Tesisat Su sızıntısı

ozenis tesisat su kaçağı
0

Bulunduğumuz binaların tesisatları oldukça önemli olup su tesisatı da bu durumda en önemli yeri teşkil etmektedir. Zira su tesisatlarındaki her problemli durum bizim çoklu sıkıntılarla yüzleşmemiz anlamına gelmektedir. Su sızıntılarının hangi sebeplerden oluşmakta olduğuna değinmek gerekirse de bunun da pek çok sebebi olduğu ortadadır. Bunlardan en bilinen sebebi tesisatın zaman ilerlemesine bağlı olarak deforme olmasına dayalı olarak gerek contalama bağlantılarının esnemesi gerekse tesisattaki borulardaki oluşan delinmeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum tesisatın zamansal ve üretildiği malzemenin dayanıklılık kalitesi ile ilgili bir durum olup ikinci ve önemli bir başka sebebi de söz konusudur tesisat su sızıntılarının. Bu ise malzemenin cinsinden ve kalitesinden öte bu tesisatı ortaya koyan insan profesyonelliği kalitesidir. Yani tesisatınızı yapan, projesinin sürdüren kişi durumudur. Oldukça yüksek yüzdelerle kayda geçen bir gerçeklik olarak binalardaki su tesisatlarının sızıntı ve diğer bütün olumsuz özelliklerinin bizzat bu tesisatlarını ortaya koyan insan kalitesinin düşüklüğü ile ilgili olduğu durumudur. Malzeme ne kadar kaliteli olursa olsun eğer uygulamasından sorumlu kişiler işini gerektiği gibi veya eksik teknik bilgi ile ortaya koyuyorlarsa ilgili tesisatın olumsuz sonuçları baştan daha belirlenmiştir.Bunun için malzemeyle birlikte bina tesisatlarımızın ortaya konulmasında görev alan kurum ve kişilerin referansları ve ilgili piyasadaki memnuniyetine dikkat edilmesinde oldukça fayda vardır.

Su Sızıntılarının Tespiti

Su sızıntılarının tespiti özellikle erken tespiti binanızın kalitesi ve daha düşük maliyetlerle önlenmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Çünkü su sızıntıları aynı insan vücudu misali bir problemin hastalığın başlangıcıdır, belirtisidir, erken keşfi ise bu problemin daha da büyümeden önlenmesini sağlayacaktır.

*Peki binalarımızdaki su sızıntılarının ip uçları nelerdir?

Gelişen teknolojik dünyamızda binalarımız da hakkını, payını fazlasıyla almış bulunmaktalar. Birçok tesisat yaşam kalitemizi arttırdığı gibi problemli durumları da herhangi bir deformasyonda ortaya koyacaktır elbet. Bunun için de su sızıntısının binamızın hangi tesisatı ile ilgili olduğunu da anlayabilecek bazı ipuçlarını izlememiz önemli olacaktır. Zira binalarımızda su tesisatı ve kalorifer tesisatı başta olmak üzere su sızıntılarına sebep pek çok oluşum söz konusudur. Aşağısa sizlere kolaylık olsun diye bazı durumlardan bahsettik:

*Sızıntının kombinizden geldiği ihtimalini, sorusunu ortadan kaldırmak için yapmanız gereken kombinin altındaki basınç göstergesini kontrol etmenizdir. Basınç göstergesinin normal değerleri olan 1.5-2 değerleri dışında bir değerse büyük ihtimalle su sızıntısı söz konusudur. Şayet ibre 0 ve 0’a yakın bir değerdeyse kalorifer vanasının açma yoluyla kalorifer vanasına su doldurmanız gerekecektir. İbre 2’yi bunluca işlemi sonlandırmanız gerekecektir. Eğer bu işleme rağmen ibrede düşme varsa kalorifer tesisatınızın su kaçırıyor olduğu tescillenmiş demektir. Şayet ibre bu işleme rağmen sabitse su sızıntısı kalorifer içerikli değildir.

*Sıcak ve soğuk su tesisatından herhangi bir sızıntı olduğunu anlama adına alt dairede bulunuyorsanız tavanı kontrol etmenizde fayda vardır. Sıcak veya soğuk su tesisatının sızıntıları aynı belirtileri göstermeleri açısından kolaylıkla tespit edilebilmektedirler. Bitişik binalardan da bu anlamda sızıntılar söz konusu olabilir. Bunları duvarlarımızın kabarması veya bizzat ilgili sızıntıları görerek fark etmemiz ve öncelikle ilgili vanaları kapatıp en yakın zaman diliminde de bu durumun uzmanlarıyla iletişime geçmek en doğru davranış şekli olacaktır.

*Yine rutin su kullanımımıza rağmen gelen faturalar katlandıysa da evimizde kesinlikle su sızıntısı olduğu anlamına gelecektir.

Bütün sıralanan durumlar söz konusu ise tesisat su sızıntısı konusunda SOS veriyor demektir ve işi uzmanın<a havale etme zamanı gelmiş demektir.

 

1 Bilgi Talebi

    • Alkan Demir

      Ne yaptıysak su kaçağının yerini bir türlü tespit edemedik, kaç tane usta getirdik ancak sadece fayans kırıp gittiler. Benimle iletişime geçerek sorunuma çözüm üretmek için deneyimli bir usta gönderebilir misiniz.

Bilgi Talep Edin!

ŞİMDİ ARA