Su Sızıntısının Sebepleri

tamir edilen su kaçağı
0

Sızıntılar su israfı yapabilir, evinize zarar verebilir ve istenmeyen organik büyümeyi teşvik edebilir. Ne yazık ki, evinizdeki boru tesisatının çoğunu göremediğiniz için, bir sızıntının oluştuğunu her zaman bilemeyebilirsiniz. Evinizi gelecekteki sızıntılardan korumanın en iyi yollarından biri, sızıntıların gelişmesine neden olan ortak durumları anlamak ve aramaktır. Bu yazıda, borularınızı damlatmaya neden olabilecek sekiz sızıntı nedenini listeledik. İlk olarak kırık contalara dikkat etmelisiniz. Cihazlarınız monte edildiğinde, yüklenici tüm su bağlantılarının çevresine contalar koyar. Contalar, bulaşık makinenizin kapısı gibi başka yerlerde de görülür. Cihazlarınız yaşlandıkça conta kırılabilir veya yıpranabilir. Cihazınızda veya cihazın yakınındaki su birikintilerinde yoğuşma olduğunu fark ederseniz, kırılmış bir conta olabilir. İkinci olarak tıkanmış hatlara dikkat edin. Birçok tıkanık drenaj basitçe rahatsızlığa neden olur. Bununla birlikte, bazı tıkanmalar borularda taşma veya patlamalara neden olabilir. Örneğin, hava tutucu drenaj tavalarındaki veya oluklarınızdaki tıkanmalar sıklıkla ciddi su hasarına neden olur. Ciddi tıkanmaları önlemek için oluklarınızı temiz tutun. Üçüncü sebep ise korozyon. Tesisat sisteminiz yaşlandıkça, pas ve diğer korozyon formları borularda oluşabilir. Borularınızda herhangi bir renk değişikliği veya bükülme olduğunu fark ederseniz, bir tesisatçıdan hasarı hemen değerlendirmesini isteyin. Daha eski bir tesisat sisteminiz varsa, daha yeni modeller için yüksek korozyon riski taşıyan boruları değiştirmeyi düşünün. Bir diğer sebep ise hasarlı Boru bağlantılarıdır.

Borularınızın bağlandığı yer, bir çizgideki en zayıf noktayı gösterir. Zamanla, boru bağlantıları zarar görebilir ve sızıntılara neden olabilir. Ne yazık ki, çoğu boru eklemi kolayca görünmez. Çarpma sesi çıkaran gürültülü borular varsa, özellikle sıcak suyu açtığınızda, boru bağlantı yerlerinin önemli bir basınç altında olma ihtimali vardır. Tesisatçıdan yılda bir kez sisteminizi değerlendirmesini sağlayın.

Beşinci neden ise aşırı su basıncıdır. Yüksek su basıncı iyi olabilir, ancak aşırı veya eşit olmayan basınç borularınızı zorlayabilir. Çoğu boru ve musluk yalnızca belirli bir su basıncına dayanabilir. Fazladan herhangi bir basınç sızıntılara neden olabilir. Su basıncınızla ilgili endişeleriniz varsa, tesisatçınız aracılığıyla basıncı ölçün ve sorun olup olmadığını tespit ettirin. Altıncı su sızıntısı problemi bir dış faktör olan ağaç kökleridir. En yaygın su sızıntılarından bazıları aslında içeriden ziyade evinizin dışından başlar. Örneğin, ağaç kökleri su hatlarına girerek nemin bahçenize sızmasına neden olabilir. Bahçenizde yeni ıslak lekeler veya bataklıklar görüyorsanız, su basıncında ani bir düşüş yaşarsanız veya evinizin çok yakınında büyüyen ağaçlar var ise izinsiz giriş kontrolü yapın. Gevşek su konektörleri su sızıntılarının yedinci sebebi. Bazen cihazlarınıza su sağlayan hortumlar ve borular gevşeyerek sızıntıya neden olabilir.

Çoğu zaman, kayma nedeniyle gevşek su bağlantıları oluşur. Örneğin, çamaşır makinesi hortumunuz sıkma işlemi sırasında titremeye bağlı olarak sızıntı yapabilir. Bir su konektörü sızıntısı varsa, suyun doğrudan besleme hattından aktığını veya cihazın çevresinde su birikintileri oluşturduğunu fark edebilirsiniz. Sekizinci faktör ise hızlı sıcaklık değişimleri. Borularınızdaki beklenmedik aşırı sıcaklık değişiklikleri boruları genişlemeye ve daralmaya zorlayabilir. Bu genleşme ve büzülme, özellikle donma sıcaklıklarından kaynaklandığı zaman boruları kırabilir. Tesisatınızın performansına dikkat edin. Yukarıda listelenen koşulların varlığı genellikle yüksek bir sızıntı riski olduğunu gösterir. Bu durumlarda bizi arayarak su sızıntısı problemini sorunsuzca çözebilirsiniz.

Bilgi Talep Edin!

Call Now ButtonŞİMDİ ARA