullanılacak birçok cihaz üretilmektedir. Bu cihazların gelişim süreçleri ise hala devam etmektedir.

Su kaçağı tespiti teknolojileri sayesinde kullanılan cihazlar genel olarak akustik ses dinleme cihazı, termal kameralar, nem ölçer ve boru görüntüleme kameralarından oluşmaktadır. Bu cihazların çalışma prensipleri birbirinden tamamen farklıdır. Bazıları görüntü odaklı çalışırken bazıları ise ses odaklı çalışmaktadır. Bunların dışında teknolojiler kullanan cihazlarda bulunmaktadır. Örneğin nem ölçerler farklı teknolojiler kullanmaktadır. Nem ölçerler, duvarın dışından fark edilmeyen nemin tespitini yapmaktadır. Duvarların kalitesine göre 5 cm’ye kadar duvarın içindeki nemi ölçebilen cihazlar sayesinde su kaçakları tespit edilebilmektedir. Termal kameralar ise görüntüleme ile birlikte ısı teknolojisini kullanmaktadır. Farklı teknolojileri kullanarak ısı farklılıklarını görüntülere aktarmaktadır. Böylece su kaçağı net olarak tespit edilebilmektedir.

Su Kaçağı Tespiti Teknolojileri Farklılıkları

Su kaçağı tespiti teknolojileri farklı teknolojileri kullandığı gibi farklı alanlarda daha etkili sonuçlar vermektedir. Örneğin termal kameralar sıcak su kaçaklarında oldukça etkilidir. Bu kaçakları diğer cihazlara göre çok daha kısa sürede bulabilmektedir. Diğer cihazlar ise kaçağı bulmak için biraz daha zaman kullanmak zorundadır. Ya da yüzeye yakın olan bölgelerdeki su kaçaklarında nem ölçer etkili sonuçlar vermektedir. Bunun gibi sorunun kaynağına göre farklı cihazların kullanılması gerekmektedir. Su kaçağı konusunda hizmet veren firmaların su kaçağı tespiti için kullandıkları farklı cihazlarının olması gerekmektedir. Böylece duruma uygun olan cihaz kullanılarak kısa zamanda daha etkili sonuçlar alınacaktır. Bu da kaliteli hizmet anlamına gelmektedir.

Bilgi Talep Edin!

ŞİMDİ ARA