Su Sızıntısını Ne Önler?

robot cihazı su kaçağı
0

Su sızıntısı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir.  Sağlıksız ortamların oluşmasına sebep olabilecek bir durumdur. Bu durum; evin veya iş yerinin rutubetlenmesine, duvar sıvalarının aşınmasına, küf gibi birçok soruna sebebiyet vermektedir. Tesisatta kullanılan yapı malzemelerinin kalitesiz olması su sızıntısının çeşitlenmesine neden olmaktadır. Örneğin; duvarlarda, klozette, duşa kabinde, peteklerde ve daha birçok alanda meydana gelmektedir. Toplumda, eski binalarda sızıntı daha çok olur şeklinde yanlış bir algı vardır. Sızıntı, eski ya da yeni bina demeksizin her yerde meydana gelebilmektedir.

Tespiti Nasıl Yapılır?

Durumun tespitini bilen kişilerin yapması, tesisat işleminin hem daha az zarar görmesine hem de zararın daha minimum seviyede halledilmesine olanak sağlamaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte sızıntının tespiti ve önlenmesi konusunda ilerlemeler kaydedilmiştir. Net bir şekilde sorunun tespitini yapan yöntemler, sadece sorunlu bölgeyi bularak diğer bölgelerinde zarar görmesini engellemektedir. Boyalı su yöntemi, termal kamera yöntemi, nem ölçme, gaz izleme, akustik cihaz şeklinde tespit yöntemleri bulunmaktadır.

Tespit için ilk olarak sızıntının kendi dairemizden mi yoksa diğer dairelerden mi geldiğini kontrol ederek başlamakta fayda vardır. Peki, bu durum nasıl anlaşılır? Evimizdeki ana vanayı kapattığımız halde sayaç çalışmaya devam ediyorsa evde su sızıntısı vardır. Fakat bu durum sadece evdeki sızıntının var olduğunu tespit eder. Yeri hakkında kesin bir bilgi vermez.

Nasıl Önlenir?

Sızıntıyı tespit etmemizle birlikte sorunu nasıl çözeceğim aşaması devreye girer. Sızıntının türüne göre çeşitli çözümler bulunmaktadır.

Su sızıntısını önlemenin en etkili ve kalıcı yolu, profesyonellerden yardım almaktadır. Profesyonellerden yardım alırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlardan ilki piyasa araştırması yapmaktadır. İkinci aşama ise piyasada profesyonelleri seçerken düzgün, doğru, iş ahlakına uygun, bilgili ve deneyimli gibi kriterlerin olması hem faydalı hem de oluşabilecek hatayı en aza indirmesinde etkili olabilecektir. Fiyat araştırması yapmanızda faydalı olacaktır. Herhangi bir profesyonelden yardım almadığınız zaman hem işlem süresini uzatmış hem maliyeti arttırmış hem de ufak bir alanda halledilecek durumu daha geniş alana yaymış oluruz.

Su sızıntısı küçük çaplı ise kimyasal sızıntı gidericiler sorunu çözmekte etkili olacaktır. Unutulmamalıdır ki bu durum büyük çaplı su sızıntıları için işe yaramayacaktır.  Şu da unutulmamalıdır ki doğru yerden alınmayan ve güvenilir olmayan malzemeler sorunun daha da büyümesine neden olma olasılığını yükselecektir.

Diğer bir önleme yöntemi ise zamanla eskiyen ve çürüyen boruların değişimi ile olmaktadır. Bu durum zamanla borularda çatlaklara, kırılmalara, delinmelere, contalarının fonksiyonlarını yitirmesi sızıntıların oluşumuna sebebiyet vermektedir. Contaların ve boruların yenilenmesi bu durumu önleyici yöntemlerdendir.

Yağmur, kar suyu gibi durumlarda sızıntıya neden olmaktadır. Binaların yapımında kullanılan sızıntı önleyici yöntem olan ilaç kullanma her zaman işe yaramaz.  Binanın tamamlanmasından dolayı ilaç kullanma yöntemi artık yapılmayacaktır. Bu da sorun için başka çözümler üretilmesini sağlar. Binanın dış yalıtımını tekrar yapılmalı ya da drenaj yöntemi kullanılmalıdır.

Klasik yöntemlerle de sorun çözümü yapılmaya çalışılmaktadır. Fakat bu durum sorunun tespiti ve çözümü için yeterli değildir. Çözüm için deneyime güvenilir. Bu durumda problemin çözümü için kesin bir yanıt vermeyebilir. Modern yöntemlerin kullanılması bu tür sorunların oluşmasını hem engeller hem de sorunu minimum seviyeye indirmiş olur. Modern teknolojinin getirmiş olduğu çeşitli mekanizmalar önleyici önlemlerde yardımcı ve gereksinim duyulan araç niteliğindedir. Bu da sorunun daha kolay, az masraflı, zamandan tasarruf, sızıntı tespiti, sorun alanının yayılmamasına yardımcı olmaktadır.

Anahtar kelimeler: evde su sızıntısı, teknoloji, tesisat, sızıntı tespiti, kimyasal sızıntı gidericiler

Bilgi Talep Edin!

Call Now ButtonŞİMDİ ARA