Su Tesisatı Tamiri

Su Tesisatı Tamiri

Su Tesisatı Tamiri  Günlük hayatımızın çoğunu kapalı ortamlarda geçirdiğimiz düşünüldüğünde bu alanlardaki su tesisatı sistemleri fazlaca önemlidir. İnsan yaşamının da olmazsa olmaz bir yeri olan suyun bu ortamlarda kullanması fazlaca önemlidir. Sabah uyandıktan sonrasında akşam yeniden uyuyana kadar kapalı alanlarda kısaca ev ve işy erlerimizde en sık kullandığımız alanlar genel anlamda suyun olduğu alanlardır. Bu açıdan bakıldığında su tesisatı döşenirken fazlaca dikkatli olunmalıdır.

Çünkü bu tesisatta oluşabilecek herhangi bir sızıntı insan yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Su Tesisatı Tamiri, meydana gelebilecek herhangi bir kaçak insanları hem maddi bununla birlikte tinsel yönden etkileyebilmektedir. Çünkü tesisatta oluşabilecek herhangi bir su kaçağı su faturalarını şişirebilmekte ve insanların maddiyatına dokunmaktadır. Yine su tesisatında oluşabilecek en küçük bir sızıntı dolayısıyla su kullanımının kesilmesiyle insanoğlu temel gereksinimlerini gideremeyecek ve tinsel olarak olumsuz etkilenecektir.

Su Tesisatı Tamiri

Su Tesisatı Tamiri

Su Kaçağı Tamiri: Yapılardaki su tesisatlarında muhtelif nedenlere bağlı olarak belli başlı birtakım problemler oluşabilmektedir. Bu sorunların belirlenebilmesi su tesisatının tamiri açısından fazlaca eleştiri bir öneme sahiptir. Su tesisatında tamiri gerektirecek en mühim niçin su kaçağı sorunudur. Bu sıkıntı ileri boyutlara taşındığında fazlaca can bunaltan durumlar ortaya çıkabilmektedir. Çünkü su kaçağı tamiri yapı sahipleri tarafınca gerçekleştirilemeyen işlemlerdir. Bu probleminin çözümü için ustalaşmış ekiplerden yardımcı almak şarttır.

Su Tesisatı Tamirinde gereken ikinci vaziyet ise lavabo bataryalarının damlatması sorunudur. Ancak bu sıkıntı su tesisatındaki kaçak kadar tamiratı zor bir vaziyet değildir. Batarya damlatması problemi tamiratı yapı sahipleri tarafınca da gerçekleştirilebilmektedir. Su tesisatlarında tamiratı gerektiren en mühim sorunlardan bir tanesi de masraf tıkanması sorunudur. Bu probleminin çözümü hem maddi olarak külfetli bununla birlikte uzun vakit almaktadır. Çünkü bu probleminin giderilmesi için yapılarda kırma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Sorunu nasıl çözeriz? Eğer su tesisatında bir kaçak meydana geldi ise bu probleminin tamiratı için ustalaşmış ekiplerle iletişime geçilmelidir. Çünkü bu takımlar duvar içinde bulunan su tesisatındaki kaçağın yerini hızla gelişen değişen teknolojinin de sayeinde nokta atışı bir şekilde tespit edebilmektedir. Hal bu şekilde olunca tamirat işlemi de ancak kaçağın olduğu bölgeyle sınırı olan kalmaktadır.

Bu sayede yapılarda gerçekleştirilecek herhangi bir kırma veya yıkma işlemi küçük bir alanla sınırı olan kalmakta ve yapı sahiplerinin hem zamanları bununla birlikte maddi durumları korunmaktadır. Su kaçağı tespiti yapılmadan gerçekleştirilecek tamirat işlemleri hem maddi anlamda pahalı olacak bununla birlikte uzun vakit alacaktır.

Eğer tamiratın mevzusu bataryalar ise yapı sahipleri bu aşamada avantajlıdırlar. Çünkü bataryalarda meydana gelebilecek herhangi bir damlatma sorununu kendileri çözebilmektedir. Şöyle ki damlatan batarya ya çatlamıştır veya contası eskimiştir. Bunun tespiti için öncelikle su vanaları kapatılmalıdır. Basit bir İngiliz anahtarıyla batarya sökülmeli ve damlatmaya neyin niçin olduğu tespit edilmelidir.

Eğer damlatma sorununa conta eskimesi niçin oluyor ise hırdavatçıdan satın alınacak bir conta bu probleminin çözümünde ehil olacaktır. Ancak batarya çatlağı sebebiyle su damlatma problemi gerçekleşmiş ise bataryanın değiştirilmesi gerekmektedir. Yapı sahipleri bu işlemleri kendileri yapabileceğinden maddi olarak tamiratları daha müsait olacaktır.

Akustik dinleme aleti, pak su tesisatında kırmadan tesisat tamiri için kullanılan en mühim cihazlardan biridir. Akustik dinleme aleti ile su kaçağının olduğu kısım dinlenir. Borulardaki çatlaklardan sızan sudan ses gelir. Normal şartlarda bu ses duyulmaz.(Çok şiddetli su kaçağı yoksa) Çok kırılgan olan bu aygıt, duvarın içerisinden geçen yada yerde fayansın altından geçen su borularında olan su kaçaklarının sesinin duyulmasını sağlar.

Akustik dinleme aletinin, prop denilen aparatı su kaçağının olduğu noktaya tutulur. Prop algıladığı sesi, akustik dinleme aletinin kırılgan olan kulaklığına iletir. Bu sayede su kaçağı tespit edilebilir. Yalnız bu aşamada aleti kullanan personelin deneyimi fazlaca önemlidir. Aksi durumda su kaçağını saptamak uzun sürebilir.

Su kaçağı tespit edildikten sonrasında kırmadan boru tamiri için tek bir fayansın yerinden sökülmesi yeterlidir. Su kaçağını tespit eden ekiplerimiz, tek bir fayansı sökerek kırmadan boru tamirini gerçekleştirdikten sonrasında fayansı özenle yerine monte ederler.

Kameralı görüntüleme aleti pimaş borularında olup biten su kaçağı bulma işleminde kullanılan bir cihazdır. Pimaş borularındaki sorunların tamamının tespitinde kullanılır. Sadece su kaçağı problemi değil, aynı vakit pimaş borularında olup biten tıkanmalar ve pimaş borularındaki yağlanmalar da tespit edilebilir.

Pimaş borularında su kaçağı meydana gelmesinin birkaç değişik nedeni vardır.

Pimaş borularının ek yerlerinin tam yerine oturmamasından meydana gelen su kaçakları.
Pimaş boruların ek yerinde conta bulunur. Bu contanın işlevini kaybetmesi yada contanın yerinden çıkması su kaçağına niçin olur.

Pimaş borularında çatlak meydana gelebilir. Pimaş borularında çatlak borunun aşağı kısmında olursa su kaçağına, yukarı kısmında olursa fena kokuya sebep olur.
Pimaş borularında kırılma meydana gelmesi su kaçağına sebep olur.
Binaların ana masraf hatları toprağın altından logar kuyusuna doğru uzanır. Toprak altında olan borularda ara sıra çökmeler meydana gelmektedir. Borunun çökmesi hem su kaçağına niçin olur bununla birlikte ana masraf borularında tıkanıklıklara sebep olur.

Pimaş borularındaki su kaçaklarının bir öteki sebebi ise; kullanıcılar tarafınca kullanılan lavabo açıcılardır. Lavabo açıcılar kuvvetli asit yapısı sebebiyle tıkanıklığa sebep olan cisimleri parçalama yada eritmeye sebep olur. Bu asit bununla birlikte pimaş borularına zarar verir. Pimaş borusunun büzüşmesine niçin olan lavabo açıcılar. Çok sık kullanılırsa pimaş borusunu eritmektedir.
Yukarıda saydığımız bütün sorunların tespitinde kameralı görüntüleme aleti kullanılmaktadır. Kameralı görüntüleme aletinin kırılgan teknolojisi yardımıyla kameralı tesisat tamiri mümkündür. Firmamızın 20 servis aracı bulunmaktadır ve her servis aracında kesinlikle kameralı görüntüleme aleti bulunur.

“Robot aygıt teknolojisi, tesisat sektörünü inkilap durumunda değiştirmiş” dersek abartmış olmayız. Çünkü robot cihazla kırmadan boru tamiri yapmak mümkündür.

Kırmadan tesisat tamiri pimaş borularındaki tıkanıklıkları açarken mümkündür. Eski zamanlarda olsaydı, pimaş borusundaki tıkanıklığı bulmak için masraf borusunu deşifre etmek gerekirdir. Bunun için fayanslar kırılır. Boru üzerindeki beton, matkapla parçalanıp boruya ulaşılırdı. Bu olay; evin tadilat alanına dönmesinin yanı sıra günlerce sürmekteydi. Çoğu vakit da yanlış bölgeler kırılırdı ve tıkalı boruya ulaşmak fazlaca uzun sürerdi.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara