Tavandaki Rutubetin Sebepleri

ferhatpasa
0

Tavandaki rutubet kuzey cepheli güneş görmeyen evlerin en önemli sorunlarından biridir. Sadece binalara zarar vermekle kalmaz insan sağlığına da zarar verir. Solunum yolları ve romatizma gibi rahatsızlıklara sebep olan tavanda lekelere ve dökülmelere sebep olan rutubetin birçok sebebi bulunur. Tavandaki rutubeti önlemenin en önemli yolu sorunu doğru tespit etmektir.

Rutubet özellikle binanın uzun süre kapalı kalan yerlerini vurur. Rutubet çürümüş meyve gibi bir kokunun yayılmasına sebep olabilir. Kokunun dışında duvar diplerinde ve tavanda küflenme ile boyanın dökülmesine de sebep olabilir. Duvarlarda rutubet nemlenme ve damlacık şeklinde ortaya çıkarak lekelenmeye de sebep olur.

Özellikle tavanda oluşan yoğun nemin yol açacağı rutubet sorunu damlacıkların oluşmasına ve tavandaki boyanın ya da kartonpiyer gibi yapıların bozulmasına sebep olabilir. Tavanda meydana gelen rutubet kısa zamanda lekelenmeye sebep olur. Binalardaki havalandırma sistemindeki aksaklıklar da tavandaki rutubetin sebepleri arasındadır.

Oluşan rutubete bulunan çabuk çözümler de tekrar rutubetlenmenin oluşmasına sebep olur. Bu kolay çözümlerden biri tozboya rutubet kurutuculardır. Bu kurutucuyu kullandığınızda bir süreliğine rutubet geçse de yeniden oluşur. Yanlış yöntemlerden biri de rutubetlenen bölgeye şap atılması ve boyanmasıdır. Rutubetin üstünü örtmek demek olan bu yöntemden bir süre sonra rutubetli bölge tekrar eski haline döner. Kalıcı bir çözüm bulunmak isteniyor ise tavandaki rutubetin sebepleri doğru tespit edilmeli ve o sebepler ortadan kaldırılmalıdır.

 Tavandaki Rutubet Nasıl Oluşur?

Özellikle üst katlardaki bir dairede oturuyorsanız tavandaki rutubetin sebepleri genellikle çatıdan yağmur sularının sızması olur. Sadece çatıdan değil yalıtımı iyi olmayan binalarda pencere ve duvarlardan da su sızıntılarının oluştuğu görülebilir. Başı binaların su tesisatlarından da sızıntı oluşabilir. Bu sızıntıların hepsi tavandaki rutubetin sebepleri arasındadır.

Binaların yapısal eksikliklerinden dolayı da evler rutubetlenebilir. Eğer ev hiç güneş almıyorsa bu durum rutubetlenmeye sebep olur. Duvara pencereler iyi montajlanamamış ise bu noktalardan şu sızıntıları meydana gelebilir. Bu durumda rutubetlenmeye sebep olur. Bazen pencerenin yapıldığı malzemenin kalitesizliği de rutubet oluşmasının sebepleri arasındadır.

Eğer rutubet banyo ve mutfakta meydan geliyor ise banyo ve mutfağın yapımında kullanılan malzemelerden kaynaklanıyor olabilir. Banyoda duş sırasında ve mutfakta yemek yapılırken oluşan buharlar rutubetlenmeye sebep olmazlar ancak zaten rutubetlenme varsa hızlandırabilir. O yüzden mutfak ve banyonun havalandırılmasına dikkat edilmelidir.

Rutubetlenen bölgenin tamiratının yapılması ile birlikte rutubetin kurutulması da çok önemlidir. Böylece tekrar rutubetlenmenin önüne geçilmiş olur. Rutubetin sebeplerinin de ortadan kaldırılmasıyla da kalıcı bir çözüme kavuşulmuş olur. Rutubeti kuruturken bulunulan ortama göre bor rutubet kurutma cihazı kullanılmalıdır. Ev ya da dükkan gibi boyutları farklı mekanlar için de cihazın özellikleri değişir.

Evin dış cephesine yapılan yalıtım da rutubet oluşmasına engel olur. Duvarlar soğuk ya da sıcak havayı geçirmeyecek şekilde izole edilmelidir. Bu durumlarda sadece daireye iç yalıtım yaptırmak da genellikle çözüm olmaz. Bu sebeple binanın tamamına dış yalıtım yapılarak rutubet oluşmasının önüne geçilmiş olur. Yalıtımın yanında yılda bir kez binanın su oluklarının elden geçirilmesi de rutubet oluşmasının önüne geçer.

Bilgi Talep Edin!

ŞİMDİ ARA