Su Saatinin Vanası Ne Tarafa Açılır

Su Saatinin Vanası Ne Tarafa Açılır
İçeriği Puanla

Su Saatinin Vanası Ne Tarafa Açılır insan hayatının bazı kısımlarında hiç ilgilenilmeyen konuyla alakası önemli olmaz birden bire çok önemli bir bilgi karşısına çıkıverir. Belirli zamanlarda bakımı ve tadilatı yapılması gereken tesisat durumları bu işlem gerçekleşmediğinde can sıkıcı problemlere yol açabilmektedir. Tesisat arızalarının önüne geçebilmek tamamıyla sizin elinizdedir.

Elektrikler kesildiğinde şarteller inik mi sular kesildiğinde vana kapalı mı diye düşünürüz. Su vanasının ne tarafa kapanıp ne tarafa açıldığını çoğu zaman kestirememekteyiz. Bu problemi genellikle tesisatta bir yer patladığında yaşamaktayız. Binadaki su vanası ne tarafa açılır merak ediyorsanız yazımızı okumanız yeterlidir. Firmamız ustaları su vanaları ile alakalı bilmeniz ihtiyaç duyulan her şeyi sizin için yazdı. Bina girişlerinde yahut dairelerin arasında bulunan su saatleri herhangi bir su baskını ile karşılaşmamak açısından yeri vardığında kapatmak zorunda kalırsınız.

Su Saatinin Vanası Ne Tarafa Açılır

Su Saatinin Vanası Ne Tarafa Açılır

Su Saatinin Vanası Ne Tarafa Açılır

Bu vaziyet da kontrolü elden ne olursa olsun bırakmamak için her ne kadar su vanaları saat yönüne çevrilip kapanıyor olsa da, vanayı kapattığınız vakit muslukları yeniden test etmelisiniz. Su saatinin önünde, daireye giriş vanası olarak malum su vanası sağ tarafa sıkılarak kapatılır. Saat yönünde çevrilerek vana kapatılır. Sol tarafa şu demek oluyor ki saat yönünün bilakis çevrildiğindeyse açılır. Şibel vana olarak malum vanalar, asla açılıp kapatılmadığı için ara sıra suyu tamamen kesmez.

Su bu şekilde damla gibi akmaya devam eder. Su sayacının önünde ve peşinde iki tane olmak şartıyla, iki vana bulunmaktadır. Su vanasını tatile gideceğiniz vakit veya evden birkaç günlüğünde olsa da ayrılırken kapatmayı dikkatsizlik etmeyin. Öyle bir talihsizlik olur ki, lavabolarınızdan biri çelik spirali eskidiğinden ötürü, veya taharet musluğu ve batarya içinde bulunan hortumlar eskidiyse çürüme yaparak yüksek basıncında etkisiyle patlar. Bu şeklinde durumlardan ötürü evlerinize su basabilir.

Bahsetmiş olduğumuz fena örneklerle yüz yüze kalmamak ve keşke dememek için su tesisat vanasını kesinlikle kapatın. Bu vanaların birinin kesinlikle çalışır durumda olması gerekir. Evinizde herhangi bir su patlaması olduğunda, her tarafı su basmaması için haftalık olarak su vanalarını test etmenizi öneri ediyoruz. Bunun için de su vanası ne tarafa açılır yahut su vanası ne tarafa kapanır bilmeniz gerekmektedir.

Genellikle ya bina girişlerinde veya dairelerin arasında bulunan su saatleri herhangi bir su baskını ile karşılaşmamak için önlem amaçlı yeri vardığında kapatmak isteriz, bu vaziyet da kontrolü elden bırakmamak için her ne kadar su vanaları saat yönüne çevirip kapatılacak olsa da, vanayı kapattığınızda yeniden muslukları test ediniz. Su vanaları sol tarafa çevirilerek açılmakta sağ tarafa çevirdiğinizde ise kapanmaktadır.

Su Saatinin Vanası Ne Tarafa Açılır İstanbul

Ayrıca periyodik test amaçlı ve ileride herhangi bir tesisat ve su baskını problemi yaşamamak için vanalarınızı ayda bir kaç kere test ederek çalışıp çalışmadığını doğrulayınız. Aksi takdirde evinizde yaşanacak bir su baskını sizlere daha oldukca gider oluşturacaktır. Tesisat borularınız ve öteki sorunlarınız ile alakalı Firmamız firmamızı arayabilirsiniz. Çok fazla kullanılmayan su vanaları zaman içinde paslanarak sıkışma yapabilir. Bu nedenle su patlağı duru laf mevzusu olabilir.

Eğer su patlağı problemi laf mevzusu ise, vanadan suyu kesmek gerekse de sıkışmış su borusu laf mevzusu olunca bu vaziyet fazlası ile ciddi bir hal alabilir. Sıcak suyun radyatöre girmeden ilkin bir vanası bulunmaktadır. Hiç açılıp kapatılmayan radyatör vanasının göbeğinde gevşeme olur. Göbeği gevşeyen vanalar da su damlatır. Radyatör vanası saat yönünde kapanır, saat yönünün bilakis açılır. Kombinin dönüş borusuna su geçmeden derhal kalorifer peteğinin çıkışında ikinci bir vana bulunmaktadır.

Bu vana da yeniden aynı yönde açılıp kapanır. Tavsiyemiz radyatör vanalarını ayarlarken kombiye en yakın olanları, daha azca açmanızdır. Kombiden uzaklaştıkça petek vanalarını birazcık daha açarak reglaj ayarı yapmış olursunuz. Evinizde bulunan tüm vanaları, tatile giderken yada hafta sonu evden ayrılırken kesinlikle kapatın. Siz yokken lavabonun çelik spiralleri eskidiği için patlayabilir. Su Saatinin Vanası Ne Tarafa Açılır

Uzun zaman kullanılan musluk bataryasındaki taharet musluğu ile batarya içinde yer edinen hortumlar zaman içinde çürüdüğü için, yüksek tazyik ile patlar. Evinizi su basar. Bu fena durumla karşılaşmamak için herhangi bir su tesisatçısı çağırarak, su vananızı test ettirin. Doğalgazın vanasını kapatmayı unutmayın. Kombi ve öteki su tesisatı bağlantılarında yer edinen tüm vanaları kapatın.

Soğuk iklim koşullarında oturan kişiler bir yere gittiklerinde, kombi içindeki suyu boşaltmalı yahut tesisatın içindeki suyun donmasını önleyici tedbirler almalıdır. Sıkışan su vanalarını açıp kapatmak hepimizin karşılaşacağı bir sorundur. Çok fazla kullanılmayan su vanaları zaman içinde sıkışma yapabilir. Olası bir su borusu patlağı niteliğinde da vanadan suyu kesmek gerekmektedir. Ortada sıkışmış su vanası durumu laf konusuysa vaziyet içerisinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Su Saatinin Vanası Ne Tarafa Açılır

Su Saatinin Vanası Ne Tarafa Açılır

29.09.2021
314
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara