Su Kaçağına Dikkat Edin !

su kaçak tespit servis
0

Evinizin zemininde ve duvarlarında dolaşan su tesisatı, kapsamlı bir kurulum ile evinize su teminatı sağlanmasında rol oynar. Doğal olarak su tesisatınızdan beklentiniz yalnızca evinizin musluklarından su çıkışı sağlaması iken bir anda evinizin bir noktasında rutubet ve çürüme gibi sorunlara neden olabildiğini de görebilirsiniz.

Çeşitli nedenlerle sızıntı veren su tesisatından kaçan su, evinizin duvarlarında ve zemininde çürüme, şişme, kabarma gibi durumlara neden olabilir.

Genel anlamda su tesisatında meydana gelen sorunların büyük bir kısmı tesisatın eskimesine veya bir travmanın gerçekleşmesine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu etkenler işe beraber başlayan su kaçağı beton duvarlar arasında yayılarak farklı noktalara ilerler ve birikme söz konusu olduğunda da neme bağlı olarak belirtiler ile karşılaşılır.

İşte dekorasyonunuzun kalıcı olarak hasar görmesine neden olabilecek bu durumlara engel olabilmek adına evinizin tesisatında bir su kaçağı olup olmadığını en erken aşamada tespit etmeniz gerekir. Su kaçağının erken tespit edilmesi, kaçağın ortadan kaldırılabilmesi için de oldukça önemli.

Su kaçağının erken tespiti

Evinizde su kaçağı olduğuna dair en ufak bir ibareye rastladığınız anda bu ibareye bağlı olarak kaçağı kesinleştirmek üzere harekete geçmeniz önerilir. Bildiğiniz üzere tesisatta meydana gelen kaçak, doğrudan kaçağın oluştuğu bölgede belirti vermeyebilir.

Evinizin banyosunun zemininde bulunan tesisattaki kaçak, salonunuzun zeminine su nüfuz etmesine sebep olabilir ve parkeleriniz şişebilir, duvarlarınız küflenebilir ya da rutubet kokusu alabilirsiniz. Kimi zaman ise kaçağın söz konusu olduğunu anlayabilmek belirtilerle değil faturaya yansıyan bedel ile kendisini gösterebilir. Eğer faturanızda beklemediğiniz bir tutar artışı varsa su kaçağından kesin olarak şüphelenmeniz gerekir.

Su kaçağı belirtileri sonrasında derhal harekete geçerek kaçağın oluşmasına neden olan faktörün ortadan kaldırılmasını sağlamalısınız. Bunun için kişisel ya da amatör tekniklerden de uzak durmanızı öneririz.

Genel anlamda su tesisatı arızalarında kaçağın meydana geldiği noktayı bulmak göz kararıyla ya da basit ekipmanlarla mümkün değil. Haliyle profesyonel destek almanız gerekir. Ersoylar Tesisat ailesi olarak akustik dinleme cihazı ve termal kamera teknikleri ile evinizdeki kaçağı saniyeler içerisinde tespit edebildiğimizi belirtmeliyiz.

Akustik dinleme cihazı ile kaçak tespiti

İlk defa Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlayan su kaçağı tespiti için geliştirilmiş akustik dinleme cihazı, evinizin içerisinde su tesisatında meydana gelen bir kaçak varsa anında tespit edilmesine olanak sağlayan bir cihazdır. Cihazın en önemli özelliklerinden birisi de kaçağın hem hızlı hem de net olarak tespit edilmesine olanak tanımasıdır.

Akustik dinleme cihazında, sesleri dinleyen bir parça ve kulaklık vardır. Profesyonel tesisatçı arkadaşlarımız, cihazı kullanarak evinizde zemin ve duvar dinlemesi yapar. Elde edilen dinleme verileri takip edilerek, kaçağın hangi noktada meydana geldiği noktasal olarak saptanır ve bu bölgeye tamirat için uygulamaya başlanır.

İlk etapta su sızıntısı oluşan bu noktanın üzerinde varsa fayans karosu kırılmadan sökülür ve beton yapının altına ulaşılarak kaçağa neden olan parçanın değişimi için inceleme yapılır. İnceleme sonucunda bu parça yerine getirilecek orijinal parça hazırlanır ve yerleştirme işlemi gerçekleştirilir.

Su tesisatında meydana gelen arızanın ortadan kaldırılmasından sonra sökülen fayans karosu aynı şekilde yerine monte edilir ve hiçbir çalışma yapılmamış gibi kapatma tamamlanır.

Ersoylar Tesisat olarak İstanbul’un her noktasına su sızıntısı tespiti hizmeti vermekteyiz ve bu hizmeti en profesyonel ekip ve ekipmanlarla gerçekleştirmekteyiz. Bu sayede siz de evinizin dekorasyonunda büyük maliyetlere neden olabilecek hasarlar ile karşılaşmaksızın, sorununuzun giderilmesinin keyfini yaşayabilmektesiniz.

1 Bilgi Talebi

    • Özge

      Ne yaptıysak olmuyor, lavabo bir türlü açılmıyor. Sabahları banyo lavabosunda dişimi fırçalayamıyorum, bildiğin bu sabah banyonun lavabosu ile uğraşmayayım diye mutfak lavabosunda dişlerimi fırçaladım.

Bilgi Talep Edin!

ŞİMDİ ARA