TESİSATÇI TALEP ET

Su Kaçağı | Petek Temizliği

Robotla Tıkanıklık Açma | Kombi Petek Temizliği Acil Su kaçağı ve tıkanıklık açma için %100 garantili hizmet...

Ersoylar Tesisat, İstanbul genelinde su kaçağı tespiti, tıkalı gider açma, petek temizliği ve kombi bakım tamir servisi konularında profesyonel olarak garantili hizmet vermektedir. Siz de bizleri tercih ederek su tesisatçı bulma kolaylığu ile uygun fiyat garantisini kaçırmamış olursunuz.

Yerden Isıtma Havası Nasıl Alınır ?

İçeriği Puanla

Kış aylarının korkunç rüyası doğalgaz faturaları, lüzumsuz yakıt tüketiminden kaynaklanmaktadır. Son yıllarda dışa bağımlı olarak kullandığımız bu enerji kaynağının iyice zamlanmasıyla birlikte, insanoğlu vanaları kısarak tutum sağlamaya başladı. Bu biçim ısınma sistemleri kullanan vatandaşların, 2 yılda bir yerden ısıtma temizliği yaptırması, kullandığı yakıt oranını ciddi anlamda düşürür.Yerden ısıtma sistemlerinde döşem temizliği, boruların arasında toplanan sistemdeki çamurları, pas kireç vb. atıkları, tek tek, tüm sistemi basınçlı su ve kimyasalla yıkama yaparak dışarı atmaktır. Bu muamele sonucunda ısıtma tesisatıyla alakalı yaşanmış olan bütün problemler çözülüyor ve işin sonucunda boruların içerisine dolan hava da alınarak, daha bereketli emek harcaması sağlanıyor. Zeminden ısıtma boruları, bütün daireyi dolaşır ve sonucunda çıkış yapmış olduğu noktaya, şu demek oluyor ki distribütör kollektöre geri döner. Kollektör denilen parça, çoğu zaman kombi altında bulunan ve birçok vananın giriş çıkış yapmış olduğu, kırmızı mavi hortum ve vanalardan oluşan parçadır.

Bu parça kombiden yada kazandan gelen sıcak suyun hatlara dağılmasını sağlar ve dönüşteki öteki kollektör de daireyi dolaşıp, yine geri dönen soğumuş suyu, ısınması için kombiye gönderir. Bir nevi geçirme merkezi olan kollektör, havayı da atmayı sağlar. Tabandan ısıtmada oluşan hava, borulardan gelmiş olarak kollektör arasında kalır. Kollektörün soğuk olması durumunda, ilk ilkin hava probleminden şüphelenilmelidir. Üzerinde bulunan purjör dediğimiz delikli hava atma tapalarını çevirerek hava çıkışını sağlayabilirsiniz. Bu iş aynı peteklerin havasını almaya benzer. Hava tamamen bitip, su gelinceye kadar devam edilir, su vardığında purjörler sıkılarak kapatılır. Eğer asla hava gelmeden, su akmaya başladıysa 5-10 saniye kadar su akıtır hala hava gelmezse kapatılır. Bunun cevabında sistemde hava olmadığı görmüş oluruz. Yerden ısıtmadan hava alma işlemi bu biçimde gerçekleştirilir.

Yerden Isıtmanın Faydaları

Isıtma tesisatının içinde yer edinen su tamamen boşaltılıp, yeniden su doldurulduğunda yerden ısıtma sistemi hava yapar. Genelde bu sistemlerin kollektör bağlantısında hava birikir. Tepesinde yer edinen hava alma vidasını saat yönünün bilakis çevirip su gelene kadar beklenir. Bazı vidalar paslandığı için basit açılmaz, işinizi kolaylaştırması için pense kullanarak havasını alabilirsiniz. Her sene bu işlemlerle uğraşmak istemeyenler için kollektörlerin sağ tarafında bulunan bölüme, tapa yerine otomatik hava purjörü taktırmak yeterlidir. Merkezi ısıtmalarda devamlı hava almak zorunda kalan mesken sahipleri, genel anlamda en üst katta bu sorunu yaşarlar. Bunun nedeni ise alt katlarda oturan komşularınızın vanaları kapatmasından kaynaklanır. Büyük sistemlerin devir daim motorları fazlaca kuvvetli olduğu için, öteki kat malikleri vanaları kıstığında veya tamamen kapattığında en üst katın ısıtma sistemi sürekli hava yapar. Bu durumdan kurtulmak için ana kolon borularının en üst bölümüne, kaliteli otomatik hava purjörü taktırıp her sene aksatılmadan bakımları yapılıp, çalışır durumda oldukları test edilmelidir.Tüm bu ayarları yapmanıza karşın sorununuzun çözülmediğini düşünüyorsanız yerden ısıtma döşem temizliği yaptırmanız gerekebilir. Yerden ısıtma sistemlerinin temizliğini icra eden şirket olarak bizi arayabilirsiniz. İstanbul Tesisat uzun yılların deneyimiyle yerden ısıtma sistemi bakımlarını yapmaktadır. Siz de kimyasalla yerden ısıtma tesisatı temizliği yaptırarak tesisatınızın ömrünü uzatabilirsiniz.Yerden ısıtma havası iyi mi alınır? Sık sorulan sorulardan biridir. Yerden ısıtma sistemlerinde petek olmadığı için havasının iyi mi alınacağı bir çok şahıs tarafınca bilinmez. Oysa yerden ısıtma havası almak zannedildiği kadar zor değildir.Yerden ısıtma sistemleri mekânın zeminine döşenen borular yardımıyla ortamın ısınmasını amaçlayan konforlu ısıtma sistemlerinden biridir. Zeminden ısıtma sistemlerinde radyatör(petek) bulunmaz. Mekânın zeminine döşenen borular, radyatör görevini üstlenmektedir. Alttan ısıtma sistemleri yapılmaya karar verilmeden ilkin ayrıntılı bir inceleme yapılmalıdır.

Avantajları ve dezavantajları belirlendikten sonrasında karar verilmelidir. Ayrıca alttan ısıtma sistemini meydana getirecek şirket iyi araştırılmalıdır, bundan dolayı meydana getirilen küçük hesap hataları bile sistemin verimini büyük seviyede etkilemektedir.İşçilik ve araç-gereç kaynaklı problemler; alttan ısıtma sistemini icra eden şirketler tarafınca meydana gelen problemlerdir. Yerden ısıtma sistemi yapılırken, hesaplamalara dikkat edilmelidir. Hesaplamalar cevabında lüzumlu olan kombi, boru uzunluğu yada boru türü kesinlikle uygulanmalıdır. Aksi durumda, ilerde sıcaklık veriminde ciddi problemler yaşanmaktadır. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki hususta, kesinlikle yerin döşemesine gore boru kullanılmasıdır. Çünkü zemin döşemelerinin türlerinin sıcaklık iletim değerleri farklıdır. Yerden ısıtma sistemini icra eden firmaların bir çok bu durumu dikkate alırlar sadece dikkat etmeyen firmalarda bulunmaktadır. Zeminden ısıtma sistemlerinde tıkanıklık vakası sık karşılan bir durumdur. Alttan ısıtma sistemlerinde olup biten tıkanıkların büyük bir kısmı bakterilerden kaynaklansa da, kireçlenme kararı olup biten tıkanıklıklarda bulunmaktadır. Bu sistemlerden, suyun sıcaklığı 50 °C dereceyi geçmemektedir. 50 °C de, su arasında bakteri oluşumu için ülkü bir ortam meydana getirmektedir. Bakteriler, boru arasında zaman içinde koloni meydana getirirler ve boru arasında tıkanıklığa sebep olurlar. Yerden ısıtma temizliği yapıldığı sırada bakteri kolonileri, balçık yada çamur şeklinde görünmektedir. Yerden ısıtma sisteminde birtakım bölgelerin ısınmaması, bir yada birkaç odanın ısınmaması boru arasında tıkanıklık olabileceği anlamına gelmektedir. Bu durumlarda kesinlikle yerden ısıtma temizliği yaptırmanız gerekir.Yerden ısıtma sistemi kolektör ayarı iyi mi yapılabileceğine dair fazlaca sorular gelmektedir. Yerden ısıtma sistemi kolektör ayarı yapılmasını gerektiren durumlardan biri reglaj ayarıdır. Reglaj ayarı; ortamın bütün odalarının eşit biçimde ısınmasını amaçlamaktadır. Kolektör üzerinde birçok vana olduğu dikkatinizi çekmiştir. Kırmızı vanalar sıcak suyu temsil ederken mavi vanalar soğuk suyu temsil etmektedir. Her odanın birer tane kırmızı ve mavi vanası bulunmaktadır. Reglaj ayarı kırmızı vanalardan yapılacaksa, mavi vanalar sonuna kadar aleni kalmalıdır. Mavi vanalardan reglaj ayarı yapılacaksa, kırmızı vanaların tamamen aleni olması gerekmektedir. Reglaj ayarında, kombiye en yakın olan odanın vanası en kısık ölçüde olmalıdır. İkinci sırada bulunan odanın vanası, ilk odanın vanasına gore birazcık daha çok açılır.

Su Kaçak Bulma Firması

Yerden Isıtmanın Avantajları Nelerdir ?

Bu biçimde sırası ile vanalar bir öncekine gore daha çok açılarak en uzak odanın vanası sonuna kadar açılacak biçimde ayarlanır. Bu işlemi küçük ayarlarla ülkü şekle getirebilirsiniz böylece tüm odalarınız eşit biçimde ısınmış olur.Alttan ısıtma sistemlerinin hava yapması sık yaşanılan bir vaziyet değildir. Nadiren de olsa hava yapmaktadır. Borular arasında biriken hava her vakit kolektörde birikir. Kolektörlerde de radyatörlerde olduğu şeklinde purjör vanası bulunmaktadır. Peteklerin havasını almaya benzer. Bunun için; elinizde purjör anahtarı yada düz tornavida olmalıdır. Yerden ısınma havası almaya başlamadan ilkin pürjör vanasının dibine bir kap koyunuz. Hava alma işlemi esnasında çıkan su, parkelerde yada fayanslarda kalıcı lekelere yol açabilir. Purjör vanası ile purjör anahtarını fazlaca azca açınız. Öyle ki, ancak hava çıkacak kadar açınız. Yerden ısıtma sisteminde hava var ise, dışarı çıkacaktır. Eğer hava yapmamışsa, pürjör vanasını gevşettiğiniz an su gelecektir. Hava yapmışsa fazlaca kısa süreliğine hava gelir arkasından su gelir. Su ulaştıktan sonra pürjör vanasını sıkarak yerden ısıtma havasını almış olursunuz. Yerden ısıtma sistemlerinde, yerin kısmen ısınmadığı noktalar olduğunda derhal hava yaptığını düşünürüz. Ancak bu vaziyet; borularda tıkanıklık olduğu işareti de olabilmektedir. Boru arasında tıkanıklık var ise ve siz yerden ısıtma sisteminin havasını almanıza karşın sorununuz devam ediyorsa kesinlikle yerden ısıtma temizliği yaptırmalısınız.Yerden ısıtma problemleri iki gruba ayırabiliriz. Bunlardan birincisi; yerden ısıtma sistemini icra eden şirketin ucuz olması için işçilik ve malzemeden kısması, ikincisi; kullanım kararı oluşan yerden ısıtma problemleridir. Yerden ısıtma sistemi yapılmadan ilkin dairenin sıcaklık ihtiyacına gore hesaplama yapılır. Hesaplama cevabında; kullanılacak kombinin gücü, zemine döşenecek borunun türü ve uzunluğu tespit edilir. Ancak birtakım şirketler daha azca boru kullanarak maliyeti azaltmaktadırlar. İhtiyaç olandan daha azca boru kullanılması dairenin ısınma sorunu yaşamasına niçin olur. Ayrıca yerden ısıtma sisteminde yerin döşemesinin türüne gore değişik borular kullanılır. Yerden ısıtma sorunlarından biride değişik zemin döşemeleri dikkate alınmadan yerden ısıtma sistemi borularının döşenmesidir. Parkenin sıcaklık iletimi, taş döşemeye (fayans, kalebodur şeklinde…) gore daha azdır. Ancak birtakım şirketler tarafınca bu vaziyet dikkate alınmaz. Yerden ısıtma problemleri içinde bulunan boruların tıkanması, aslen yerden ısıtma sistemlerinde suyun sıcaklığı hakkında bir durumdur. Suyun sıcaklığı 50 °C dereceyi geçmediği için bakteri oluşumu için ülkü bir ortam oluşmuş oluyor. Bu ortamda bakteriler üreyemeye başlar. Bakteri kolonisi, yerden ısıtma sisteminin borularında bulunmuş olduğu yeri tıkamaya başlarlar. Firmamızın, yerden ısıtma sistemlerinde yapmış olduğu temizlik cevabında bakteri kolonisi balçık yada çamur şeklinde görünmektedir. Firmamız tarafınca meydana getirilen temizlik kati netice vermektedir ve bakterilerden yaratı kalmamaktadır.Ayrıca firmamız, yerden ısıtma temizliği yaptıktan sonrasında kullandığı koruyucu kimyasal yardımıyla, 2-3 sene süresince bakteri kolonisi oluşmasını engellemektedir. Tabi koruyucu kimyasalın özelliklerinden bir öteki ise; kireç tabakasının sökülmesi ve yerden ısıtma sisteminin borularında olup biten çatlakları da onarmasıdır.Yerden ısıtma kolektör ayarı için, debimetreli kolektör kullanılması en müsait olanıdır. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; mutfağın sıcaklık ihtiyacı 28 °C olsun, oturma odasının sıcaklık ihtiyacı 24°C olsun, kombi su sıcaklığı sabitken iki mekân arasındaki ısı değişik değerdedir. Bunu elde edilebilmesi için modülasyon aralıkları değişik olarak döşenir. Modülasyon aralığı değişik döşendiği durumlarda da debi değişik oluşmaktadır. Yani modülasyon aralığı azca olan kısmın debisi yüksek, modülasyon aralığı fazlaca olan kısmın debisi düşük olacaktır. Bu vaziyet da istenilen kararı vermesine mani olmaktadır. Bu probleminin çözümü için yerden ısıtma kolektör ayarı yapılması gerekir. Deneme yanılma yöntemi ile onlarca kere denenerek bir ihtimal netice elde edilebilir. Ancak debimetreli kolektör bu noktada devreye girer. Debimetreli kolektörde her vana üzerinde bir debimetre bulunur. Debimetrenin içerisindeki cisim, suyun debisine gore yükselir yada düşer. Yerden ısıtma kolektör ayarı bu sayede rahatlıkla yapılabilir. Ayrıca reglaj ayarlı kolektörlerde bulunmaktadır.

Bu kolektörler yardımıyla reglaj ayarı ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Kolektörün otomatik reglaj ayarı yardımıyla tüm odaların eşit derecede ısınması sağlanır.Yerden ısıtma sistemlerinde radyatör bulunmaz, bundan dolayı eşyaları regüle etmek için radyatörü dikkate almaya gerek kalmaz. Binanın yalımı iyi yapılmışsa, en ucuz ısıtma sistemidir. Hem ucuz bununla beraber kaliteli bir ısıtma sistemidir. Yerden ısıtma sisteminde “toz yakma” vakası yoktur. Toz yakma olmadığı için perdelerin is tutması laf mevzusu değildir. Yerden ısıtma sistemleri, radyatörlü ısıtma sistemleri şeklinde ortamdaki nemi kurutmaz. Radyatör ısınmış olduğu vakit 70 °C derecenin üzerine çıkan bir sıcaklığı olur. Bu ısı talep eder istemez ortamdaki nemin kurumasına sebep olur. Ancak yerden ısıtma sistemlerinde zemin sıcaklığı 29 °C olduğu için ­ortamdaki rutubet kurumaz. Yerden ısıtmanın bir öteki pozitif yanları da, öteki enerji kaynaklarına uyumludur. Güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi şeklinde enerji kaynaklarında da emek harcaması mümkündür.Yerden ısıtma sistemleri her ne kadar hava yapmazsa da kolektörde, sistemin havasını almak mümkündür. Radyatörlerde olduğu şeklinde pürjör vanası bulunur. Pürjör vanası, pürjör anahtarı yada düz tornavida yardımıyla gevşetilebilir. Hava alma işlemi gerçekleştirilmeden ilkin kolektörün dibine bir kap koyulmalıdır. Böylece yerin kirlenmesi engellenmiş olur. Pürjör anahtarı yardımıyla pürjör vanasını çeyrek tur veya yarım tur çevirmeniz yeterlidir. Pürjör vanasını fazlaca açarsanız, kolektördeki hava acele biteceği için siz vanayı kapatıncaya kadar su akar. Bu yüzden çeyrek tur yada yarım tur açmanız kolektördeki havayı alanız için yeterlidir. Kolektörde bulunan hava bittikten sonrasında su akacaktır. Su akmış olduğu vakit pürjör vanasını kapatınız. Sistemi çalıştırmadan ilkin, kombinin altında bulunan su takviye vanasından sisteme su ilave etmeniz gerekir. Çünkü hava alma işleminden sonrasında sistemin basıncı düşecektir. Basınç seviyesi 1 barın dibine düşerse, kombi arıza kodu verir ve emek harcamayı durdurur. Kombinin altında su takviye vanasını açarak, sistemin basıncı 1,5 – 2 bar arasına bir seviyeye gelinceye kadar su ilave edin. İstenilen değerlere ulaştıktan sonra su takviye musluğunu kapatıp kombiyi çalıştırabilirsiniz. Yerden ısıtma havasını alma işlemi böylelikle gerçekleştirilmiş olur. Yerden ısıtma sisteminin birtakım yerleri ısınmadığı vakit derhal sistemin havasını anlamaya çalışırız. Ancak yerden ısıtma sistemlerinde tıkanıklık vakası sık gözüken bir şeydir. Yukarda yerden ısıtma problemlerinde de belirttiğimiz şeklinde bakteri oluşumu sebebiyle boruların tıkanması laf konusudur. Tıkanıklık meydana vardığında yerden ısıtma sisteminin temizliği yapılması gerekir.

Leave a Comment