Yerden Isıtma Sistemi Avantajları

Yerden Isıtma Sistemi Avantajları
5/5 - (1 vote)

Yerden Isıtma Sistemi Avantajları Çocuklu evlerde, çocuklar parke yada fayansların üstüne oturarak hastalanırlar. Zeminden ısıtma da evin zemini sıcak olduğundan bu şekilde bir endişe yaşanmaz.

Radyatörlü sistemde ısınma baş hizasından adım atar ve tavana doğru yükselir. Daha sonrasında soğuyan hava zemine iner. Ancak yerden ısıtmada, ısınma zeminden adım atar ve ayakları ısıtır. Böylece daha acele ısınmış olursunuz

Yerden Isıtma Sistemi Avantajları

Yerden Isıtma Sistemi Avantajları

Yerden ısıtma sisteminde 27-28 °C taban sıcaklığı ayarlandığı vakit toz kalkması laf mevzusu değildir. Hava sirkülasyonu olmadığı için tozlanma geç yaşanır

Yerden ısıtma sistemleri öteki sistemlere gore en güvenilir ısıtma sistemlerinden biridir. Borular tek parça olduğundan bir sıkıntıya sebep olmaz
Mekânların havasını kurutmaz, tüm zemin ısıtma sistemi rolü görmüş olduğu için düşük sıcaklıkta ısınma gerçekleşir

Su Kaçak Tespiti Firmaları

Kaliteli araç-gereç kullanılırsa, bina ömrü ile aynı ömürde olur
En sıhhatli ısıtma sistemlerinden biridir
Düşük sıcaklıkta ısınma sağlamış olduğu için ekonomiktir

Bugün en fazlaca ön plana çıkan biçimde yerden ısıtma sistemleri yararları incelendiğinde, bilhassa zemin betonu içinde borular ile dağılım gerçekleştirildiğinden ötürü bu sistem sıcaklık kaynağından almış olduğu enerjiyi doğrudan olarak ortama yaymaktadır. Bu bağlamda da yerden ısıtma ısınma süresi oldukça düşük olmak ile beraber sıcaklık süratli bir biçimde tüm döşeme sahasına yaylım gerçekleştirir.

Yerden Isıtma Sistemi Avantajları Tesisat

Maliyet açısından bakıldığında da yerden ısıtma maliyeti birçok değişik ısınma sistemine gore daha düşük olduğundan bu sistemler ayrı bir avantaja sahiptir. En ekonomik ısınma sistemi elde edilmesi ile beraber radyatör sistemlerine gore oda sıcaklığını sağlamak için daha düşük sıcaklıklarda yakıt kullanması gerekmektedir. Çünkü klasik kalorifer radyatörü ısınması için çoğu zaman su sıcaklığının 80 aşama benzer biçimde bir averaja yetişmesi gerekirken, yerden ısıtma sistemlerinde yaklaşık 50 santigrat aşama su sıcaklığı ehil olmaktadır.

Bahsedilen bu mühim özelliklere dikkat edildiğinde, yerden ısıtma yararlı mı sorusu için de fazlaca net bir biçimde müspet yanıt katılımı olası olmaktadır. Ayrıca evinizde kalorifer sistemleri bulunsa dahi sonradan yerden ısıtma yapılabilmesi de ayrı bir avantaj oluşturmaktadır. Zira kullandığınız kombi, güneş enerjisi yada elektrik ile ısınma sistemine bağlantılı olarak zeminden ısıtma sistemi kurulabilir.

Robotlu Sıhhi Tesisatçı

Robotlu Sıhhi Tesisatçı

Yerden Isıtma Faydaları Ve Zararları

Genel bir mukayese yapıldığında Hak Enerji olarak uyguladığımız Rehau benzer biçimde markalardan güvenceli sistemler fazlaca düşük oranlı ve nerede ise asla denecek kadar azca zarar ortaya çıkarırken, oldukça yüksek bir yarar sağlamaktadır. Aslında bahsedilecek bir zarar nerede ise görülmesi olası olmamakla beraber yerden ısıtma zararı dokunan mı sorusuna net olarak hayır cevabı verilebilir. Çünkü Rehau benzer biçimde markaların sağlamlığı ile uygulanan bu sistemler bilhassa yerden ısıtmanın sağlığa yararları yardımıyla de fazlaca mühim biriyle sahiptir.

Yerden ısıtma uygulanması ile beraber sıcaklık zeminden yukarıya doğru yükseldiği için insan sağlığı açısından fazlaca mühim bir yarar oluşturmaktadır. Çünkü insan vücudunun daha huzurlu bir biçimde ısınabilmesi için ısının zeminden doğrusu ayaklar altından alınarak, yukarıya doğru yetişmesi önemlidir. Bu kapsamda da yerden ısıtmanın avantajları fiziki ve dirimsel koşullarda da ön plana çıkmaktadır.

Yerden Isıtmanın Avantajları Ve Dezavantajları

Konforlu bir ömür için bilhassa evlerde uygulanan bu sistem aslına bakarsak iş yerlerinde de yerden ısıtma avantajları yardımıyla fazlaca sık tercih edilmektedir. Çünkü duvardan ısıtma sistemleri ile entegrasyonu fazlaca rahat bir biçimde meydana getirilen yerden ısıtmada tatbik emekleri fazlaca süratli biçimde tamamlanabilir. Profesyonel bir uygulamanın tamamlanması ile beraber değişik zemin malzemeleri olarak parke, mermer yada fayans altında döşenen sistem net bir biçimde faydalarını ortaya çıkarmaktadır.

Su Tesisat Borusunda Kaçak Bulma

Günümüzde bilhassa kurumsal yapılarda, camilerde, endüstriyel tesislerde ve avmleri benzer biçimde noktalarda da bu sistemler fazlaca sık uygulanmaktadır. Hatta yerden ısıtma yararları ve zararları açısından bakıldığında, izolasyon açısından oluşturduğu faydanın göz önünde bulundurması ile bu sistem çatı benzer biçimde noktalarda uygulandığında, buzlanmanın önüne geçmek için avantaj oluşturmaktadır.

Yerden ısıtmanın avantajları ve dezavantajları nedir? Evine iki ısıtma sistemi içinde seçim yapmak zorunda kalanların en fazlaca dört gözle beklenen soruların başlangıcında gelmekte.

Su sıcaklığı arttıkça, genel olarak tesisatlarda kireç çökmesi olabilir. Yerden ısıtma sistemi kapalı bir sistem olduğundan kireç oranının yüksek olduğu sularda ilk doldurmada lüzumlu önlemler alınarak bu problemin oluşması engellenebilir. Aynı zamanda sistem kapalı olarak çalıştığından, sistem suyuna ilave edilen kimyasallarla bu problemin önüne geçilir.

Sistemin temelini ısıtıcı borular oluşturur. Borular, inşaat aşamasında zemine serilen panellerin üstüne döşenir. Seçilecek panellerin ezilmeye karşı direnci yüksek olmalı ve boruların kolayca montajına olanak sağlamalıdır. Su, sıcaklık deposu tarafınca ısıtılır. Isınan su kollektörler üstünden devir daim yoluyla boruların arasında dolaştırılır. Termostatlar istenilen ortam sıcaklığının ayarlanmasını sağlar. Termostatlar manuel veya otomatik olabilir. Son olarak, otomasyon sistemi kullanıcı konforunu arttıran en mühim hususiyet olarak sisteme opsiyonel olarak eklenebilir.

Kollektör ağızlarına bağlanacak boru metrajları yazılım tarafınca hesaplanıp yazılımın verdiği metrajlar doğrultusunda monte edilmelidir. Doğru projelendirilmeyen sistemlerde istenen ısınma performansı sağlanamaz. Sistem devreye alınırken yeniden yazılımın belirlediği debi değerleri kollektörler üstünden ayarlanmalıdır.

Debi ayarlı kollektörler, ısıtma hattında dolaşan su debisini, üstünde bulunan hususi vanaları ile gidiş yada dönüş hatları üstünden test etmeye imkan sağlar. Kollektör üstünde her dönem için ayrı bir vana olduğundan, muhtemel bir tamir, bakım vb. durumlarında da bütün sistemi durdurmadan ancak alakalı hatta emek harcama yapılmasına olanak sağlar.

Yerden Isıtma Sistemi Avantajları

Yerden ısıtma kollektörünün basit ayarlanması için debimetreli kolektör kullanılması öneri edilir. Bir ev içerisindeki odaların değişik ısıtma ihtiyacı olabilir. Bu probleminin çözümü için yerden ısıtma kollektöründeki her bir devrenin ayrı ayrı debi ayarının yapılması gerekir. Debimetreli kolektörlerde her vana üstünde bir debimetre bulunur. Debimetrenin içerisindeki ibre suyun debisine gore yükselir yada alçalır. Yerden ısıtma kollektör ayarı bu sayede rahatça yapılabilir. Bu ayar doğru yapılmadığı taktirde su kısa yoldan dönmeye çalışacak ve kollektöre uzak mahallerde ısınma sorunu veya yakın mahallerde aşırı ısınma sorunu yaşanacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dokun Ara